-

krzysztof-osiejuk : To ja

Czy uda się uniknąć smoleńskiej kompromitacji?

Od wczoraj w kioskach kolejny numer „Warszawskiej Gazety”, a w nim mój cotygodniowy felieton. Jeśli ktoś ma kłopoty z dotarciem do oryginału, zapraszam, jak zawsze, tutaj. Przy okazji przypominam, że od dziś mój jedyny adres e-mailowy to k.osiejuk@gmail.com. toyah małpa toyah został wygaszony.     

 

 

      Zbliża się 8 rocznica Katastrofy Smoleńskiej i parę rzeczy wiemy już na pewno. Przede wszystkim wreszcie stanie pomnik. Może nie tam, gdzie stać miał, może nie taki, jak sobie wymarzyliśmy, jednak w końcu powstanie i to jest wiadomość dobra. Druga, również nie najgorsza, to ta, że znaleziono pretekst do tego, by 96 miesięcznica tamtej tragedii była jednocześnie miesięcznicą ostatnią. Osobiście oczywiście bardzo bym chciał, byśmy mogli  jak najczęściej wspominać tamte nazwiska i tamte twarze, natomiast obawiam się, że to wobec czego stoimy dziś, nie ma nic wspólnego z pamięcią.

      No i wreszcie rzecz trzecia, tym razem jednak nie radosna, ale przeciwnie – wyjątkowo ponura. Otóż poinformowano nas ostatecznie i oficjalnie, że sprawa Katastrofy nie zostanie wyjaśniona ani przy okazji nadchodzacej rocznicy, ani nawet przez najbliższych kilka lat. Jako pierwszy pojawił się były minister Macierewicz i z miną niewiniątka oświadczył, że on nie rozumie skąd te oczekiwania, bo on nigdy nie zapowiadał tak zwanego „końcowego raportu”. Po Macierewiczu zabrał głos sam Prezes i obiecał, że w ósmą rocznicę Smoleńska dowiemy się prawdy, jednak zaledwie częściowej – zupełnie tak, jak byśmy owej częściowej prawdy już od dawna nie znali – no a dziś, kiedy piszę ten tekst, pojawiły się dwa kolejne oświadczenia, ministrów Sasina i Kownackiego, z których również wynika, że na razie pozostajemy z tym, co wiedzielismy już w kwietniu 2010, a więc że te 96 osób zostało brutalnie zamordowanych.

      A jednak mimo tego, że jest to wiadomość ponura, odnajduję w niej pewną nutkę optyzmizmu. Otóż istnieje podejrzenie graniczące niemal z pewnością, że gdyby dziś kierowany przez Antoniego Macierewicza Zespół ogłosił wspomniany „raport końcowy”, to on już na drugi dzień zostałby rozpędzony na cztery wiatry, i to w sposób tak profesjonalny i nie znoszący sprzeciwu, że z naszych marzeń o Prawdzie nie zostałyby nawet wspomnienia.

     Skąd te myśli? Otóż miałem okazję rozmawiać z zaprzyjaźnionym profesorem fizyki, człowiekiem o niepodważalnej reputacji zawodowej i osobistej, byłym członku wspomnianego Zespołu, który w pewnym momencie, widząc jak prace, w których bierze udział, zmierzają nie do uczciwego wyjaśnienia przyczyn Katastrofy, ale do bronienia politycznie motywowanych teorii, poczuł się zmuszony do wycofania się z prac Zespołu i do publicznej zapowiedzi nieuchronnej kompromitacji projektu. Profesor Czachor, bo o nim tu mowa – sam głęboko przekonany o tym, że tamta śmierć została zaplanowana i bezwzględnie wyegzekwowana przez złych ludzi – dziś w jak najbardziej publicznych wypowiedziach, solidarnie cenzurowanych przez wszystkie oficjalne media, zapowiada to właśnie, że kiedy wyniki prac Zespołu zostaną ostatecznie opublikowane, zostaną natychmiast, równie oficjalnie i jak najbardziej słusznie od początku do końca, zakwestionowane. I to nie przez Macieja Laska i Tatianę Anodinę, ale osoby i zespoły jak najbardziej kompetentne.

      Wygląda dziś na to, że owego bolesnego scenariusza uda się paradoksalnie uniknąć. Potraktujmy to jako pociechę.

 

Przypominam, że już w najbliższą środę, czyli 11 kwietnia, będę w Kielcach opowiadał o nauce języka angielskiego i nie tylko. Zapraszam każdego, kto ma te Kielce bardziej pod ręką. Będę ja, będą książki, a jeśli ktoś nie da rady, to może już 14 i 15 uda nam się spotkać w Warszawie na Targach Wydacow Katolickich.

 

     tagi: katastrofa smoleńska  rocznica  marek czachor  pomnik  antomni macierewicz 

krzysztof-osiejuk
7 kwietnia 2018 10:10
16     1929    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
krzysztof-osiejuk @valser 7 kwietnia 2018 10:31
7 kwietnia 2018 10:53

O tak. Zwłaszcza kiedy jedziesz za tą ciężarówką i ni stąd ni z owąd ten gruz się wsypuje prosto na ciebie.

zaloguj się by móc komentować

Danae @krzysztof-osiejuk
7 kwietnia 2018 11:50

@Autor:

Nie będzie żadnego raportu, ani teraz ani nigdy. Gdyby był, pp. Czerwińska, Sakiewicz, autorzy i wykonawcy okołosmoleńskiej tradycji oraz fałszywych rytuałów nie mogliby robić karier i pieniędzy na tej traumie. Trauma też już została wykrzywiona i obrośnięta fałszywymi, szmaańskimi gestami. 

We wtorek mam zamiar całkowicie unikać mediów, żeby nie widzieć szyderczego wykrzywienia facjat, za którymi stoi TKNŻO po wszystkich stronach. To ponad moją wytrzymałość.

zaloguj się by móc komentować

kskiba19 @krzysztof-osiejuk
7 kwietnia 2018 12:26

Nasuwa mi się skojarzenie ze śmiercią króla Stefana Batorego. Do dzisiaj wsponienie o możliwości otrucia króla (chyba jedyna sensowna), to "spiskowa teoria dziejów".

zaloguj się by móc komentować

Draniu @Danae 7 kwietnia 2018 11:50
7 kwietnia 2018 12:36

Każdy na swój sposób przeżyje te nieszczęsna rocznicę.. A politycy niech sobie dryfuja,a  ich narracja ,każdej strony, z każdym rokiem blednie i oddala się od autentycznych emocji .. Sadze ,ze politycy juz dawno sie skompromitowali..A nasi sojusznicy nadal milczą w tej sprawie i jest oczywistością ,że są w posiadaniu zdjęć satelitarnych z tamtego tragiczne dnia .. 

zaloguj się by móc komentować

tadman @krzysztof-osiejuk
7 kwietnia 2018 13:11

Eduard Prchal przeżył i dokumenty Karastrofy Gibraltarskiej po raz kolejny utajniono na dalsze 50 lat. Mimo to wiadomo, że pilot wyjątkowo tym razem założył kamizelkę ratunkową, że Retinger zwykle nieodstępujący generała Sikorskiego tym razem nie poleciał z nim. Smaczku dodaje fakt, że po dojściu do zdrowia Prchal dalej pilotował samoloty z VIPami.
W przypadku Smoleńska wszyscy zginęli, więc łatwiej dotrzymać omerty.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Draniu 7 kwietnia 2018 12:36
7 kwietnia 2018 14:29

Powiedz mi proszę,  kto się nie skompromitował?  Prawnicy, pisarze, lekarze, muzycy, urzędnicy, nauczyciele, aktorzy, dziennikarze, blogerzy? Odważysz się wskazać choć jedną grupę?  Nie? To czemu się akurat uczepiłeś polityków?  

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @kskiba19 7 kwietnia 2018 12:26
7 kwietnia 2018 15:01

Spiskowe teorie są domeną spekulacji  teoretyków akademickich, natomiast praktyką spiskową zajmują się profesjonalisci pod nadzorem  specsłużb.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Draniu 7 kwietnia 2018 12:36
7 kwietnia 2018 15:06

a czy tylko zdjęć, czy może  gwarancje "sojuszników", co to nawet nie zdołali dotzreć na uroczystości pogrzebowe,  stanowią  żyro dla  pomysłodawców i realizatorów  Operacji Smoleńsk 2010.
I dlatego zadna komisja niczego nie może o niczym rozstrzygnąć, dopóki nie będzie na to pozwolenia owych "sojuszników". Ale tego pozwolenia nie moze być , gdyż  z ich strony było poprzednio desinteresement.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @tadman 7 kwietnia 2018 13:11
7 kwietnia 2018 15:11

to nie tretinger miał zlecenie na gen. Wł. Sikorskiego, ale Kim Philby

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Draniu 7 kwietnia 2018 12:36
7 kwietnia 2018 17:02

Emocje nawet najbardziej autentyczne są tu nie potrzebne. Potrzebna jest pokora i wiedza, żmudnie i boleśnie zdobywana wiedza. 

"politycy juz dawno sie skompromitowali"

Zależy którzy. Klakierzy propagandy moskiewskiej nawet jeszcze przed samym zamachem. A potem to już była tylko kompromitacja rutynowa, potwierdzenie kompromitacji. I tak jest do dziś. 

Ja czuję jedną autentyczną emocję. Ulgę. JK znowu pokazał klasę. A nawet uratował tyłek AM. Dobrze że AM się podporząkował. 

Plus dla autora. 

zaloguj się by móc komentować

Krzysztof-Janyst @krzysztof-osiejuk
7 kwietnia 2018 18:20

11.04 w Kielcach.

Dobrze.

Ale gdzie?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Krzysztof-Janyst 7 kwietnia 2018 18:20
7 kwietnia 2018 19:38

Pełna informacja na ten temat była tu trzy dni temu. 

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentowaćSzczodrocha33 @tadman 7 kwietnia 2018 13:11
8 kwietnia 2018 17:33

Gdy w ramach sledztwa IPN dokonano ekschumacji i badan zwlok generala Sikorskiego w 2008 roku na portalu BBC News ukazala sie informacja o tym wydarzeniu. I pospieszyli Brytyjczycy z zapewnieniem ze badania nic nie wykazaly, nie bylo zadnego zamachu. Tylko dlaczego utajnili dokumenty na kolejne 50 lat?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Szczodrocha33 8 kwietnia 2018 17:33
8 kwietnia 2018 17:36

A może mieli ujawnić, że wystawili Sikorskiego, bo "bruździł" dealowi z Sowietami?

Analogicznie Smoleńsk 2010 także poczeka z  50 lat.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować