-

krzysztof-osiejuk : To ja

Dla mojego serdecznego kumpla, magazyniera Wacka, z wesolym Szalom

      Antypolska histeria – a słowa “histeria” używam tu wyłącznie z wrodzonej dobroci serca, by nie węszyć zwykłej, cynicznej prowokacji – trwa już kilka dobrych dni i to co mnie przez ten czas zadziwiało niemal najbardziej, to to, że z niezrozumiałych dla mnie powodów milczą tak zwane „autorytety”. Każdy kto choćby pobieżnie śledzi naszą scenę publiczną, zdążył z pewnością zaobserwować, że każdemu tego rodzaju wybuchowi towarzyszy nieodmiennie reakcja w postaci listu otwartego podpisanego przez osoby o powszechnie znanych nazwiskach – pisarzy, aktorów, piosenkarzy, dziennikarzy, profesorów uniwersytetów. Nastawiałem więc przez jakiś czas ucha, w pewnym momencie nawet już traciłem nadzieję, że tradycji stanie się zadość, jednak w końcu się doczekałem. Oto media opublikowały otwarty apel do polskich władz o „uciszenie emocji” i „wycofanie się” z zapisów nowelizacji ustawy o IPN-ie. „Nie tędy droga do odzyskania zbiorowej godności”, czytamy w apelu. „I nie wszystko stracone. Ustawodawca może jeszcze się cofnąć, o co gorąco apelujemy”.

       I tu muszę przyznać się do pewnej nieuczciwości. Poza tymi paroma zdaniami i jeszcze jednym fragmentem, o którym za chwilę, ja owego apelu nie czytałem, z tego wstydliwego powodu, że mi się nie chciało. Nie znam nawet pełnej listy osób, które się pod tym podpisały, wiem natomiast, że, wśród wielu innych, są tam, w kolejności alfabetycznej: Anne Applebaum, Barbara Engelking, Jan Tomasz Gross, Jan Hartman, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Rzepliński, Radosław Sikorski, Aleksander Smolar, Kazimiera Szczuka, Paweł Śpiewak, Róża Thun, Olga Tokarczuk, Grzegorz Turnau, oraz – last but not least – Jacek Żakowski (to ten od „W pustyni i w puszczy”).

      I oto, proszę sobie wyobrazić, owa wesoła gromadka w swoim apelu napisała coś takiego:

      „Dlaczego dyskusja o faktach historycznych ma toczyć się w asyście prokuratury i sądu? Dlaczego ofiary i świadkowie Zagłady mają ważyć słowa, by nie podpaść organom ścigania i czy będzie odtąd czynem karalnym świadectwo ocalałego Żyda, który 'bał się Polaków?' Dlaczego mamy spierać się nie na argumenty, lecz na paragrafy? Czy byłby to, zważmy, zakaz symetryczny do zakazu kłamstwa oświęcimskiego? I skąd taryfa ulgowa dla wybranych zawodów - dlaczego za 'antypolskie' opinie nie będą ścigani jedynie uczeni i artyści? A dziennikarze? A nauczyciele? Gdzie ma leżeć granica między tolerowaną nauką i sztuką a karalną publicystyką i kto ustalałby 'fakty', którym nie wolno się sprzeciwić?"

      Otóż pragnę oświadczyć, że tu akurat w całości popieram stanowisko naszych autorytetów. Podobnie jak oni, uważam, że w tym akurat fragmencie ów rządowy projekt jest wyjątkowo nieudany i że rażącą niesprawiedliwością jest to, by, wedle zapisów znowelizowanej ustawy, ktokolwiek był traktowany w sposób szczególny, a zwłaszcza artyści i naukowcy. Oni również, jeśli tylko im przyjdzie do głowy oskarżać Polskę, czy Polski Naród o współudział w Zagładzie, czy to w formie kolorowego obrazka, wierszyka, teatrzyku, czy naukowej pogadanki, powinni w jednej chwili zostać wzięci za mordę i postawieni przed sądem. Podobnie jak dziennikarze, nauczyciele, politycy i każda inna osoba, włącznie z jakimś zaprutym menelem na Dworcu Centralnym w Warszawie.  

       A zatem przyłączam się do powyższego apelu i sugeruję, by jak najszybciej wprowadzić odpowiednie zmiany do procedowanej właśnie nowelizacji i wycofać z niego w całości paragraf 3 artykułu 55a, w taki sposób, by w momencie, gdy Aleksander Kwaśniewski, wygłaszając swoje opinie w telewizji TVN24, Agnieszka Holland, realizując swój kolejny film, Róża Thun, udzielając wywiadu którejś z niemiecki stacji telewizyjnych, Grzegorz Turnau, pisząc swoją nową piosenkę, czy Olga Tokarczuk, pracując nad swoją najnowszą powieścią, a Paweł Śpiewak, prowadząc swoje naukowe badania na temat polskiego antysemityzmu, bardzo uważali na to, co piszą, bo nie znają dnia ani godziny. A jeśli im tak bardzo zależy, by pozostać intelektualistami reprezentującymi niezależną, i, jak najbardziej, bezkompromisową myśl, skupili się nad rozwiązaniem kwestii, która od wieków dręczy już naprawdę cały świat, a mianowicie, jak to jest, że gdziekolwiek pojawi się jakiś Żyd, wszyscy dookoła zaczynają robić znaczące miny. I czy przypadkiem nie jest tak, że to, iż Żydzi musieli w pewnym momencie przejśc przez piekło Holocaustu nie jest przypadkiem ich osobistą zasługą.

 

Powyższy tekst został napisany na zamówienie i z inspiracji mojego kolegi Wacka Grzybowskiego z Opola. Nie zmienia to jednak faktu, że tak jak dotychczas zachęcam do kupowania moich książek. Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, są one do kupienia w ksiegarni pod adresem www.basnjakniedzwiedz.pl. Polecam serdecznie. 

 

 

 tagi: żydzi  holocaust  ipn  intelektualiści 

krzysztof-osiejuk
1 lutego 2018 09:51
37     2962    17 zaloguj sie by polubić
komentarze:
marianna @krzysztof-osiejuk
1 lutego 2018 10:16

Dałam plusa za treść i propozycję poprawki w ustawie, choć refleksje nie są wesołe.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk
1 lutego 2018 10:31

Pojechałeś....

zaloguj się by móc komentować

marianna @knockdown 1 lutego 2018 10:31
1 lutego 2018 10:35

Byle do niego nie tęsknił.:)

zaloguj się by móc komentować

heniutka @krzysztof-osiejuk
1 lutego 2018 11:16

Przychylam się do postulatu równości wobec prawa i prawdy.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-osiejuk
1 lutego 2018 11:44

Piękne dzięki. Szalom czyli pełen skromności spokój. I tego trzymać się trzeba. Na razie jednak zapierniczam do roboty. 

zaloguj się by móc komentować

onyx @krzysztof-osiejuk
1 lutego 2018 11:55

Znając życie to jeśli ten zapis o wyłączeniu pewnych środowisk zostanie w mocy to wejdą w to ławą jak wrotami do obory. Nawet kabarety będą miały tu polew. To jest pomysł z deszczu pod rynnę. Bo o ile jakąś panią ambasador można wezwać na dywanik o tyle ścigać "kultury i sztuki" się nie da. Ale jaki szum będzie można co i raz wywoływać.

zaloguj się by móc komentować

JK @onyx 1 lutego 2018 11:55
1 lutego 2018 11:58

Żadnej Pani ambasador nikt nie wzywał na dywanik. Prowadził z nią tylko konsultacje.

zaloguj się by móc komentować

TRU @valser 1 lutego 2018 11:07
1 lutego 2018 12:22

i jeszcze to "przypadkowe" kaleczenie języka polskiego - nie nie, nie to  miałem na myśli...w razie czego

ps. mularczyk + dziedziczak

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @Magazynier 1 lutego 2018 11:44
1 lutego 2018 13:29

I ja Ci dziękuję. Numer konta znasz.

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @valser 1 lutego 2018 16:22
1 lutego 2018 16:38

Ten bubel został wynagocjowany z panią Ambasador Azari:

Polowanie na Grossa czy atak na Polskę? (negocjowano już w 2016r.)

(trzeba rozwinąć cały tekst), na końcu jest kalendarium negocjacji.

 

Najpierw rozmawiano o tym, że "polskie obozy" to nieładna nazwa. Pani Azari też uważała, że nie zbyt ładna.

Potem pani ambasador stwierdziła,  że jak się za bardzo ograniczy używanie nazwy "obozy polskie", to ucierpią badania naukowe.

Te badania naukowe to Gross.

Potem rozmawiano już tylko o nieruchomościach.

 

Grzeralts mnie wyszkolił, że musimy się troszczyć o Bibiego - bo Bibi ma nas w kieszeni.

Bibi przełożył wajchę i wybrał Kaczyńskiego i zainicjował Dobrą Zmianę. Jak Bibi padnie, to padnie Dobra Zmiania.

Bibi ma nas w kieszeni, a do tego chce nas okraść i opluwać - i wychodzi na to, że Zła Zmiana mu nie odpowiadała.

Czyli macie 500+ i swojego Kaczyńskiego - a my chcemy kasę, nieruchomości i prawo do naukowego udowodnienia Polsce i Polakom autorstwa Holokaustu.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-osiejuk
1 lutego 2018 17:08

I teraz sobie go znowu przeczytałem z uwagą smakując linię argumentacyjną i muszę powiedzieć, że nie zawaham się powiesić sobie nad łóżkiem, bo kiedykolwiek weźmie mnie deprecha to on przywróci mi humor i fantazję ułańską. I przed snem też dobrze go zażywać na odstraszenie mar noconych i dusiołków.

zaloguj się by móc komentować


Wolfram @valser 1 lutego 2018 16:50
1 lutego 2018 17:14

No, ale nie mozna tym glupotom ulegac. Ich trzeba nazywac po imieniu. Oni nie sa z tytanu. To zwykli ludzie, tylko z wiekszymi deficytami.

Też tak uważam.

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @krzysztof-osiejuk 1 lutego 2018 17:11
1 lutego 2018 17:15

Bibi Netanjahu - premier Izraela.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Wolfram 1 lutego 2018 16:38
1 lutego 2018 18:49

Ja i tak już za dużo powiedziałem. Kto chce, zrozumie. W każdym razie zawsze trzeba patrzeć, którędy płynie pieniądz. Wszystkie gawędy są do tego wtórne, a człowiek firmujący te przepływy swoją twarzą nie musi być mędrcem. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @valser 1 lutego 2018 18:54
1 lutego 2018 19:57

Jeśli CNN robi sobie z kogoś bekę, to prawie rekomendacja...

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Wolfram 1 lutego 2018 17:15
1 lutego 2018 20:18

Dzięki. Ile razy teraz zobaczę gdzieś w necie imię Bibi, będę wiedział, że chodzi o Netanjahu, jeśli pojawi się gdzieś imię Emmie, zrozumiem, że za nim stoi Macron, a Addie będzie sugerowało pojawienie się prezydenta Dudy.

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @krzysztof-osiejuk 1 lutego 2018 20:18
1 lutego 2018 21:12

Nie ja pierwszy go tak nazwałem - podjąłem tylko konwencję, być może z innego wątku:) 

To jego oficjalny pseudonim - jest w polskiej, angielskiej i francuskiej Wiki - dalej nie sprawdzałem, tłumaczenie z francuskiej:

Benyamin Netanyahu (po hebrajsku , בנימין נתניהו 1 ), nazywany przez jego uczniów "Bibi".

anielskaBenjamin "BibiNetanyahu, polska: Binjamin Netanjahu i[1]Bibi Netanjahu,

norweska: Benjamin Netanyahu (hebraisk בנימין נתניהו Binyamin Netanyahu, kallenavn Bibi).

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Wolfram 1 lutego 2018 21:12
1 lutego 2018 21:46

Możliwe.  Ja jednak nie lubię tego typu retoryki. Moim zdaniem ona wprowadza niepotrzebnie kabaretowy ton tam gdzie on jest zupełnie zbędny. 

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @krzysztof-osiejuk 1 lutego 2018 21:46
1 lutego 2018 22:18

Będę pamiętał i obiecuję nie używać.

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @valser 1 lutego 2018 22:28
1 lutego 2018 22:46

Gdyby pisać samo Bill czy Jimmy - to też nie - razem z nazwiskiem jest OK, bo to jest ich "logo" - nie stanowi tykania czy formy stygmatyzacji.

zaloguj się by móc komentować

ApesCornelius @krzysztof-osiejuk
1 lutego 2018 22:48

Wystarczy obejrzeć ten film i wszystko jasne o antysemickiej propagandzie .

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @valser 1 lutego 2018 22:28
2 lutego 2018 00:15

To jest zupełnie coś innego. Ja mówię o sytuacji, gdybym ja zaczął z Toba poważną rozmowę i tytułował Cię, na przykład, Pietia. Bądźmy jak ludzie dorośli. To czego bronisz, to jest poziom prawicowych mediów.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @ApesCornelius 1 lutego 2018 22:48
2 lutego 2018 00:18

Ja nie muszę korzystać z youtube'a, by wiedzieć wszystko to co powinienem wiedzieć. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 1 lutego 2018 22:57
2 lutego 2018 00:20

Naprawdę? Jonny Daniels jest dla Ciebie symbolem zidiocenia? Teraz tylko brakuje, żebys coś dodał na temat Żeromskiego. Stefka. Ty faktycznie bywasz jak dziecko. W negatywnym znaczeniu.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 2 lutego 2018 00:34
2 lutego 2018 00:46

Naprawdę? Opowiedz mi teraz coś o Rulewskim i jakie on by miał szanse w Appenzell. No wiesz... Taki pełen bon motów wykład w ramach intelektualnego mnie ubogacania.

Wiesz, co Ci powiem? To że wy wszyscy uznaliście za stosowne nauczyć sie nazwiska tego Danielsa na pamieć i na dodatek wymyslić dla niego kilka wesołych przezwisk świadczy o was jak najgorzej. Jeszcze jeden gość z TVP Info. Akurat coś dla was. Gratulacje.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 2 lutego 2018 00:57
2 lutego 2018 00:58

Nic nie zrozumiałeś. Powoli przestaje mnie to dziwić.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @krzysztof-osiejuk
2 lutego 2018 01:07

Problem polega, że bierzesz. Bierzesz w tym udział jak cholera. Bierzesz w tym udział i cały czas krzyczysz, że to nie jest Twoje towarzystwo. I przez to nie jesteś już nawet śmieszny.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 2 lutego 2018 01:15
2 lutego 2018 01:26

Gdyby nie Ty i komentatorzy na moim blogu, ja bym w życiu nie wiedział, że ktoś taki jak Daniels w ogóle istnieje. Podobnie jak te jakieś siostry Godlewskie. A Ty mi na to przychodzisz, wypinasz klatę z wyższością i ogłaszasz, że jestes ponad to?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 2 lutego 2018 01:33
2 lutego 2018 01:44

A więc dlaczego, kiedy ja chce rozmawiać poważnie, to Ty nagle wyskakujesz mi z tym Danielsem, w dodatku jeszcze jako jakimś punktem odniesienia. Jest cała kupa żydowskich organizacji, a w niej cała kupa Żydów, wszyscy ze sobą skłóceni i dbajacy wyłącznie o swoje interesy, których my ani nie rozumiemy, ani które nas w ogóle nie obchodzą, a Ty nagle tu przychodzisz i mi mówisz: "Daniels? Stary, ja się takimi głupstwami nie zajmuję. W niedzielę mam mecz". Opamiętaj się, proszę.

Co do Bibiego, oczywiście że nie wiedziałem i moim zdaniem mnie to ustawia mocno w pozycji zwycięskiej w stosunku do Ciebie. Jeszcze tego brakuje, żebym znał drugie imię Netaniahu i nie dość, że bym je wykorzystywał w jakiś kabaretowych popisach, to jeszcze się tym szczycił. Bardzo Cię proszę odłóż tego Ballantinesa i napij się czegos normalnego, bo zdecydowanie zaniżasz poziom.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 2 lutego 2018 02:25
2 lutego 2018 02:41

I nawet nie widzisz, że sam się ustawiłeś, jako część tego wszystkiego.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 1 lutego 2018 20:18
2 lutego 2018 10:13

On sam używa takiej wersji swojego imienia. Będę pisał PIBN.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @krzysztof-osiejuk
2 lutego 2018 10:20

Sławomir to jeden z najpolularniejszych polskich piosenkarzy disco polo, który, obok Maryli Rodowicz i Zenka Martniuka, jest twarzą tak zwanej Dobrej Zmiany. Mój tekst o Sławomirze to był tekst tak naprawdę tekst o Dobrej Zmianie, a więc o czymś co tworzy naszą codzienność, również tu na tym blogu. Ja wiem, że Ciebie to wszystko kompletnie nie interesuje, bo jesteś ponad to, a jeśli reagujesz na moje teksty, to wyłącznie po to , by mi zwrócić na to po raz kolejny uwagę. Jednak proszę Cię, nie porównuj tego jakiegoś Danielsa ze Sławomirem, bo z naszego polskiego punktu widzenia, to są dwa różne światy. Daniels to - powtarzam - zaledwie jeden z tysięcy Żydów, którzy przychodzą i odchodzą, a ja chcę rozmawiać o Polsce i Polakach, czyli tym, co mam za oknem. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 2 lutego 2018 10:13
2 lutego 2018 10:22

Moim zdaniem, o wiele lepiej byłoby używać nazwiska Netanjahu. No wiesz, tak jak Trump, Obama, Putin, czy Tusk. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 2 lutego 2018 10:22
2 lutego 2018 10:27

Pewnie tak.

Aczkolwiek w języku polskim łatwo z tego zrobić brak szacunku. "Kowalski! Do dyrektora!"

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować