-

krzysztof-osiejuk : To ja

Czy Wojciech Smarzowski zastąpi Korę jako wokalista Maanamu

       Najpierw odpowiedni link na swoim blogu wrzucił nasz kolega Onyx, następnie szerzej sprawę omówił u siebie Coryllus, a ja żeby się bez sensu po raz kolejny nie powtarzać, skomentowałem kwestię bardzo krótko w komentarzu. Przypomniałem tam swój, moim zdaniem nadzwyczaj oryginalny plan, który na moje oko ma mniej więcej podobne jak plan Ministerstwa Kultury szanse skutecznej realizacji, natomiast jego ewentualny wynik jest przynajmniej bardziej wymierny. Moim zdaniem bowiem, jeśli polski rząd już się ostatecznie zdecydował, by zaatakować świat naszą wspaniałą historią od strony kultury pop, to te 70 milionów złotych, które minister Gliński postanowił przeznaczyć na produkcję cyklu hollywoodzkich filmów o Wielkiej Polsce, powinien przeznaczyć na scenariusz do kolejnej części przygód Jamesa Bonda, lub ewentualnie tego co się pojawi w ramach cyklu „Mission Impossible” za dwa lub trzy lata, tak by akcja wspomnianych filmów nie tylko miała miejsce w Polsce – bo to już akurat mieli choćby i Czesi, a nawet i Białorusini – ale by Polska została tam pokazana co najmniej tak atrakcyjnie jak Paryż, czy Londyn. Jak mówię, to jest z oczywistych dla nas wszystkich względów nie do przeprowadzenia, choćby premier Morawiecki znalazł na to jeszcze dodatkowe 70, albo nawet 280 milionów baniek, my natomiast przynajmniej moglibyśmy powiedzieć, że wiemy, na czym stoimy i wtedy dopiero ten cały budżet dałoby się przeznaczyć na jakiś inny, znacznie bardziej zbożny cel. Nawet jeśli związany z przemysłem filmowym.

       Otóż można by było w pierwszej kolejności zrównać z ziemią tak zwany Polski Instytut Sztuki Filmowej, rozgonić całe to towarzystwo na cztery wiatry, a następnie ogłosić tu na miejscu konkurs na propagandowy film o pięknej Polsce i dzielnych Polakach, z budżetem, powiedzmy, 10 milionów złotych, w którym pierwsza nagroda wyniosłaby te 70, czy 140 milionów, jednak pod warunkiem, że będzie to film o takiej jakości, że uzyska on przynajmniej nominację do Oscara. Biorąc pod uwagę fakt, że to nie będzie film o Polakach mordujących Żydów, czy katolickich księżach gwałcących małe dzieci, gwarancja, że skoro on już został nominowany, to musimy mieć do czynienia z czymś autentycznie dobrym. I wtedy reżyserem mógłby być nawet Wojciech Smarzowski, pod warunkiem oczywiście, że on na te 10 milionów weźmie kredyt pod zastaw domu, który zapewne sobie postawił za pieniądze uzyskane z tego gówna, które mu przyszło wcześniej reżyserować. I wtedy dopiero zobaczymy, jakie pokłady talentu drzemią w naszych filmowcach i aktorach.

       O Smarzowskim jednak wspomniałem nie bez przyczyny. Pamiętamy jeszcze z pewnością, jak na początku roku nasze media obiegła informacja, że jedną z głównych nagród na festiwalu filmowym w Berlinie zdobył film „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej. Nagrodę przyznano w marcu, polska premiera filmu została zapowiedziana na kwiecień… i w tym momencie zapadła głucha cisza, a o filmie „Twarz” ponownie już nikt nigdzie nie usłyszał. I oto, jak się dowiaduję, minister Gliński i PISF podjęli kolejną próbę pokazania światu, że polski film to wciąż jest pewna marka, Polacy to dumny naród, a Polska to kraj na który warto stawiać, tym razem – jak się domyslam, na 100 rocznicę odzyskania niepodległości – finansując nowy film Smarzowskiego właśnie, pod tytułem „Kler”. Po tym jak ów Smarzowski pokazał światu, jak to swego czasu tacy Ukraińcy w jedną noc wyrżnęli tysiące Polaków w pień, a ci Polacy nawet nie pisnęli, tym razem on temu samemu światu pokaże jak bardzo Polacy na to co ich wciąż spotyka zasługują. A wszystko dzięki pieniądzom przeznaczonym przez rząd Dobrej Zmiany na promocję polskiej kultury.

        Na koniec wrócę do tych 70 milionów na ewentualną hollywoodzką superprodukcję, czy to o bohaterstwie rodziny Ulmów, czy o walce Powstańców o Aleje Jerozoimskie i jednocześnie pozwolę sobie na pewną dygresję. Otóż już bardzo dawno temu kolega z branży opowiadał mi historię o tym, jak to zespół Maanaam próbował zrobić karierę w USA. Przyjechała więc Kora z kolegami do Nowego Jorku i jeszcze przed spotkaniem z agentem zaszli oni do którejś z nowojorskich restauracji, spędzili tam upojny czas, a na drugi dzień dowiedzieli się, że spotkanie zostało odwołane i oni mogą wracać do Polski. Co się okazało? Otóż kiedy oni sobie używali w tej knajpie, gdzieś w rogu sali siedział sobie dyskretnie przedstawiciel firmy impresaryjnej i obserwował zachowanie naszych krakowiaczków, po czym uznał, że oni jednak nie gwarantują odpowiedniego poziomu. A zatem, nawet jeśli przyjmiemy, że plan ministra Glińskiego z tymi pieniędzmi na hollywoodzki film o Polsce ma jakiekolwiek realne szanse sukcesu, to jestem przekonany, że ci specjaliści z Hollywoodu już się wystarczająco napatrzyli na to, co to jest ta cała Polska, by wiedzieć, że od nas lepiej się jest trzymać z daleka. Choćby i za wspomniane wcześnie 280 milionów złotych. W końcu kto chce się zadawać z bandą zakompleksionych nieudaczników bez serc i dusz?

https://fdb.pl/film/857255-kler/trailers/25460#

 

 

      Moje książki niezmiennie są do kupienia w księgarni pod adresem www.basnjakniedzwiedz.pl, u Michała w warszawskiej księgarni Foto-Mag, no i  u mnie, pod adresem k.osiejuk@gmail.com. Zachęcam.tagi: piotr gliński  pisf  wojciech smarzowski  kler  maanam 

krzysztof-osiejuk
7 sierpnia 2018 10:09
36     3189    10 zaloguj sie by polubić
komentarze:
OdysSynLaertesa @krzysztof-osiejuk
7 sierpnia 2018 10:29

Wczoraj wieczorem u Klarenbacha odbywała się jedna z nasiadówek w ramach codziennej imprezy "walki o Polskę". No i wymieniały się mniej lub bardziej znane mordy uprzejmościami, aż w przypływie desperacji o to kto ma rację, poseł z PIS u nie wytrzymał i odpalił kontrargument w kierunku posła "partii opozycyjnej" coś o dumie narodu polskiego z tego powodu że nawet dzieci w powstaniu warszawskim chciały za ten kraj umrzeć.

Ma Pan znowu niestety rację... Sam nie chciałbym mieć do czynienia z człowiekiem który siedząc w bezpiecznej odległości chwali się że "jego dzieci" gdzieś głęboko pod ziemią bawią się dynamitem żeby wydobyć rudę, by on miał za co urządzać spotkania biznesowe.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @krzysztof-osiejuk
7 sierpnia 2018 10:32

Powstawały ale nikt się tym nie chwalił i nie urządzał pokazówek z wręczania nagrody sygnowanej czyimś nazwiskiem, instytucją, lub "uznaniem publiczności"... W obieg puszczano naprawdę solidną propagandę.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk
7 sierpnia 2018 10:54

A przecież tak to wygląda w dowolnej ważnej i finansowanej obficie z budżetu instytucji. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 7 sierpnia 2018 10:23
7 sierpnia 2018 11:07

Akurat za komuny powstało kilka naprawdę fajnych filmów. Ale masz rację. Tak źle jak jest teraz nie było nigdy.

zaloguj się by móc komentować

grudeq @krzysztof-osiejuk
7 sierpnia 2018 11:14

Cały czas sobie stawiam taki przykład, czy gdyby PISF istniał za czasów Gomułki lub Gierka, to czy zdążyłby nakręcić Krzyżaków i Potop? Czy jednak brałby kolejne pieniądze na szukanie wymówek, dlaczego to nie da się nakręcić, bo to wina embarga.. bo nas się nie dopuszcza do zachodnich technologii. 

Druga myśl, to jednak za czasów PRL - tzw. zachód był wyznacznikiem tego, że jeżeli z nimi w jakiejś dziedzinie nie wygraliśmy to tłumaczyliśmy to tym, że oni są kapitalistami a my dopiero budujemy socjalizm. Teraz zaś "zachód" jest uniwersalnym usprawiedliwieniem każdej próby nie podejmowania zrobienia czegoś lepszego. 

Rzecz trzecia, to myślenie tylko i wyłącznie o pieniądzach. Sienkiewicz nie miał pieniędzy na promocję, po prostu dobrze pisał. Prus nie miał pieniędzy na promocję, po prostu dobrze pisał. 

Piłkarze w Afryce nie mają dobrych boisk, po prostu dobrze grają. Muzycy na zachodzie nie mają lepszych gitar, po prostu dobrze grają na gitarach.  

zaloguj się by móc komentować

grudeq @OdysSynLaertesa 7 sierpnia 2018 10:29
7 sierpnia 2018 11:45

On nawet zdaje się odpalił ten kontrargument tak, że dzieci ginęły w Powstaniu aby politycy mogli gadać sobie dowoli w programach. mam wrażenie, że gdyby powiedział to dwadziescia lat temu, to jeszcze jakiś krewki powstaniec mógłby mu dać solidnego kuksańca. Ale tak powstańców nie ma... i teraz z jednej strony będziemy się dowiadywali takich rzeczy, a z drugiej że powstańcom chodziło o prawa mniejszości seksualnych. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @grudeq 7 sierpnia 2018 11:14
7 sierpnia 2018 12:16

No i mają ambicję. Chcą być najlepsi.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 7 sierpnia 2018 10:54
7 sierpnia 2018 12:24

Nie tylko z finansowanej z budżetu.  Patryk Vega kręci filmy za swoje.

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @grudeq 7 sierpnia 2018 11:14
7 sierpnia 2018 12:29

Po co szukać tak głęboko? Dziś nikt by nie nakręcił taki filmów jak "Małe dramaty", "Pętla", "Do widzenia do jutra", "Żywot Mateusza", "Nowy", "Wodzierej", "Pingwin", czy "Brzezina".

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @grudeq 7 sierpnia 2018 11:45
7 sierpnia 2018 12:36

Tak... Bo generalnie chodziło o to czy mamy demokrację czy totalitaryzm, i za co umierali powstańcy.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @valser 7 sierpnia 2018 10:47
7 sierpnia 2018 12:42

Biorąc pod uwagę ducha czasu, który ewoluuje popkulturę na coraz wyższe poziomy/potrzeby wrażych doznań, szanse z pewnością ma. Drugi utalentowany to Vega. Godni następcy Pasikowskiego.

zaloguj się by móc komentować

bendix @krzysztof-osiejuk
7 sierpnia 2018 14:28

Film z linka jest niedostępny.

zaloguj się by móc komentować

onyx @bendix 7 sierpnia 2018 14:28
7 sierpnia 2018 14:52

Tu jest, bo chyba o ten zwiastun Toyahowi chodziło:

https://m.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1-47295

zaloguj się by móc komentować

DrWall @krzysztof-osiejuk 7 sierpnia 2018 12:29
7 sierpnia 2018 15:02

Mnie się wydaje, że dzisiaj nawet nie potrafiliby nakręcić "Czarnych chmur", albo "Przyłbic i kapturów". 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @bendix 7 sierpnia 2018 14:28
7 sierpnia 2018 15:15

A to figiel. Wystarczyło bym go tu wrzucił, natychmiast wszystko zostało z youtube'a usunięte. Czyżby poczuli wstyd?

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @krzysztof-osiejuk
7 sierpnia 2018 16:08

Na filmwebie też się już nie otwiera...ciekawe...może liczą na rozruchy?

zaloguj się by móc komentować

BoaPL @krzysztof-osiejuk
7 sierpnia 2018 16:29

To gówno, bo inaczej tego nie mozna nazwać obejrzeć można jeszcze tu:

https://fdb.pl/film/857255-kler/trailers/25460#

Może da się ich pozwać o obrazę uczuć religijnych, ale w czasach "dobrej' zmiany to zapewne nie przejdzie, tym bardzie że ona to finansowała.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @gabriel-maciejewski 7 sierpnia 2018 16:08
7 sierpnia 2018 17:05

Ale jaja! Wyprodukowali to gówno i wystarczyło parę słów prawdy i położyli uszy po sobie?

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @DrWall 7 sierpnia 2018 15:02
7 sierpnia 2018 17:09

Czarny to byłby koleś wystylizowany na Maseraka, z wyraźnym śladem samoopalacza albo solarium na skórze... Brrr.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @krzysztof-osiejuk
7 sierpnia 2018 17:43

Poziom tego, co pokazane jest w zajawce filmu pana Smarzowskiego, w żaden sposób nie odstaje od poziomu sowieckiego Bezbożnika.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @krzysztof-laskowski 7 sierpnia 2018 17:43
7 sierpnia 2018 17:56

Co to jest ten sowiecki "Bezbożnik"?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @krzysztof-osiejuk
7 sierpnia 2018 18:25

Ateistyczne czasopismo wychodzące w Sowietach w latach 1922-1941: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezbo%C5%BCnik_(czasopismo) Der Stürmer w stylu leninowsko-stalinowskim.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @krzysztof-osiejuk 7 sierpnia 2018 12:29
7 sierpnia 2018 18:56

Wielki Szu. Moim zdaniem wyśmienity.

 

zaloguj się by móc komentować

onyx @gabriel-maciejewski 7 sierpnia 2018 16:08
7 sierpnia 2018 20:01

Ale jaja pierwszy raz widzę by kasowali z filmwebu. Może to taka akcja promocyjna bo już jakieś kołki piszą, że to PiS stosuje cenzurę pod naciskiem Kościoła oczywiście. Ludzie będą blokować Multikina jak z tym teatrem było?

zaloguj się by móc komentować

onyx @krzysztof-osiejuk
7 sierpnia 2018 20:33

To jest wszystko takie smutne, że tylko wyć się chce jak po wczorajszym tekście o śp. Józku.

Na stronie PISFu film "Kler" figuruje pod roboczym tytułem "3", też ciekawie, liczą że nikt się nie skapnie? Smarzowski dostał dwie bańki z państwowego budżetu na ten bluzg. Ciekawe czy też wytną ze strony tą informację?

https://www.pisf.pl/dotacje/dofinansowane-projekty/2017/po-produkcja-filmowa/priorytet-3-filmy-fabularne-sesja-1-2017

Co do Maanamu to jakiś mój dalszy wujek kiedyś opowiadał jak woził autokarem Lady Pank. Był kierowcą autobusu i przez jakieś znajomości dostał tą fuchę. Jeździł z nimi dwa lata i zarobił astronomiczne wtedy pieniądze. Po jakiejś przerwie znów do niego przyszli ale powiedział żeby spadali bo już nigdy i nigdzie z nimi nie pojedzie. I za żadne pieniądze.

zaloguj się by móc komentować

proton @krzysztof-osiejuk
8 sierpnia 2018 11:06

Reżyser wybitny nasłucha się zapewne pochwał za to dzieło wybitne:

"No Smarzowski, bardzo dobra robota, będziecie Smarzowski nagradzani za taką dobrą robotę, bo dobra robota Smarzowski to zawsze będzie nagradzana, więc Smarzowski dalej róbcie taką dobrą robotę."

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @proton 8 sierpnia 2018 11:06
8 sierpnia 2018 12:57

Tak? Z tego co widzę, póki co nikt nie chwali. Wręcz przeciwnie.

zaloguj się by móc komentować

proton @krzysztof-osiejuk 8 sierpnia 2018 12:57
8 sierpnia 2018 13:28

Mam sąsiada, który nie wiedzieć czemu nie znosi jak sam ich nazywa "czarnych", dla niego ten wytwór reżysera to będzie wybitne dzieło, pewnie nawet potraktuje je jako paradokument.

Dla wizualizacji szaleństwa w jakim pogrąża się sąsiad przytoczę jego uzasadnienie pamiętnej ustawy zezwalającej na wycinkę drzew, mianowicie usilnie dowodził mi podczas jakiegoś sąsiedzkiego grila, że ustawa ta powstała na potrzeby kleru, który chciał bez problemu powycinać drzewa na cmentarzach aby było więcej miejsc na groby opłacane "co łaska minimum tysiak". Szczęka mi opadła. Sąsiad to rolnik podwarszawski, wyczytał to chyba gdzieś w prasie zaangażowanej. Nienawiść do Kościoła nie dotyczy tylko "młodych, wykształconych z wielkich ośrodków" oraz starych z 3 pokolenia sowieciarzy.

zaloguj się by móc komentowaćkrzysztof-osiejuk @MarcinD 9 sierpnia 2018 09:14
9 sierpnia 2018 10:29

Ja wciąż się zastanawiam, dlaczego na stronie PISF-u, tam gdzie jest przedstawiona suma dotacji na poszczególne filmy, film Smarzowskiego ma tytuł "3". 

zaloguj się by móc komentować

onyx @krzysztof-osiejuk 9 sierpnia 2018 10:29
9 sierpnia 2018 10:44

Na filmwebie jest wzmianka, że "3" to tytuł roboczy. Może tak go zgłosili po dotacje dając jakieś mętne opowieści co do treści? Na stronie PISFu jest też adnotacja że w tych dwóch bańkach jest 600tyś od samego dyrektora zakładu. Nie sprawdzałem czy w tym okresie była jeszcze poprzednia dyrektorka, którą min. Gliński zwolnił czy już nowy kierownik z nadania ministerialnego.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @onyx 9 sierpnia 2018 10:44
9 sierpnia 2018 11:13

Mogło tak być, podali nic nie mówiący tytuł i naopowiadali bajek, a ci durnie nawet nie sprawdzili, tylko dali kasę. Tymczasem ten "film" to jest takie kur...o i zarazem takie dno, jakiego świat nie widział. Mówiąc szczerze to chyba należałoby złożyć jakiś obywatelski protest przeciwko ewentualnej dotacji z publicznych środków na to coś.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @MarcinD 9 sierpnia 2018 11:13
12 sierpnia 2018 14:06

Obywatelski protest to mit. Coś takiego nie istnieje pod żadną długością i szerokością geograficzną. Poza tym do kina - a już specjalnie na filmy Smarzowskiego - chodzi ułamek procenta wyborców, więc w ogóle nie ma o czym mówić. Z mojego punktu widzenia, to co jest istotne, to już tylko wspomniane przez Ciebie "kur...o".

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować