-

krzysztof-osiejuk : To ja

Czy prezydent Duda wiedział że kłamie?

      Po dużo za długim, z mojego punktu widzenia, wałkowaniu tematu nowej Konstytucji i oddania w jej sprawie głosu Obywatelom, Senat najdelikatniej jak to tylko było możliwe, poinformował prezydenta Dudę, że, przy całym dla niego szacunku, jeśli on planuje zaimponować społeczeństwu w jakiś extra sposób, to zamiast zawracać ludziom głowę swoim referendum, powinien szukać jakichś bardziej sensownych na to sposobów. I wydaje mi się, że poza niektórymi, mniej przytomnymi politykami Kukiz15, wszyscy, w tym nawet sam Prezydent, natychmiast zrozumieli, że szkoda było naszego czasu i najlepiej jest teraz już o wszystkim zapomnieć. Konstytucja oczywiście prędzej czy później zostanie zmieniona, najprawdopodobniej już za dwa lata, po tym jak PiS wygra wybory, uzyskując wymaganą do skutecznego zmieniania kraju większość, trudno jednak się spodziewać, że partię, której dali aż tak silny mandat, wyborcy będą informować, co jej teraz wolno, co nie i przypominać, o czym ona ewentualnie nie zdążyła jeszcze pomyśleć. Nowa Konstytucja zostanie napisana, następnie przegłosowana, wreszcie podpisana przez Prezydenta i wszyscy – z wyjątkiem paru lokalnych, czy obcych, jak to ładnie określił marszałek Karczewski „świrów” – będą zadowoleni.

      Gdyby ktoś miał ochotę usłyszeć ode mnie, skąd u mnie taka niechęć do powszechnych konsultacji obywatelskich, chętnie odpowiem. Otóż w moim bardzo głębokim przekonaniu, jednyny rodzaj obywatelskiej aktywności, jaki zdecydowana większość naszego – ale myślę, że nie tylko naszego – społeczeństwa toleruje, to są wybory parlamentalne i prezydenckie, a więc te w których chodzi o to, by wskazać ludzi, którym owo społeczeństwo gotowe jest polecić swoje sprawy. Cała nasza tak zwana „demokratyczna” historia pokazuje niezbicie, że jeśli cokolwiek, to wyłącznie te dwie okazje mogą stanowić dobry powód dla przeciętnego obywatela do tego, by w wolnym dla niego czasie określić się obywatelsko wedle politycznie przedstawionych zagadnień. Przeciętny obywatel ma bowiem w nosie, ilu będzie posłów, a ile senatorów, jego nie obchodzi nic, czy Parlament będzie wybierany wedle takiej, czy innej ordynacji, on nie ma żadnego zdania na temat tego, czy w polskiej Konstytucji będzie odniesienie do Boga, czy go nie będzie, śmiem nawet twierdzić, że dla większości z nas jest kompletnie obojętne, czy na czele walki o to by nam się dobrze i bezpiecznie żyło, będzie stała banda ponurych wieśniaków, czy grupa rozkochanych w demokracji intelektualistów, co i tak na jedno wychodzi. Jeśli oni w telewizji będą oglądać ludzi, którzy dają im poczucie wygody i bezpieczeństwa, zagłosują na nich ponownie, jeśli tego zabraknie – wybiorą kogoś innego. I to wszystko.

     Czy zatem uważam, że pomysł referendum jako takiego jest nietrafiony? Absolutnie nie. Moim zdaniem referendum to jest fantastyczna rzecz, jednak ono powinno dotyczyć wyłącznie spraw lokalnych, i to lokalnych w takim wymiarze, który normalny człowiek traktuje jako swój. A więc, jeśli na przykład pojawia się kwestia zlikwidowania w mieście komunikacji tramwajowej i zastąpienia jej na przykład dorożkami, albo gdy zamiast Galerii Mokotów rząd prezydenta Trzaskowskiego postanowi postawić wielki meczet, lub ewentualnie prezydent Jaki w tym miejscu zaplanuje wybudować Muzeum Patriotyzmu IV RP, to myślę, że udałoby się uzyskać wymagane 50 procent, a kto wie, czy nie nawet 60. Jak wiemy bowiem, nawet referendum w sprawie usunięcia ze stanowiska zepsutej do szpiku kości i na domiar złego, obdarzonej popularnym przezwiskiem „Bufetowa”, Prezydent, większości mieszkańców takiej Warszawy nie zainteresowało. A ja jestem pewien, że podobnie byłoby w kazdym innym miejscu Polski, i każdego znacznie nawet gorszego od niej cwaniaka. No i podobnie, nie mam najmniejszych wątpliwości, że owe 15 pytań prezydenta Dudy zostałoby potraktowane jeszcze gorzej.

     Na sam koniec tych refleksji, pozostaje nam się zastanowić, czy kiedy Andrzej Duda wyskoczył z tą swoją dziwną propozycją referendum konstytucyjnego, wiedział, że kłamie. Moim zdaniem wiedział. To znaczy, nie koniecznie wiedział, że kłamie, bo aż tak cyniczny to on chyba jednak nie jest. Natomiast z całą pewnością robił to wbrew sobie, w przekonaniu, że ów projekt przepadnie, natomiast ludzie ów gest z jego strony, nawet jeśli kompletnie pozbawiony praktycznego sensu, potraktują z sympatią, a w końcu o cóż więcej w polityce chodzi, niż o to by nas ludzie lubili? Przynajmniej do pewnego czasu. W tej sytucji chętnie zapewnię mojego Prezydenta, że tu mu poszło całkiem dobrze. On kolejną kadencję ma już od dawna w kieszeni. A co do nowych głosów, to w najgorszym wypadku, może być pewien, że w 2020 roku, o ile piosenkarz Kukiz nie wprowadzi dyscypliny, przynajmniej wicemarszałek Tyszka na niego zagłosuje.

 

Zapraszam do kupowania moich książek. One są tam gdzie zawsze, a kto chce, to świetnie wie, co znaczy, tam gdzie zawsze.



tagi: prawo i sprawiedliwość  andrzej duda  konstytucja  referendum 

krzysztof-osiejuk
26 lipca 2018 10:35
62     4041    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Grzeralts @krzysztof-osiejuk
26 lipca 2018 11:00

Bardzo dobre podsumowanie polskiego życia politycznego. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk
26 lipca 2018 11:36

only dwie kwestie:

pierwsza:
nie jest wcale pewne, czy gdy w nastepnej kadencji Parlamentu PiS uzyska większośc konstytucyjnaą, to  dokona  zmiany Konstytucji "na lepszą".

druga:

inicjatywa referendalna obnażyła iluzoryczność i oczywistą zbędność instytucji Prezydenta w kontekście jego obecnych prerogatyw konstytucyjntych. Skoro  i  tak  Senat ma głos decydujący, wówczas  prezydent wraz ze swoim kilkusetosobowym (a moze liczniejszym) dworem kancelaryjnym stanowi  li tylko kosztowną atrapę.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 26 lipca 2018 11:36
26 lipca 2018 12:27

1. Owszem, nie ma pewności. Tylko jak sobie wyobrażasz sytuację, gdzie pewność będziemy mieli?

2. Przede wszystkim, to jest słaby argument za likwidacją urzędu prezydenta. Po drugie, chyba właśnie o to chodzi w zapowiadanej zmianie Konstytucji, żeby ten chaos uporządkować, nie? 

zaloguj się by móc komentować

wafelki @krzysztof-osiejuk
26 lipca 2018 12:28

Lokalne referenda już cieszą sie popularnością. W Łodzi budżet obywatelski dysponuje sporym funduszem, a przegłosowane projekty sa realizowane. Sam korzystam z jednego obiektu wybudowanego za te pieniądze. To co według mnie odróżnia lokalne od ogólnopolskiego referendum to namacalność pytania i wyniku. 

Załatwienie sprawy tego kilkupytaniowego referendum było niespotykanie eleganckie. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 26 lipca 2018 12:27
26 lipca 2018 12:57

1. Przy obecnie obowiązującej  ordynacji wyborczej istnieje pewność, że nie będzie zmian "na lepsze".

2. Moim zdaniem zapowiadane  zmiany w Konstytucji   tylko pogłębią chaos.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 26 lipca 2018 12:57
26 lipca 2018 13:12

1. Też uważam, że przy obowiązukjącej ordynacji nie będzie zmian "na lepsze", zakładając, że ów cudzysłów został przez Ciebie umieszczony celowo.

2. Które zapowiadane zmiany konkretnie masz na myśli?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 26 lipca 2018 13:12
26 lipca 2018 13:30

ad. 1.

cudzysłowiu użyłem ze względu na żargonowść określenia "zmiany na lepsze".

Czyli  jestem zdania, że przy obecnie obowiązującej ordynacji wyborczej zmiany na lepsze są wykluczone, chocby z powodu, iz ta ordynacja generuje negatywny dobór "kadr" do dziedziny polityki.

ad.2

wszystkie, skoro  nie odnoszą się do najważniejszej sprawy, czyli radykalnej zmiany obecnie obowiązującej ordynacji wyborczej.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 26 lipca 2018 13:30
26 lipca 2018 14:18

Nie zgadzam się z Tobą. Moim zdaniem jesteś w tak strasznym błędzie, że nawet mi się nie chce z Tobą na ten temat gadać.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 26 lipca 2018 14:18
26 lipca 2018 14:25

Alez nikt nie ma takiego przymusu tudzież obowiązku, zatem Ty równiez nie.

zaloguj się by móc komentować

bendix @wafelki 26 lipca 2018 12:28
26 lipca 2018 14:28

Budżet partycypacyjny to największa porażka. Inicjatywa bardzo szkodliwa.

zaloguj się by móc komentować




orjan @stanislaw-orda 26 lipca 2018 13:30
26 lipca 2018 16:07

piszesz: ... zmiany na lepsze są wykluczone, chocby z powodu, iż [obecna] ordynacja generuje negatywny dobór "kadr" do dziedziny polityki. ...

To jest ogólnik, żeby nie rzec okólnik, pod którym nie ma treści, żeby nie rzec, że jest pod nim dowolna treść (każdemu wg potrzeb).

Najłatwiej to zdemaskować umieszczając to w kontekście czasu:

Kiedy, mianowicie, Prezydent A. Duda stał się "negatywną kadrą"?

Gdy uchwalono obecną ordynację, gdy wystartował w wyborach, czy gdy je wygrał? Potem to już nie, bo wpływ ordynacji ustał. Być może pojawiły się inne wpływy kształtujące. Ale te wpływy raczej nie wypłynęły z ordynacji.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @orjan 26 lipca 2018 16:07
26 lipca 2018 16:38

Nie chodzi przecież o jakiegoś konkretnego polityka, tylko o samą zasadę, czyli tryb ordynacji, który został przykrawany dla potrzeb partiokracji.

Czyli od czasu obowiązywania:

1/ systemu większościowego wraz z jego patologiami

2/ braku minimalnego progu frekwencji dla prawomocnosci głosowania.

Prezydent A. Duda wydaje się niezła opcją personalną  jedynie \poprzez porównanie do  dotychczasowych postaci na tej samej funkcji.

Co wprzeciez niczego nadzwyczajnego nie oznacza.

 

 

zaloguj się by móc komentować

JK @wafelki 26 lipca 2018 12:28
26 lipca 2018 18:16

Chciałem ci tylko przypomnieć, że ten tzw. "budżet obywatelski" to jest jeden wielki pic. Tam nie ma żadnej ordynacji wyborczej. Nie jest określone kto może głosować, kto liczy głosy i kto uznaje ważność wyboru. Czyli jak jakiś inwestor wynjmie firme informatyczną, która zagłosuje internetowo na jakiś projekt to go robi.

zaloguj się by móc komentować

orjan @stanislaw-orda 26 lipca 2018 16:38
26 lipca 2018 19:52

Jeśli tak stawiasz sprawę, to zauważ, że ta sama ordynacja, ta którą traktujesz jako mechanizm, wprowadziła do Sejmu nie tylko Kaczyńskiego i Schetynę, ale także Kukiza i Petru. Czy tych dwóch ostatnich także w wyniku partiokracji? Oczywiście, że nie. "Coś" ich wybrało, ale akurat nie partiokracja. Zostali wybrani z tej samej ordynacji, ale jakby wbrew jej mechanizmowi.

Co więcej, dorośli ludzie pamiętają nawet takie wybory (1989r.), w których wszelkie ordynacyjne mechanizmy okazały się nieskuteczne wobec społecznego morale. A jakie dziś mamy? 

To prowadzi do wniosku, że ordynacja (jako mechanizm) nie jest omnipotentna. Na pewno nie jest w stanie zlikwidować wolę elektoratu, a tym bardziej zlikwidować jego wolę moralną. Mówimy tu oczywiście o ordynacji, która w zasadniczym zakresie jest wykonywana; nie mówimy o przypadku, w którym jej wykonywanie jest w zasadniczym zakresie sfałszowane. Przeciwko wyraźnie przeważającej woli elektoratu nie są ordynacje, ale pucze, stany wojenne, itp.

 

 

zaloguj się by móc komentować

wafelki @JK 26 lipca 2018 18:16
26 lipca 2018 20:02

Może i pic, ale kilka fajnych obiektów postawili, na które w innym przypadku trzebaby poczekać pewnie pare lat. W sumie to chodziło mi to, że ludzie chętniej się wybiorą jaki kolor ma mieć kostka brukowa pod ich blokiem, niż ilu ma być posłów, albo czy członkostwo w NATO ma być zapisane w ustawie zasadniczej. 
W Łodzi przy budżecie obywatelskim w kwocie 40 mln wynajęcie firmy, która taką operację przeprowadzi po to żeby np: wybudować drogę za 5 mln w szczerym polu byłoby szaleństwem. Łatwiej i bezpieczenij dać łapówkę. Zastrzeżenia jakie Pan ma do budżetu obywatelskiego pasują bardziej do ogólnokrajowego referendum lub wyborów. Tam wynajęcie firmy informatycznej celem osiągnięcia konkretnego wyniku może przynieść ogromne korzyści. 
 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @stanislaw-orda 26 lipca 2018 16:38
26 lipca 2018 20:06

w RP żaden system nie był i nie będzie wolny od maksymalizacji patologii, Konstytucja w RP jest pustosłowiem i jej stosowanie w zyciu obejmuje tylko zagadnienia proceduralne i nic poza tym; w sądownictwie nie ma żadnych sankcji za wydawanie wyroków karnych/cywilnych/administracyjnych wbrew normom konstytucyjnym i/lub ustawowym; RP to kraj sitw i gangów tak lokalnych jak i ponadlokalnych; a tak dla ironii: to kto w Was choć raz w życiu zdyskontowal osobiscie znaczenie i skutecznośc normy konstytrucyjnej np. w zakresie 

Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela

jak wiekszość znawcow i prawa i państwa co o raju w 4 pieciolatce opowiadali ..., toż nawet treści Konstytucji i ich znaczenie nie pojmuja ani nie znają, znawcy polityki co Prezydenta w gazecie widzieli lub w GW poczytali,....

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @orjan 26 lipca 2018 19:52
26 lipca 2018 20:48

Przykadowi Kukiz i Petru to ledwo kilka jaskółek bynajmniej nie czyniących wiosny w tej 460 mandatowej zbieraninie głównie amatorów (cudzych jabłek).

zaloguj się by móc komentować

JK @wafelki 26 lipca 2018 20:02
26 lipca 2018 22:00

I tak by postawili te same obiekty. Jeszcze raz ten rodzaj budżetu nie jest nigdzie umocowany. Wszystkie referenda powinny mieć ordynację. Ta instytucja nie ma.

zaloguj się by móc komentować

orjan @stanislaw-orda 26 lipca 2018 20:48
26 lipca 2018 22:01

Chyba się zaplątałeś. Wiosny nie czyni jedna jaskółka. Wiele jaskółek i owszem. Kukiz i Petru wprowadzili w sumie ponad 15% posłów, więc to nie były incydenty. Okazało się więc, że można wbrew tzw. partiokracji. Czy udało się poprzez program i pracę organizacyjną, czy poprzez manipulacje, to już jest zagadnienie spoza mechaniki samej ordynacji.

W dyskusjach jak tutaj jest ciekawe, ale podnoszenie kwestii ordynacji, czy JOWów jako centralnego zagadnienia społecznego nie rokuje praktycznego powodzenia wyborczego. To są już hasła drugiej świeżości.

zaloguj się by móc komentować

JK @krzysztof-osiejuk
26 lipca 2018 22:03

Tym niemniej cały ten projekt można by nazwać szczeniackim. A jeżeli tak to jak pan Prezydent zamiaruje inne projekty rozgrywać?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @orjan 26 lipca 2018 22:01
26 lipca 2018 22:07

Ani jedna, ani kilka.

Nigdzie nie napisałem, że wiele.

W moim przekonaniu kwestia zmiany obecnej ordynacji jest  kluczowa. Bez niej będziemy starali  wyciagnąć  się za włąsne uszy z bagna.

Czy to sa hasłą drugiej świezosci, to zależy dla kogo.

W kilku "powaznych" państwach obowiązuje przecież ordynacja wyborcza w oparciu o jednomandatowe okręgi.

A niektóre z tych państw stale przestawia się nam jakż wzór cywilizacyjny.

zaloguj się by móc komentować

orjan @qwerty 26 lipca 2018 20:06
26 lipca 2018 22:39

Jest prosty sposób na "uzdrowienie" obcnej Konstytucji przynajmniej do czasu, gdy powstanie możliwość uchwalenia nowej.

Chodzi o to, że wszystkie jej przepisy, obojętnie zresztą od ich funkcji, pozbawione są podstawy aksjologicznej. Między innymi dlatego przepisy te są okazjonalnym narzędziem sporów i ustrojowych manipulacji.

Dyrektywy aksjologiczne znajdują się wyłącznie w Preambule, ale nadzwyczajna kasta wypracowała sobie wykładnię, że Preambuła to tylko takie bla, bla i nie może być stosowana w praktyce wyjaśniania prawa. Jak głęboki jest to przekręt konstytucyjny a jednocześnie idiotyzm intelektualny zauważyć można wskazując, że w ten sposób odebrano prawu jego konstytucyjny cel, którym jest dążenie do sprawiedliwości.

Skoro było to formalnie wykonalne w tę stronę, to jest także w stronę przeciwną. Możliwe więc jest już teraz doprowadzenie do nowej wykładni, że nie można żadnego z przepisów Konstytucji tłumaczyć z pominięciem wezwania aksjologicznego zawartego w Preambule. Ten prosty i formalnie osiągalny zabieg na razie wystarczyłby, ale zależy od władzy sądowniczej. Wypada więc poczekać, co uda się szybciej.

zaloguj się by móc komentować

orjan @stanislaw-orda 26 lipca 2018 22:07
26 lipca 2018 22:48

No wiesz, akurat Polska nie potrzebuje cudzych wzorów cywilizacyjnych. Okręgi jednomandatowe to jest pewien fetysz nic więcej. Jeśli mają powstać, to powstaje pytanie, która siła poltyczna je wprowadzi. Glina garnków nie lepi. Potrzebny jest garncarz.

Kto miałby nim być dla okręgów jednomandatowych?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 26 lipca 2018 20:48
26 lipca 2018 23:53

Kukiz i Petru to jaskółki nie czyniące wiosny? Przepraszam Cię bardzo, ale powiem Ci szczerze, że jeśli nie przyznasz, źe pisząc ten komentarz byłeś pijany, to w moich oczach jesteś skompromitowany.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 26 lipca 2018 23:53
27 lipca 2018 03:28

zaraz się pochlastam z tego powodu

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @orjan 26 lipca 2018 22:48
27 lipca 2018 06:13

JOWy to jest kult cargo. Wiara, że zmiana jednego didaskalium przyniesie szeroki efekt w skali całego kraju, a może i regionu jest prostym zabobonem, niczym więcej.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @orjan 26 lipca 2018 22:01
27 lipca 2018 07:49

generowanie i prowadzenie 'nowych' bytow tzw. politycznych to cięzka harówa w msw, a wprowadzanie posłów to zwykły teatr dla ubogich

zaloguj się by móc komentować

orjan @Grzeralts 27 lipca 2018 06:13
27 lipca 2018 10:42

Fakt! Z tym, że kult cargo oparty jest o jakieś podanie co do zdarzeń cielesnych. Nadprzyrodzone było tutaj między nami, a teraz czekamy. Kult JOW jest zaś oparty konstrukcję wyłącznie myślową opartą o legendy, że gdzieś za górami, za lasami, więc może i.tutaj ...

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @Grzeralts 27 lipca 2018 12:17
27 lipca 2018 21:20

powiedz to Brytolom albo Frankom

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @orjan 27 lipca 2018 10:42
27 lipca 2018 22:24

Powiem uczciwie, że prędzej bym się śmierci spodziewał, niż tego że akurat tu wróci temat jowow.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 27 lipca 2018 21:20
27 lipca 2018 22:26

Pięknie! Nagle Brytyjczycy i Francuzi występują jako wzór demokracji 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 27 lipca 2018 22:22
27 lipca 2018 23:21

z tego, w w czyich oczach zostałem skompromitowany

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 27 lipca 2018 22:26
27 lipca 2018 23:23

Masz coś osobistego  do mnie?

A może odezwały sie  u Ciebie jakieś reminiscencje z s24.

zaloguj się by móc komentować

bendix @stanislaw-orda 27 lipca 2018 21:20
27 lipca 2018 23:29

No. Farage w wyborach dostał sporo głosów i lipa.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 27 lipca 2018 23:21
27 lipca 2018 23:58

Swoje pytanie zadałeś na takim poziomie bylejakości, że właściwie mógłbym Cię zlekceważyć, ale przez wzgląd na dawne czasy odpowiem: w moich.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 27 lipca 2018 23:23
28 lipca 2018 00:03

Uspokój się. Noc jest długa. Chodzi tylko o Twoje uwagi a propos JOW-ów. Ja myślałem, że na scenie został już tylko Kukiz ze paroma durniami, co bez niego nie potrafią ruszyc palcem w bucie. A tu się nagle pojawiasz Ty. Prosze Cię, opamiętaj się. I nie traktuj tego jako coś osobistego. jestem pewien, że w kontakcie osobistym jesteś miłym człowiekiem, tyle że czasem budzisz zwyczajnie wzruszenie ramion. Swoją drogą, ile masz lat? 19?

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @stanislaw-orda 27 lipca 2018 21:20
28 lipca 2018 00:23

Równie dobrze moglibyśmy postulować jazdę po lewej stronie - bo Brytole tak mają i u nich jest lepiej.

zaloguj się by móc komentować


orjan @Grzeralts 28 lipca 2018 00:23
28 lipca 2018 08:29

To przywoływanie brytyjskiego doświadczenia z JOW-ami wprawia mnie w zakłopotanie, bo powoduje zwątpienie w rozsądek przywołującego. Rzecz bowiem w tym, iż - co bez głębszych studiów widać - Brytyjczycy mają swoje JOW-y i system dwupartyjny zacementowany przez te JOW-y.

Nie ma na Wyspach żadnej szansy, aby - podobnie jak polski przypadek Kukiz 15 - nagle, a właściwie już w toku wyborów, pojawił się nowy ruch wyborczy i wprowadził około 10% posłów do parlamentu.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @orjan 28 lipca 2018 08:29
28 lipca 2018 08:40

My mamy narodową skłonność do zespołu Piotrusia Pana u chłopców i kompleksu matrony u dziewczynek. Stąd mężczyźni przykładają w polityce nadmierną wagę do rozwiązań technicznych, a kobiety do ręcznego sterowania wszystkim.

zaloguj się by móc komentować

orjan @Grzeralts 28 lipca 2018 08:40
28 lipca 2018 09:39

Pewnie dlatego, że od pokoleń chłopcy szli na wojnę / powstanie / Sybir (taki popyt), zaś dziewczęta musiały zapewnic nowych chłopców (podaż). Obecnie jednak chyba juz idzie trzecie dorosłe pokolenie, które tej gospodarki nie doświadczyło.

I dobrze, ale pomyśl, ile to musiało socjo i psycho zamętu wywołać!

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @orjan 28 lipca 2018 08:29
28 lipca 2018 10:41

Czyli jesteś zdania, ze obecnie obowiązujący system wyborczy w Polsce jest lepszy od brytyjskiego.

Przyjmij do wiadomosci, ze moje zdanie jest przeciwne.

I nie wmawiaj  sobie, że ktoś, kto ma w tej kwestii zdanie odmienne od Twojego,  jest  niedojrzałym, infantylnym  ignorantem.

Bo przecież mnie nie zdołasz tego wmówić.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @krzysztof-osiejuk
28 lipca 2018 11:14

Lepszy może nie, ale na pewno bardziej demokratyczny. Też bym wolał żeby mi się tu nie kręciły jakieś Kukizy czy Nowoczesne. Że już nie wspomnę o PSLu.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 28 lipca 2018 11:14
28 lipca 2018 11:57

Dla mnie określenie "bardziej demokratyczny" ma wydźwięk pejoratywny.

I, rzecz jasna, przeciwnie jest z określeniem "mniej demokratyczny",   .

Bowiem demokrację w wersji "demoliber"  mam za wynaturzenie (patologię), które powinno się  zwalczać w sposób zdecydowany, czyli nie wyłacznie  jałowymi akademickimi dysputami.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 28 lipca 2018 11:26
28 lipca 2018 12:23

Moim zdaniem pyta o drogę.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 28 lipca 2018 11:57
28 lipca 2018 12:25

Dla mnie też. Wydawało mi się, że z mojego komentarza wynika to bezpośrednio. 

Przy okazji, to jest bardzo ciekawe, że Ty się wciąż upierasz przy JOW-ach. Chodzi Ci o to, by stworzyc w Polsce system dwupartyjny? Może spróbuj o tym pogadać z Kukizem.

zaloguj się by móc komentować

grudeq @stanislaw-orda 26 lipca 2018 22:07
28 lipca 2018 13:29

Taką sobie zrobiłem symulację wyników w JOWach w Polsce, przy założeniu obecnej sytuacji politycznej i dążęniu zarówno PO i PiS aby główni rywale startowali w tych samych okręgach. Takie oto wyszły mi wyniki - podkreślenie, oznacza że ta osoba zdobyła mandat:

1. Warszawa:     Donald Tusk    - Jarosław Kaczyński

2. Obwarzanek Warszawski:   Dorota Stalińska  - Jerzy Zelnik

3. Radom :    Marek Suski   - Ewa Kopacz

4. Katowice:   Borys Budka  - Stanisław Piotrowicz

5. Szczecin: Bartosz Arłukowicz  - Paweł Mucha

6. Koszalin:   Stanisław Gawłowicz  - Sebastian Kaleta

7. Kraków:   Ksiądz Kazimierz Sowa    - Małgorzata Wasserman

 

Tak... wprowadzimy JOW i faktycznie w Sejmie następnego dnia będziemy mieli raj. System brytjski ma według mnie taki jeszcze jeden fajny mechanizm - whipów partyjnych, dzięki którym Parlament jest tylko i wyłącznie miejscem debaty, bez obawy partii rządzącej, że oto nagle opozycja przegłosuje jakieś swoje poprawki, które pozniej partia rządzaca musi realizować i brać za nie odpowiedzialność. 

zaloguj się by móc komentować

orjan @grudeq 28 lipca 2018 13:29
28 lipca 2018 16:25

I jeszcze brytyjscy posłowie mają niepewność długości ich kadencji w parlamencie, bo premier w każdej chwili może ogłosić wybory.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 28 lipca 2018 12:25
28 lipca 2018 20:56

JOW y to tylko jeden z elementów odpatologizowania partyjniactwa III RP.

Są inne, nie mniej ważne postulaty.

W swojej notce wymieniłem ptrzykładowe 8 plusd dodatkowe 2 w komentarzu do notki.

Ale tzw. kwestii fundamentalnych jest wiecej.

Miałem niewielka nadzieje, że dyskutanci przedstawią swoje propozycje, ale jak to bywa z nadzieją w demokracji, ona  umiera jako pierwsza.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @grudeq 28 lipca 2018 13:29
28 lipca 2018 20:58

moim zdaniem wszystko będzie lepsze od obecnego bezhołowia.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @stanislaw-orda 28 lipca 2018 20:56
29 lipca 2018 16:27

Propozycje w obszarze głupoty/.... dla kogo i po co? Losowanie po Peselu tak samo dobre i nie trzeba i nic pytać

zaloguj się by móc komentować

qwerty @valser 28 lipca 2018 21:18
29 lipca 2018 16:29

Istnienie partii to biznes z zapleczem i innymi niuansami, a opowieści z podręczników politologii to jak miraże w Tworkach; 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @stanislaw-orda 28 lipca 2018 20:58
29 lipca 2018 16:30

A kto ma to wszystko zaprowadzić? Marsjanie?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @qwerty 29 lipca 2018 16:30
29 lipca 2018 16:50

W Niemczech po II wojnie były strefy okupacyjne (aliantów zachodnich) przez bodaj 10 lat.

I administracja okupacyjna zaprowadzała tam własne porządki.

Podobnie stało się w strefie okupacyjnej sowieckiej.

Nie wiem dlaczego mnie pytasz o to, kto ma u nas zaprowadzić nowe potrzadki.

Raczej zapytaj, kto i czy  zezwoli na ich zaprowadzenie w Polsce.

 

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @stanislaw-orda 29 lipca 2018 16:50
29 lipca 2018 17:15

i to jest pointa: nadzorców typują i selekcjonują ....

zaloguj się by móc komentować

qwerty @valser 29 lipca 2018 17:22
29 lipca 2018 19:28

reglamentacja obejmuje też licencjonowanie - tzn. możesz miec furę kasy i tak nie dostąpisz zaszczytu 'wejścia' do gry - ot, sceny z życia gangow i ekspozytur ...

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @valser 29 lipca 2018 21:03
29 lipca 2018 21:23

To są za duże pieniądze,żeby dopuszczać przypadkowych ludzi.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować