-

krzysztof-osiejuk : To ja

Czy Katarzyna Grochola wyczyści rynek z książek Remigiusza Mroza?

      Planowałem na dziś – i to już od paru dni – napisać notkę o pisarce Katarzynie Grocholi. Nie będę udawał, że nazwisko to jest mi obce, natomiast przyznaję, że nie miałem dotychczas pojęcia, że owa Grochola bije na głowę i Bondę i Tokarczukową i Masłowską i Kuczoka, i Stasiuka, i Mroza, i Miłoszewskiego, a nawet samego Cejrowskiego, wszystkich razem wziętych, w tym oto mianowicie sensie, że jak donosi portal Onet, Grochola swoje 13 dotychczas wydanych książek sprzedała w liczbie pięciu milionów egzemplarzy, dzięki czemu stała się trzecim pod względem popularności obok Sienkiewicza i Mickiewicza polskim autorem. Czemu Onet postanowił się zainteresować Grocholą? Odpowiedź jest prosta. Z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że właśnie ukazała się jej nowa książka i dobrze by było o tym ponformować fanów pisarki, a druga, by również i ona przedstawiła nam swoją opinię na temat Konstytucji i konieczności jej obrony przed faszystowską władzą PiS-u.

      Planowałem więc poświęcić Grocholi krótki felieton, jednak kiedy do niego siadłem, zajrzałem na Allegro, by sprawdzić jak się prezentuje rynek na ową wybitną literaturę i okazało się, że tam tych tytułów są setki, a wszystkie leżą odłogiem i czekają na chętnych frajerów, niekiedy w cenie zaledwie dwóch, czy trzech złotych. Ujrzałem ten wynik… i, przepraszam bardzo, ale pomyślałem sobie, że to by jednak było poniżej pewnego poziomu, choćby i nawet tego, który ostatnio tak dramatycznie ponuro jest wyznaczany na naszej Szkole Nawigatorów. Nie będzie więc dziś notki o Grocholi i rynku książki, ani też w ogole żadnej innej notki. A zamiast tego proponuję nadrabiać zaległości i na osłodę polecam bardzo ładną piosenkę.

 

 tagi: katarzyna grochola  dave matthews 

krzysztof-osiejuk
5 września 2018 11:02
12     1622    3 zaloguj sie by polubić
komentarze:
hayot @krzysztof-osiejuk
5 września 2018 11:15

Nareszcie!

Lepiej później niż wcale :)

ps

Zacznij pomagać grzesiowi przy organizacji spotkań spaślunku :)

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @hayot 5 września 2018 11:15
5 września 2018 11:29

Niestety Grześ mojej pomocy nie chce, natomiast przesyła Ci pozdrowienia z kliniki i zapewnia że tęskni.

zaloguj się by móc komentować

Pioterrr @krzysztof-osiejuk
5 września 2018 13:33

Ja takze zajrzałem na Allegro, tylko spojrzałem na autora o nazwisku Sienkiewicz. I okazało się, że też leżą tam tego setki w cenach od 1 zł. Jak to świadczy o autorze o nazwisku Sienkiewicz?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Pioterrr 5 września 2018 13:33
5 września 2018 13:49

Przepraszam bardzo, ale miejskich głuptasków my tu nie tolerujemy.

zaloguj się by móc komentować

JK @krzysztof-osiejuk
5 września 2018 14:57

Czasem gdzieś przemknie mi przez odmęty internetu pani Grochola. Teraz już wiem czemu ona jest na tych filmach stale poddenerwowana.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @JK 5 września 2018 14:57
5 września 2018 15:02

Gdybym ja sprzedał 5 milionów swoich książek, też byłbym podenerwowany. Niewykluczone, że w ogóle bym od tego zwariował.

zaloguj się by móc komentować

yesfan @krzysztof-osiejuk
5 września 2018 16:41

Nie wiem skąd Onet wziął te 5 mln bo przegladam sobie te raporty czytelnictwa za ostatnie 3 lata i nic takiego nie widzę.

Nie znalazłem również raportu z zagregowanymi wynikami za ostatnich 18 lat. Moze jednak taki istnieje, ale nie mam czasu szukać.

Kiedys czytałem że najpopularniejsza polską autorką jest jednak Faustyna Kowalska i intuicja podpowiada mi że tak jest.

Wystarczy sama popularność na Filipinach...

zaloguj się by móc komentować

onyx @krzysztof-osiejuk 5 września 2018 15:02
5 września 2018 17:49

Zrobiłem na Allegro zestawienie w zakończonych aukcjach i faktycznie wygląda to słabo. Na 49 stron jakieś zakupy zaczynają się przy cenach poniżej 20zł/szt a sporo makulatury w cenie max 5zł leży i się kurzy u sprzedawców. To nie jest problem wydać z dotacji i grantów 5mln czegokolwiek, problemem jest to sprzedać za uczciwą cenę. Do tego Allegro rzuciło deskę ratunkową dla sprzedawców w postaci usługi Smart więc będzie trochę więcej ruchu w książkach do 10zł/szt. Jeśli oni to wszystko wliczają do tych 5 mln to tylko pokazuje jaka to jest ściema. System jak za komuny tylko w prywatnych rękach choć część kasy państwowej. Złoty Melon II

https://allegro.pl/zakonczone?string=Grochola&order=p&bmatch=baseline-cul-1-2-0725

zaloguj się by móc komentować

bozenan @krzysztof-osiejuk
5 września 2018 18:26

Dzięki Bogu, że zarzuciłeś ten pomysł pisania o Grocholi, widząc tytuł notki aż się wystraszyłam. 

Kiedyś, wiele lat temu pracowałam w jednym biurze z kolegą i koleżanką. Obydwoje namawiali mnie gorąco, żebym przeczytała ich ulubione książki: kolegi o mafii Fryzjera, koleżanki jakiś tytuł Grocholi. 

Udało mi się wykręcić i nie przeczytać w końcu ani jednej ani drugiej. Ale gdybym musiała wybrać, bo chodziłoby np. o moje życie, to wybrałabym "Mafię Fryzjera", przynajmniej na faktach

zaloguj się by móc komentować

beczka @krzysztof-osiejuk
5 września 2018 20:26

Faktycznie nie warto. Pomyśl co ta biedna, oszukana przez macherów z hurtowni kobieta myśli, gdy czyta o tych 5 milonach sprzedanych książek i zastanawia się gdzie jest ta kasa i dlaczego nie w jej kieszeni. Ciekawe ile jej dali?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @yesfan 5 września 2018 16:41
7 września 2018 19:39

te 5 milionów to wersja dla telewizorni (tylko dla idiotów)

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @onyx 5 września 2018 17:49
7 września 2018 19:43

zgoda, 5 mln zł to moga być koszty druku, korekty, skladu, promocji, etc.

Za ile te wydrukowane książki  sprzedano, tego nie podadą.

Nikt nie liczy funduszy na  "dofinansowywanie" swoich frontierów ideolo.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować