-

krzysztof-osiejuk : To ja

Czy roztańczona Polska uleczy naszą skołatataną wrażliwość estetyczną?

      Wczoraj na Szkole Nawigatorów pokzała się nowa notka Jacka Jareckiego, w tej chwili chyba już jedynego autora którego tam systematycznie i z niezmiennym zainteresowaniem czytam, w której Jarecki zrecenzował kolejne wydanie „Wiadomości TVP”, wystawiając im ocenę niedostateczną z wartości zarówno technicznej, jak i przede wszystkim estetycznej. Ponieważ osobiście uważam, że „Wiadomości TVP”, podobnie jak cała oferta publicznej telewizji, stanowią majstersztyk, który można porównać jedynie do programu 500+, a więc czegoś co gwarantuje utrzymanie przez Prawo i Sprawiedliwość władzy przez kolejne lata, najpierw oburzenia Jareckiego nie podzieliłem, a potem obiecałem mu, że do sprawy odniosę się w osobnym tekście.

     Tak się niestety stało – i to w moim wypadku  już nie po raz pierwszy – że w miarę upływu czasu emocje ze mnie zeszły i dziś właściwie na ten temat mam do przekazania tylko dwie refleksje. Pierwsza z nich dotyczy tego, że jakieś dwa tygodnie temu wspomniane „Wiadomości” ogłosiły, by tę wiadomość powtarzać przez kolejne dni codziennie w swoim prime timie, że na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się wielki koncert muzyki rozrywkowej, gdzie słowo „rozrywka” rozumiane ma być w sensie dosłownym, pod tytułem „Roztańczony PGE Narodowy”, którego głównymi gwiazdami będą tacy artyści jak Zenek Martyniuk, Sławomir, muzyczne grupy Boys, oraz Weekend, ale również goście zagraniczni, z Sabriną oraz jej wielkim przebojem „Boys, Boys, Boys” w roli głównej. Jak się możemy domyślać, informacja ta wśród intelektualnie bardziej pewnej siebie części obserwatorów publicznej sceny wywołała reakcje niemal fizjologiczne, a kiedy emocje się uspokoiły pozostało coś, co nadzwyczaj skutecznie w swoim poście rozwinął nasz kolega Jarecki.

      Ostatecznie koncert się odbył, publiczność dopisała dokładnie tak samo jak dopisuje podczas meczów naszej reprezentacji w piłce nożnej, a telewizyjna transmisja zgromadziła przed ekranami kilka milionów widzów, którzy zamiast oglądać kolejny wywiad Moniki Olejnik, zdecydowali się spędzić wieczór się kołysząc.

       I to jest moja pierwsza refleksja związana z notką Jareckiego. A teraz czas na drugą. Oto, jak być może część Czytelników się orientuje, dziś we Włoszech odbędzie się finał mistrzostw świata w piłce siatkowej, w którym Polska będzie walczyła o złoty medal z Brazylią. Oglądam transmisje z występów naszych siatkarzy od początku i nie mogę nie zauważyć, że swoistym bohaterem owych transmisji jest usadowiona niezmiennie w pierwszym rzędzie hali parka ubrana w koszulki z napisem „Konstytucja”. Ponieważ transmisja telewizyjna ma to do siebie, że te same fragmenty publiczności pokazywane są zaledwie od czasu do czasu, nasza parka, aby się bardziej wyeksponować, zastosowała taki fortel, że przede wszystkim oprócz koszulek przyniosła tabliczkę z napisem „Konstytucja” i usiadła w takim niejscu, by ile razy kamera będzie  pokazywać sędziego rozstrzygającego sporne zagrania, wyskakiwać z tą  tabliczką zza kadru, co sprawi że cały siatkarski świat, kiedy decydować się będą najważniejsze, będzie musial oglądać tabliczkę z napisem „Konstytucja”.

      Przyznaję, że owa demonstracja irytowała mnie, tak jak irytuje mnie każdy rodzaj obłędu, z którym mam bezpośredni kontakt, jednocześnie jednak pomyślałem sobie, że to jest coś tak okropnie typowego, że właściwie niech oni dalej gniją w spokoju. Bo, zastanówmy się, z czym tu mamy do czynienia. Oto Polska gra ze Stanami Zjednoczonymi o finał mistrzostw świata, każdy punkt jest niemal na wagę złota, i w momencie gdy za chwilę mamy się dowiedzieć, czy nasze zagranie zostanie uznane, czy nie, na ekranie pokazuje się tabliczka z napisem „Konstytucja”. Przepraszam bardzo, ale co o owej „Konstytucji” myśli sobie przecietny kibic w momencie gdy zamiast powtórki spornej sytuacji widzi tę idiotyczną tabliczkę?

       Nie wiem oczywiście kim byli ci ludzie, pokazywani nam niemal dzień w dzień w tle polskiego sukcesu, nie wiem też naturalnie, ile kosztowało to miejsce w pierwszym rzędzie w każdym z tych meczów, no i wreszcie kto im te bilety zechciał kupić. Niecierpliwie natomiast czekam aż z jednej strony telewizja TVN24 zaprosi tych ludzi do programu „Fakty po Faktach” i zrobi z tego temat tygodnia, a z kolei „Wiadomości TVP” całą tę historię ładnie nam opowiedzą i wszystko bardzo dokładnie nam wyjaśnią. Dlaczego? Bo bardzo mi zależy, by to co sprawiło, że jesteśmy w miejscu, w którym jesteśmy, ostatecznie wyparowało bez śladu.

 

Gdyby ktoś był zainteresowany zakupem moich książek, proszę o kontakt pod adresem k.osiejuk@gmail.com, i bardzo polecam.tagi: publiczna telewizja  roztańczone pge  siatkówka 

krzysztof-osiejuk
30 września 2018 10:14
46     2474    2 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Jacek-Jarecki @krzysztof-osiejuk
30 września 2018 10:56

No właśnie. I teraz wystaw sobie, że na miejscu tych konstytucyjnych komików siadają ludzie w koszulkach i z tabliczką informującą wszechświat, że popierają PiS. Wtedy nie byłoby Ci do śmiechu. ( tyle polemicznie w sprawie Wiadomości oraz mediów )

Ale to jest kapitalna inicjatywa, tak w ogóle. Poza tym, że mogą swoimi zadowolonymi gębami drażnić gryzących palce kibiców, sam ich wygląd jest wart z perspektywy PiS milion dolarów i nie TVN24 powinien ich zaprosić, a sam premier. Dobra robota! Zachwycona jest sama Róża Thun, a i producenci memów cieszą się jak dzieci. 

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Jacek-Jarecki 30 września 2018 10:56
30 września 2018 11:06

Rzecz w tym że 90% tych co głosują na PiS ani w głowie się wygłupiać z jakimiś tabliczkami. Oni wracają z pracy, jedzą obiad, potem spędzają czas z rodzina, a wreszcie o 19.30 oglądają Wiadomości, i nawet nie przełączając telewizora na TVP Info, głosują na Dobra Zmianę.

zaloguj się by móc komentować

orjan @Jacek-Jarecki 30 września 2018 10:56
30 września 2018 11:36

Po co sobie wyobrażać, gdy odpowiedni przypadek zdarzył się.

Akurat w Polsce sięgała czarnego dna noc stanu wojennego, gdy podczas transmitowanego w TV Mundialu w Hiszpanii kibice wywiesili na stadionie baner "Solidarność" Oczywiście pisany tzw. "solidarycą", co miało takie znaczenie, że treść banera była zrozumiała nawet dla Chińczyka z najmniej licznej grupy językowej.

Pomijając powyższe, obecny przypadek różni się zasadniczo tym, że w dzisiejszej Polsce, w znacznej mierze własnie dzięki PiS-owi, jest prawdopodobnie najwieksza jak dotąd swoboda oraz możliwość swobodnego prezentowania każdej myśli, choćby nawet głupiej, czy szkodliwej.    

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk
30 września 2018 12:39

Ja, jednakowoż, mogę spokojnie głosować na PiS, bo nie oglądam Wiadomości TVP. Tych w TVN też raczej nie, ale to one, wraz z gwiazdami TVN i Polsatu, a także parką od Konstytucji robią PiSowi wynik wyborczy. Nie wiem, jak jest to spięte z telewizją publiczną, może to taki plan. Tak samo działają wygrane siatkarzy i porażki piłkarzy. Aczkolwiek w tym przypadku w długie ręce Prezesa raczej nie uwierzę.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 30 września 2018 12:39
30 września 2018 12:57

Wiadomości TVP nie oglądasz, a tych w TVN nie oglądasz "raczej". Ciekawe. 

Ale to jest nieważne. To co mnie zastanawia juz od dłuższego czasu to ludzie, którzy demonstracyjnie, rzekomo dla zachowania zdrowia psychicznego, nie trzymają w domu telewizora, natomiast od rana do wieczora buszują po internetach. Również w tym samym celu.

 

zaloguj się by móc komentować

orjan @krzysztof-osiejuk
30 września 2018 13:43

A ja się nasiedziałem przy niedzieli przy TVPInfo. Najpierw konwencja PiS w Bydgoszczy. Potem krakowska konwencja PO+ z transmisją wystąpień G.Schetyny i K. Lubnauer. Ona dalej chyba trwa, więc może coś się jeszcze wytransmutuje, choć jeszcze żadnemu alchemikowi nie udało się z byle czego złoto wytopić.

Tu przypomniał mi się stary kawał o metalowcach, co to w gębie srebro i złoto, a w kolanach ołów mają. To byłby nawet uczciwy opis tej konwencji PO+, gdyby natarczywość miotanych obelg nie uczynił tej konwencji śmieszną. A gdy kamera znienacka wróciła do studio TVPInfo, to tamtejsi spikerzy akurat ocierali łzy ze śmiechu. 

No i co ma z tym dorobkiem dnia zrobić pisowska telewizja, żeby jej krytycy-niedosytnicy byli zadowoleni?

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @orjan 30 września 2018 13:43
30 września 2018 14:31

Powtórzyć ze trzy razy najlepsze fragmenty ze Schetem i Bumbauerką. Już widziałem na twitterze i nieźle się zabawiłem.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @orjan 30 września 2018 13:43
30 września 2018 14:38

Jej krytycy z prawej strony będą zawsze niezadowoleni z tego powodu że oni potrzebowaliby coś takiego jak właśnie konwencja Koalicji Obywatelskiej, tyle że w odwrotnym kierunku.

zaloguj się by móc komentować

orjan @Jacek-Jarecki 30 września 2018 14:31
30 września 2018 14:46

Ciekawe, jak te same wydarzenia przedstawiła TVN24. Do wieczora nie mam jak sprawdzić, bo do mnie nie odchodzi (jak korzystam tylko z tych MUX-ów telewizji naziemnej) a w online oni każą płacić. No, jeszcze czego!!! Kupować całą prawde, całą dobę? Kupować to można tylko kit.

A po co mnie kit?

Zobaczę wieczorem na Polsacie i na tym głównym TVN. Urągowisko.

 

 

zaloguj się by móc komentować

orjan @krzysztof-osiejuk 30 września 2018 14:38
30 września 2018 14:56

To znaczy, zakładasz u "krytyków [TVPiS] z prawej strony" jakąś schizofrenię, że właściwie jest z nimi OK, ale poczucie estetyki pozostawili po tamtej stronie, bo dotychczas poraża ich wdzięk J. Pochanke?

No przecież wystarczy porównać ekranowe twarze w tej i tamtej telewizji oraz twarze tych i tamtych reprezentantów wyborczych.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Jacek-Jarecki 30 września 2018 14:31
30 września 2018 15:26

To nie ma już żadnej siły propagandowej. W tej chwili cały atak idzie z zagranicy i moim zdaniem trzeba już tylko reagować na tamten przekaz.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @orjan 30 września 2018 14:56
30 września 2018 15:29

Szczerze powiedziawszy, jak pisząc to co piszę, kieruję się głównie wspomnieniami i intuicją, bo TVN, a tym bardziej Polsatu praktycznie nie oglądam od lat.

zaloguj się by móc komentować

orjan @krzysztof-osiejuk 30 września 2018 15:29
30 września 2018 15:49

Ja dzisiaj ok. 18:50 obejrzę Polsat i o 19:00 TVN, bo jest rzadka okazja dowiedzieć się, do czego ich wybitni dziennikarze doszli względem wystąpień polityków na obu konwencjach, gdy najpierw sam oglądałem transmisje tych wystąpień.

Musisz spełnić co do joty. Patrz, oto jest karczmy godło: Koń malowany na płótnie; Ja chcę mu wskoczyć na siodło, A koń niech z kopyta utnie. Skręć mi przy tym biczyk z piasku; Żebym miał czym konia chłostać; I wymuruj gmach w tym lasku; Bym miał gdzie na popas zostać. Gmach będzie z ziarnek orzecha; Wysoki pod szczyt Krępaku; Z bród żydowskich ma być strzecha; Pobita nasieniem z maku.

Tyle przynajmniej dostał Pan Twardowski zanim pokazał Panią Twardowską. Ciekawe, co ja dziś dostanę od Pani Pochanke (lub od jej substytutek).

 

zaloguj się by móc komentować

bozenan @krzysztof-osiejuk
30 września 2018 17:28

Parka z "konstytucją" na mistrzostwach siatkówki  to majsterszytk samozaorania. Ja w pierwszej chwili też się poirytowałam, potem zaczęło mnie to bawić, a wczoraj, gdy ta konstytucja pokazywała się za sędzią, było mi nawet żal tych ludzi. 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @krzysztof-osiejuk
30 września 2018 19:36

A ja widząc te parkę już od pierwszego meczu, zastanawiałem się jaki jest powód dość częstego łapania jej w kadr. Nie mam wiedzy, kto realizuje tak zwany sygnał z tej imprezy - czy jest to operator zewnętrzny, a my tylko dostajemy "lajw" i dodajemy komentarz, czy to jednak nasza rodzima produkcja. Całość mistrzostw pokazuje Polsat. Wiedza w tym temacie dałaby nam okazję do dalszych rozważań. Praktyka na tego typu dużych międzynarodowych turniejach jest taka, że jednak organizator wynajmuje firmę, która realizuje ów sygnał i potem sprzedaje do poszczególnych krajów. Jeśli było tu właśnie tak, to jeszcze ten tajemniczy "ktoś" nie dość że musiał zapewnić parce odpowiednią ekspozycję w postaci odpowiednich biletów, ale też i poinformować kamerzystów, na kogo mają zwrócić uwagę. Oni wcześniej tylko siedzieli w tych koszulkach, dopiero na meczu z USA zabrali ze sobą tę tekturę i wtykali ją w kadr obok sędziego, tak że wyszło to jak wyszło. Bardzo ciekawe.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @bozenan 30 września 2018 17:28
30 września 2018 20:00

W końcu im odebrano te tabliczkę za zakłócanie obrazu.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Marcin-K 30 września 2018 19:36
30 września 2018 20:02

Oni siedzieli na miejscach vipowskich i siłą rzeczy od czasu do czasu było ich widać. 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @krzysztof-osiejuk
30 września 2018 20:30

No tak, właściwie to rzeczywiście może być tak, że to po prostu ten męczący typ sekty, która nie daje ludziom spędzić spokojnie imprezy albo świąt i musi zacząć gadać o "konstytucji". Chyba każdy zna takie persony.

A co do ostatniego akapitu - dziś pstrykając pilotem pierwszy raz od niepamiętnych czasów, trafiłem na nowy kanał na kablówce. Nova tv to się nazywa czy jakoś tak. To jakaś bieda-stacja z przechodzonymi prezenterami. I oczywiście trafiłem tam na materiał poświęcony parce. Było nawet łączenie telefoniczne z bohaterami, ujęcia z zakładania koszulek z konstytucją na pomniki i wypowiedź pani z KOD-u o tym, że oni chcą pokazać światu, że w Polsce ludzie są prześladowani i zamykani w więzieniach.

 

zaloguj się by móc komentować

beczka @Marcin-K 30 września 2018 20:30
30 września 2018 22:35

A ja ich rozumiem, to są ludzie, którzy wolą przyjemny, spokojny i stonowany szum z telewizora zamiast pełnego niepokoju i napięcia tempa, którego doświadczają ccodziennie w swich ulubionych programach. Wolą spokój i uśmiechnięte twarze zamiast smutnego wzroku spikerek.

zaloguj się by móc komentować

Katowice1956 @krzysztof-osiejuk
30 września 2018 22:44

Czytam tutaj dlugo.

Zapisalem sie aby  powiedziec ze krzysztof -osiejuk jest za bardzo agresywny.

Jestem Katowiczaninem od zawsze, obywatelem reichu od 37 lat.

Panie Osiejuk , brakuje panu  cynizmu i ironii aby sie wypowiedziec?

Ja wiem angielski jest dosyc prymitywny ale pan tez musi?

Musi pan byc bezczelny?

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Janusz Matysiak

 

 

zaloguj się by móc komentować


Marcin-K @Katowice1956 30 września 2018 22:44
30 września 2018 23:25

Oktober fest już się zaczął, czy to jakiś "beforek"?

zaloguj się by móc komentować

orjan @Katowice1956 30 września 2018 22:44
30 września 2018 23:44

Co to jest: "Katowiczanin obywatel reichu"?

Czy "reichu", to jest nazwa oddziału psychiatrycznego?

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Katowice1956 30 września 2018 22:44
1 października 2018 01:12

"Panie Osiejuk , brakuje panu  cynizmu i ironii aby sie wypowiedziec?"

Nie brakuje. Wypowiadam się od ponad już 10 lat. Myślałem, że to widać.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 30 września 2018 12:57
1 października 2018 07:26

Brak zrozumienia tekstu plus uwaga ad personam i bez uwzględnienia kontekstu. Zarąbiście mi się podobało. Naprawdę. Dzięki.

 

zaloguj się by móc komentować

bendix @krzysztof-osiejuk
1 października 2018 09:04

@ all

Przy okazji zapytam czy zauważyliście że jeden z naszych nie śpiewał hymnu? Nie mogę nigdzie znaleźć video z całością. Wszędzie początek jest obcięty. Ciemne bujne włosy i ciemna broda. Który to i dlaczego?

zaloguj się by móc komentować

bendix @krzysztof-osiejuk
1 października 2018 09:09

Najbardziej ze zdjęć pasuje mi Łomacz ale pewności nie mam więc to tylko przypuszczenie.

zaloguj się by móc komentowaćbendix @krzysztof-osiejuk
1 października 2018 09:36

<a href=https://zapodaj.net/10d3bdb132c0f.jpg.html>2018.jpg</a>

zaloguj się by móc komentować

bendix @krzysztof-osiejuk
1 października 2018 09:36

Sorry za zamieszanie ale nie wiem jak tu wkleić obrazek.

zaloguj się by móc komentować

bendix @bendix 1 października 2018 09:36
1 października 2018 09:41

Ze śledztwa wychodzi numer 11 - czyli Drzyzga.

zaloguj się by móc komentować

bendix @krzysztof-osiejuk
1 października 2018 09:43

Fabian Drzyzga (ur. 3 stycznia 1990 w Bordeaux) – polski siatkarz, grający na pozycji rozgrywającego. Od sezonu 2013/2014 był zawodnikiem Asseco Resovii Rzeszów[1] Na swoim koncie ma występy w reprezentacji Polski w kategoriach młodzieżowych. Od sezonu 2018/2019 występuje w rosyjskiej Superlidze, w drużynie Lokomotiw Nowosybirsk.

i wszystko jasne :(

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @bendix 1 października 2018 09:04
1 października 2018 09:56

Nie śpiewa, bo szanuje Konstytucję - ani w niej, ani w ustawie o godle (...) nie jest napisane, że można śpiewać podczas zawodów sportowych. Ci na trybunach przypominali mu, że jak zaśpiewa stanie przed Trybunałem Stanu.

Publicznie hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w szczególności w czasie uroczystości oraz świąt i rocznic państwowych.

zaloguj się by móc komentować

betacool @bendix 1 października 2018 09:43
1 października 2018 09:58

Co jest jasne?

Może czytał jakiś tekst z SN o mazurku Dąbrowskiego.

zaloguj się by móc komentować

bendix @betacool 1 października 2018 09:58
1 października 2018 10:11

Jednak to hymn i śpiewali wszyscy bo taka jest tradycja a on ostentacyjnie nie śpiewał. Na godło też mam pluć bo ma przybite skrzydła? Weź się opanuj :(

zaloguj się by móc komentować

bendix @betacool 1 października 2018 09:58
1 października 2018 10:24

Jednak to hymn i śpiewali wszyscy bo taka jest tradycja a on ostentacyjnie nie śpiewał. Na godło też mam pluć bo ma przybite skrzydła? Weź się opanuj :(

zaloguj się by móc komentować

betacool @bendix 1 października 2018 10:11
1 października 2018 10:39

Chyba warto dodać, że "ostentacyjnie" śpiewał tylko jeden Brazylijczyk. Reszta nie ostentacyjnie milczała.

To Ty się opanuj, gdzie ja choćby sugeruję plucie na godło?

 

zaloguj się by móc komentować

bendix @betacool 1 października 2018 10:39
1 października 2018 10:55

Ja naliczyłem czterech śpiewających (zawodników). A o powód zapytaj się ich. Nie mam pojęcia o co chodzi.

zaloguj się by móc komentować

betacool @bendix 1 października 2018 10:55
1 października 2018 11:02

Dla mnie mogą nie śpiewać. Byle nasz hymn musieli grać po zakończeniu zawodów.

zaloguj się by móc komentować

onyx @bendix 1 października 2018 09:43
1 października 2018 11:08

Przeginasz nieco raczej. Idac tym tokiem jeden obrońca demokracji na całą drużynę to bardzo dobry wynik, za Prezydenta Lecha Kaczyńskiego cały zespół murem bronił Konstytucji. Murem i blokiem.

zaloguj się by móc komentować

bendix @onyx 1 października 2018 11:08
1 października 2018 14:12

Niech sobie bronią czego chcą ale hymn to hymn. To nie ma nic wspólnego z polityką. Mówiąc krótko się wqrzyłem wczoraj. Nie mam ochoty linczować zawodnika ale wydaje mi się że ktoś mu powinien zadać pytanie - dlaczego. A po co? Po to żebyśmy wiedzieli.

A Brazylijczyków niech się pytaja Brazylijczycy.

zaloguj się by móc komentować

bendix @onyx 1 października 2018 11:08
1 października 2018 14:13

ps. Ja się na Brazylijczyków nie patrzyłem czy hymn śpiewają. Ale na naszych "a i owszem"

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @bendix 1 października 2018 14:13
1 października 2018 14:24

13 kolejnych komentarzy na jeden, w dodatku tak nieistotny, temat? Czy mógłby się opamiętać?

zaloguj się by móc komentować

bendix @krzysztof-osiejuk 1 października 2018 14:24
1 października 2018 14:59

Tak jakoś wyszło. Pośpieszyłem się. Najpierw powinienem był zbadać dokładnie o co chodziło a potem napisać jeden. Chylę czoła i przepraszam.

zaloguj się by móc komentować

betacool @bendix 1 października 2018 14:12
1 października 2018 15:09

A zauważyłeś chociaż, że na koniec imprezy naszego hymnu jednak nie zagrali?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować