-

krzysztof-osiejuk : To ja

Dlaczego na fladze Niemieckiej Republiki Demokratycznej umieszczono cyrkiel?

          Każdy kto w miarę uważnie śledzi ten blog, miał okazję zorientować się co do mojego stosunku do panoszących się nie tylko po ogólnopolskich mediach ojców dominikanów. Gdyby ktoś jednak sprawę przegapił, pozwolę sobie przypomnieć choćby swoją notkę na temat tych dziwnych księży zamieszczoną w wydanej przeze mnie przed laty książce „Twój pierwszy elementarz”. Proszę posłuchać:

          „Dominikanie – Kiedyś jeden z tradycyjnych katolickich męskich zakonów, dość nawet popularny wśród pobożnej młodzieży z duchowymi ambicjami. Niestety w pewnym momencie, pewna grupa polskich dominikanów poznała słowo ‘glamour’, ktoś im powiedział, że glamour to boskość i, jak to mówi młodzież, odjechali. Najbardziej znanym polskim dominikaninem jest tak zwany ojciec Zięba. Podobno bardzo fajny facet. Jak każdy zresztą pijak”.

          Dziś, jak się okazuje, Zięba już albo nie chleje, albo chleje bardziej świadomie, natomiast wedle słów, które on sam wypowiedział w jednym z licznych wywiadów, których nadal udziela, on nie uważa, że „medialna nagonka”, jaka została swego czasu przeciwko niemu skierowana, była sprawiedliwa, a to z tego powodu, że on nie pił dla przyjemności, ale wyłącznie z tego powodu, że zupełnie niespodziewanie zmarł Jan Paweł II, i fakt ów Ziebę doprowadził do takiej depresji, że jedynym na nią lekarstwem wydawała się być wóda. A depresja to przecież nie grzech, prawda.

          Otóż ja przyznaję, że chleję. Tyle że ja nie chleję z tego powodu, że mam depresję, ani nawet nie piję wtedy, gdy jest mi źle na świecie z tego powodu, że zmarł Jan Paweł II, czy, już bardziej ostatnio,Tomasz Stańko, ale chleję dla jedynej na jaką mnie stać afirmacji życia. Nigdy by mi nie przyszło do głowy, by sięgnąć po szklankę w sytuacji, gdy jest mi źle i szaro. Nigdy! Ja piję wyłącznie po to, by dziekować Bogu za życie. A więc, kiedy słyszę jak któryś z księży mi mówi, że on popadł w alkoholizm, bo było mu smutno, to, przepraszam bardzo ale ja na to wzruszam ramionami i odpowiadam jak potrafię najprościej, że tu musi chodzić o któregoś z ojców dominikanów.

         Ktoś zapyta, skąd mi nagle po tych wszystkich latach przyszło do głowy, by się znęcać nad tymi nieszczęśnikami. Otóż, przepraszam bardzo, ale to nie ja tym razem zacząłem, ale oni sami, a dokładnie rzecz biorąc redaktorzy internetowego portalu dominikanie.pl, którzy niedawno zdecydowali się zamieścić na Twitterze następujący wpis:

         „W jaki sposób modlitwa żydowska uczy nas się modlić? Przede wszystkim stawia nas wobec transcendencji Boga, nieco przesłoniętej dla nas, chrześcijan, przez obecność Jezusa”.

         Z tego co wiem, w tym momencie wiekszość komentatorów zatrzymała się na tej notce i odpowiednio ojców dominikanów zrugała. Tymczasem, jak się okazuje po bardziej wnikliwym badaniu, dominikanie nie zadziałali tu we własnym imieniu, tylko zacytowali niejaką Paulę Lagrange, „teologa i katechetkę, która postanowiła poświęcić swoje życie Bogu i zaangażowała się w pracę na rzecz Stowarzyszenia Świętej Rodziny w Bordeaux [żyjącą obecnie] we wspólnocie świeckich, którzy na co dzień wspierają się w życiu wiarą. Jest autorką książek: ‘Nazaret, droga ludzkości’ i ‘Rodzina Boga, rodzina ludzi’”. A zatem, wedle metody, z jaką zdążyły nas zapoznać nowoczesne media, oni nic nie sugerują; oni zaledwie cytują, zachęcając nas do dyskusji. I dlatego też zamieszczają na swoim portalu całość owego strasznego tekstu https://dominikanie.pl/2018/07/w-jaki-sposob-zydzi-ucza-nas-modlitwy/ wybitnej – nie bójmy się tego słowa – teolożki.

        Pozostaje pytanie, czemu oni to robią i czemu władze Kościoła im na to pozwalają. Odpowiedź na pierwsze pytanie, jak sądzę, zawarłem w swoich uwagach pomieszczonych w ksiażce „Twój pierwszy elementarz”. Gdy chodzi o kwestię drugą, to bardzo chętnie uznałbym, że ich gesty nie mają najmniejszego znaczenia. Problem jednak polega na tym, że tu u nas w Katowicach, przy Katedrze Chrystusa Króla od wielu długich lat istnieje duszpasterstwo akademickie, które w pewnym momencie i mnie jakoś tam uformowało. Od kilku lat jednak, jak rozumiem, decyzją naszego biskupa, pojawił się konkurencyjny ośrodek, prowadzony przez dominikanów właśnie, gdzie, z tego co słyszę, jest mniej więcej właśnie tak, jak to przedstawiłem wyżej.

      W tej sytuacji nie pozostaje mi nic innego jak zrobić coś, czego przez długie lata unikałem jak ognia, ale dziś obawiam się, że dłużej już nie wytrzymam. Otóż niespełna 6 lat temu, podczas lokalnego Synodu, arcybiskup Wiktor Skworc w następujący sposób rozpoczął swoją homilię:

      „Umiłowani, Bracia i Siostry! Drodzy Diecezjanie!

       To, co widział prorok Daniel, a zobaczył jak „na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy. Podchodzi do Przedwiecznego...Powierzono Mu panowanie, chwałę i władzę królewską”; zobaczył również dzięki łasce proroctwa św. Jan. On również ujrzał Syna Człowieczego – Władcę królów ziemi. Tego, który „uczynił nas królestwem i kapłanami Bogu i Ojcu swojemu”.
      W wizji Jana słyszymy ponadto słowa, które odnosimy do naszego Zbawiciela – „Jam jest Alfa i Omega…” (Ap 1,8).
      W języku symboli litera alfa, która rozpoczyna nie tylko grecki alfabet, ma postać przypominającą cyrkiel, narzędzie do kreślenia planów. To podobieństwo przywołuje prawdę o dziele stworzenia i odkupienia; powstał w nim świat i człowiek, naprawiony przez śmierć Chrystusa.
      Litera alfa odnosi się również do naszej pracy, twórczości, troski, by czynić sobie ziemię poddaną, a samym rosnąć ku świętości.
      W tym duchu, stawiając niejako pierwszą literę alfabetu, a przed nią znak krzyża, pragnę zainaugurować dzisiaj II Synod Archidiecezji Katowickiej
”.

 

      I to tyle, bo i tak jest mi w tym momencie jakoś, cholera, niezręcznie.

 

 

 

Wspomniana książka „Twój pierwszy elementarz” jest już dawno wyprzedana, a co do reszty, to może jutro, bo jakoś ostatnio nie bardzo jestem w nastroju.tagi: wiktor skworc  cyrkiel  dominikanie 

krzysztof-osiejuk
30 lipca 2018 09:59
62     4037    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
franekliskowski @krzysztof-osiejuk
30 lipca 2018 12:05

A propos Ojca Zięby, chciałem poczytać o nim nieco i znalazłem takie oto genialne trio specjalistów: https://www.youtube.com/watch?v=2Kyw8Ck53a8.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk
30 lipca 2018 12:16

Wóda jest bardzo dobrym lekarstwem na depresję. Gdyby tylko nie niszczyła wątroby.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 30 lipca 2018 12:16
30 lipca 2018 12:57

Moim zdaniem, wóda na depresję jest jak trucizna.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 30 lipca 2018 12:57
30 lipca 2018 12:59

Oczywiście, bo nie można jej przyjmować przewlekle, w stałych dawkach, do końca życia. 

zaloguj się by móc komentować

franekliskowski @krzysztof-osiejuk
30 lipca 2018 13:04

To się staje niepojęte, jak tak dalej sobie czytam tego bloga Dominikanów. A już się przekonywałem do Ojca Szustaka i zarzucałem sobie, że się czepiam i powinienem być bardziej wyluzowany. Jak widać chłodna wóda, góry i dobra książka Tokarczukowej to jest to, czego chcieć więcej. W życiu zakonnym chyba tylko wyjścia poza klauzurę, na Żoliborz na przykład. W międzyczasie można skoczyć na wieczór uwielbienia by pomachać flagami i wejść na stołki naprzeciwko ołtarza, bo za smutno wierzymy. Tymczasem teortycznie po drugiej stronie nie lepiej. Krzysiek Zanussi co kościoły stawiał, uzdrowiciel opychający swoje produkty książkowopodobne (w tym w Seminariach) jak i charyzmatycznej sieci znajomych Zieliński i jakiś gość stręczący młodzieży tarzanie się po błocie w celu odreagowania stresu. Na deset nawrócony muzyk, ale przez Pelanowskiego, więc ten akurat legitny...

Takich linków można by wklejać tysiącami. Módlmy się, by Kościoł zamiast grać na połowie przeciwnika i dobierać sobie jego narzędzia jako metody ewangelizacji, wymyślił swoje. Te zresztą ma, bo wystarczy stanąć w prawdzie i skorzystać z dorobku Kościoła. Kreowanie celebrytów katolickich i agentów ubezpieczeniowych opychających swoje książki i podejrzane charyzmaty jest co prawda dochodowe, ale zdaje się, że nie po to Kościół ma Świętych i Doktorów Kościoła, by wiarę wyjaśniali nam świeccy biznesmeni i eskimoscy katecheci. Czekamy na nowego św. Dominika w Kościele, jak pisał Coryllus.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @franekliskowski 30 lipca 2018 13:04
30 lipca 2018 13:11

A ja się już do brata* Szustaka przekonałem. 

*Gdzieś wspomina, że jest właśnie bratem.

 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @krzysztof-osiejuk
30 lipca 2018 13:24

>>> W języku symboli litera alfa, która rozpoczyna nie tylko grecki alfabet, ma postać przypominającą cyrkiel, narzędzie do kreślenia planów.<<<

Przedziwny świat skojarzeń. Przedziwny! Mnie się tam litera alfa z cyrklem nie kojarzy. Już prędzej Lambda. Tym bardziej że Alfa jest zestawiona z ostatnią literą alfabetu czyli z Omegą. Po prostu Chrystus jako początek stworzenia i jego koniec, czyli w Nim jest zawarty cały sens naszego istnienia.

Mam nadzieję, że Omega nie kojarzy się z kielnią, eh!

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @mniszysko 30 lipca 2018 13:24
30 lipca 2018 13:27

Czekałem na to, by ktoś zwrócił uwagę na ten cyrkiel i w końcu sobie pomyślalem, że jesli nie Ojciec, to już pewnie nikt. Dziękuję.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @krzysztof-osiejuk
30 lipca 2018 13:27

Mnie omega kojarzy się z otwartą z jednej strony zagrodą dla wściekłych byków

zaloguj się by móc komentować

franekliskowski @przemsa 30 lipca 2018 13:11
30 lipca 2018 13:30

Ostatnio oglądałem film, gdzie mówił o tym jak spowiadał. Rozumiem, że termin brat to tak bardziej by jeszcze bardziej rozmydlić hierarchię, by broń Boże nikt nie poczuł się poniżony?

Zresztą, Szustak to jest fasada, stały fragment gry, nie przywiązywałbym się do debat nt. jakichś szczegółów nt. jego nauki i potknięć, od tego są teolodzy i przełożeni. Od samej intensywności gadania można coś poplątać. Ważniejsze jest to, jaki ogólny obraz kościoła nam stręczą dzisiejszi kaznodzieje-celebryci i tzw. katolicka popkultura. Coraz częściej widzę jakieś zakusy w stronę pojednania z Eskimosami na ich zasadach, stworzenia jakichś domów modlitwy gdzie trzeba bulić 90zł za wielbienie Dawida, otworzenia się na nowe, inne, niesmutne. Moim zdaniem trzeba na to patrzeć po Coryllusowemu, przede wszystkim ktoś chce przejąć jakiś rynek, coś sprzedać i sprawić, by praca była tańsza. Po co więc nam kościoły, skoro mamy domy modlitwy za kasę (i jakby się nagimnastykować to pomodli się każdy, Azjata, Żyd czy Arab), po co nam św. Jan od Krzyża, skoro mamy Zielińskiego i czekających w kolejce charyzmatyków, którzy modlą się językami i spisali wszystkie porady dot. życia duchowego w swoich książkach i konferencjach do kupienia za 25-50zł. Po co nam w ogóle parafie, skoro reżyser może postawić kościół, a jak dobrze się skuma z odpowiednimi osobami to zrobią tam całodobowe wielbienie z wpisowym na cele organizacyjne, przy okazji opylając całą gamę usług dodatkowych, jak kursy modlitwy, śpiewu, może jakieś nowe szaty w fioletowym kolorze dla wszystkich wiernych... Na końcu wszyscy kupią dom na działce obok na http://osiedlefatimskie.pl/ od własciciela księgarni katolickiej i reżysera filmów.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @franekliskowski 30 lipca 2018 13:30
30 lipca 2018 14:42

Nie wiem, czego to element. Wspominał, że w zakonie są po prostu bracia, ale ludzie zwykli używać formy "ojciec" i jemu to nie przeszkadza. Jakoś mniej więcej tak się wyraził, napomknięte mimochodem. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @valser 30 lipca 2018 13:42
30 lipca 2018 14:44

Mnie to się wszystko z dupą kojarzy, a już zwłaszcza omega (mała). Alfa (duże A) jest za to podobna do cyrkla, 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 30 lipca 2018 13:42
30 lipca 2018 14:46

Przecież to bańka do stawiania baniek. Względnie dzwon. ;{|

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @Magazynier 30 lipca 2018 14:46
30 lipca 2018 15:32

To już prędzej kołatka do drzwi.

Tylko kto dzisiaj instaluje kołatki do drzwi.

zaloguj się by móc komentować


franekliskowski @krzysztof-osiejuk 30 lipca 2018 15:22
30 lipca 2018 16:07

Mnie się czasem też podoba, ale. Szustak jest tylko symbolem zjawiska, reprezentantem przenoszenia do kościoła mechanizmów popkultury i orania sacrum. Dyskusja nad nim samym jest taką samą pułapką jak dyskusja o wyższości Dmowskiego nad Piłsudzkim. My sobie będziemy gadać, a w tle Szustak i jemu podobni poręczą kilkuset innym świeckim biznesmenom, charyzmatykom i innym na dobrą sprawę oszołomom jak Zieliński, którego Szustak u siebie promował (zresztą... który zakon go jakoś nie skonsumował) czy "Hipster Katoliczka" Jola Szymańska, wygadująca głupoty i promująca autorów gazowni. Słowem: Szustak i jemu podobni frontmani zakonów w polskim kościele tworzą rynek zbytu, a pułapką prowadzącą do nikąd i przedłużającą żywotność tego rynku jest dyskusja nad zgodnością z dogmatami, katechizmem czy tym, czy to lewak czy jednak taki katolicki centrysta.

zaloguj się by móc komentować


Tobiasz11 @krzysztof-osiejuk
30 lipca 2018 16:49

Mnie Omega kojarzy sie z taka zaglowka, bardzo wywrotna.

Jak sie wywracala to zamykala plywanie , tak samo jak litera konczy alfabet. Moze dlatego ktos ja tak nazwal? :)

zaloguj się by móc komentować

qwerty @valser 30 lipca 2018 13:42
30 lipca 2018 16:53

Delbana też a x i y to zmienne i te wszelkie oświecanie alfami omegsmi trójkątami cyrklami ... to jak zabawa w trzy kropki pod okiem

zaloguj się by móc komentować

przemsa @franekliskowski 30 lipca 2018 16:07
30 lipca 2018 17:04

Sorry, ale to jest takie ple-ple-ple, bo poza Tobą nikt tu jakoś specjalnie nad nim nie debatuje. Trzy osoby napisały, że lubią go słuchać. Tyle. 

zaloguj się by móc komentować

franekliskowski @krzysztof-osiejuk
30 lipca 2018 17:05

Poradzę sobie z tym.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @mniszysko 30 lipca 2018 13:24
30 lipca 2018 17:44

Alfa z racji tej poprzecznej kreski w środku bardziej kojarzy się z dachem spadzistym lub wieżą (kościelną, drewniany kościół). Te drewniane kościółki w stylu zakopiańskim np. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @qwerty 30 lipca 2018 16:53
30 lipca 2018 17:48

Raczej kokieteria. Niestety cyrkiel "w ustach" hierarchy brzmi właśnie tak. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @qwerty 30 lipca 2018 16:53
30 lipca 2018 19:47

Czy to Co Ty robisz to nie jest przypadkiem klasyczny trolling?

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @Magazynier 30 lipca 2018 17:44
30 lipca 2018 19:52

Ja tę informację ukrywałem przez sześć lat. Cieszę się, że zrozumiałeś.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @krzysztof-osiejuk 30 lipca 2018 19:48
30 lipca 2018 20:17

To pewnie miało być do mnie. 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @krzysztof-osiejuk
30 lipca 2018 20:22

Jedyna refleksja to złamana świeca. W sumie też może skojarzyć się z literą alfa.

zaloguj się by móc komentować


franekliskowski @krzysztof-osiejuk
30 lipca 2018 21:00

To było do przemsa, przepraszam za zamieszanie.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Magazynier 30 lipca 2018 17:48
30 lipca 2018 22:05

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie jest jeden grobowiec bez krzyża ale cyrkiel jako element grobowca jest i nieraz muszę tłumaczyć skąd cyrkuel i kogo kryje grób a Delbana to marka szwajcarskich zegarków i właśnie w niej mam upodobanie i po prawdzie to ... pzdr

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Kuldahrus 30 lipca 2018 20:22
31 lipca 2018 00:10

To prawda. Dziękuje Ci za ten komentarz. Jeden z naprawdę nielicznych.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk
31 lipca 2018 06:40

Cyrkiel w antyku wyglądał jak litera X, ten późniejszy, nawet u Galileusza, jak litera A. Nie my wzięliśmy symbol od masonów, ale oni od nas. Różnica jest taka, że arcybiskup miał święte prawo posłużyć się tym symbolem, a twórcy flagi DDR nieświęte.

zaloguj się by móc komentować

heniutka @krzysztof-osiejuk
31 lipca 2018 09:05

Jak się odpowiednio przypatrzeć tej fladze to i omegę oni sobie tam narysowali.

Zmusił mnie pan do przeglądu prasy nt Bp i powiem szczerze: "jestem w trakcie".

 

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @krzysztof-osiejuk 31 lipca 2018 09:33
31 lipca 2018 09:42

To jeszcze dodam jedną, wydaje się istotną informację kontekstową. To cyrkiel w kształcie litery X jest narzędziem murarzy. Ten w kształcie litery A jest narzędziem nawigatorów - do odkładania odległości na mapie potrzebny jest cyrkiel z możliwością precyzyjnego blokowania. 

zaloguj się by móc komentować

franekliskowski @krzysztof-osiejuk
31 lipca 2018 10:45

Przeczytałem uważnie (szczególnie końcówkę) i poszperałem w sieci. Zwracam honor, myślę, że nic więcej nie trzeba dodawać.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @Grzeralts 31 lipca 2018 09:42
31 lipca 2018 11:12

Wszystkich, którzy źle kojarzą cyrkiel (znaczy się z masonami i Boga jako Zegarmistrza świata - takich zaś jest większość a nie z Jezusem Chrystusem) będę odsyłał do Pana.

Mnie prostemu kapłanowi symbole Alfy i Omegi tłumaczy Liturgia Paschalna. Nawet docent Wiki powstrzymuje się tutaj od przekłamań.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Paschał

Oto z czym mnie ciemnemu zakonnikowi kojarzą się te litery. Absolutnie nie z cyrklem.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 31 lipca 2018 09:42
31 lipca 2018 11:47

Tak. Cyrkiel i kielnia. Czy możesz przestać się wreszcie kompromitować?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @mniszysko 31 lipca 2018 11:12
31 lipca 2018 11:53

W sumie, ciekawe, czy nie stało się tak, że, zupełnie paradoksalnie, Pan Bóg na czas czytania mojej notki nie odebrał części z nas rozumu? No wie Ojciec, żeby zapobiec niebezpieczeństwu, o którym wspomniałem.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @krzysztof-osiejuk
31 lipca 2018 11:53

Chłopcy, że pojadę stylem koleżanki Danae, dajcie spokój i nie przesadzajcie. Kwestia cyrkla nie jest bynajmniej tak oczywista jak się może zdawać. I nie ma się doprawdy co napinać. Ikonografia zaś i tradycja to są poważne sprawy i zanim człowiek zabierze głos w jakiejś sprawie powinien odbyć choć podstawowy kurs w tym zakresie. Myślę Krzysztof, że niektórzy ludzie, z którymi miałeś do czynienia, zwichnęli twoje zdroworozsądkowe podejście do niektórych kwestii. Sądzę w dodatku, że zrobili to celowo. A tu macie obrazek

 

https://eszkola.pl/jezyk-polski/architekt-wszechswiata-307.html

zaloguj się by móc komentować

Vester @przemsa 30 lipca 2018 17:04
31 lipca 2018 11:55

Tu w ogóle nie ma żadnej debaty, a gonienie kijem pierwszej osoby, która chce powiedzieć coś innego, ukatrupia to forum.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 31 lipca 2018 11:47
31 lipca 2018 12:02

Nie zamierzam. Uparłeś się, bowiem na jakieś szaleństwa. I dotyczy to zarówno cyrkli, jak i twarzy zabójców. 

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @gabriel-maciejewski 31 lipca 2018 11:53
31 lipca 2018 12:15

Przeczytaj sobie komentarz Mniszyska powyżej. 

Co do reszty, ja już kilka lat temu napisałem tekst pod tytułem "Sztan jest złodziejem", więc nie sądzę, by moje podejście, takie czy inne, dało się zwichnąć.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 31 lipca 2018 12:02
31 lipca 2018 12:16

Nie zamierzasz? Ciekawe. To cuchnie masochizmem.

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @krzysztof-osiejuk 31 lipca 2018 12:16
31 lipca 2018 12:26

Poza tym, cytując biskupa Skworca nie możesz mieć do nas pretensji, że nie zrozumieliśmy tekstu. Naprawdę bardzo się staraliśmy

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @gabriel-maciejewski 31 lipca 2018 12:21
31 lipca 2018 12:33

Moim zdaniem, chodzi o Szatana jak najbardziej.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @krzysztof-osiejuk 31 lipca 2018 12:15
31 lipca 2018 12:35

>>>Szatan jest złodziejem<<<

Dokładnie i bingo! Dalej nie będę kontunuował, bo Gospodarz prosi.

Zakończę tylko złośliwym pytaniem, od którego nie mogę się powstrzymać. O czym myślimy, gdy widzimy tęczę i tęczowe flagi? 

Czy o przymierzu, które P. Bóg zawarł z Noem? Śmiem wątpić.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @gabriel-maciejewski 31 lipca 2018 12:26
31 lipca 2018 12:36

Jeśli w otwierającej Synod homilii arcybiskup Skworc, zanim wspomniał o Krzyżu, czuł się w obowiązku wspomnieć cyrkiel, to miałem prawo przypuszczac, że to jest sytuacja wystarczająco czytelna.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 31 lipca 2018 12:16
31 lipca 2018 12:41

Bo ja wiem? Raczej helper syndrome.

To, co mówisz tym tekstem, nieważne przy tym, co chcialeś powiedzieć, jest szkodliwe dla większości czytelników. To, co mówisz tym wcześniejszym też, chociaż mniej. A i tak dyskusja poszła w stosunkowo niewinne tory. 

P.S. ci dominikanie, których poznałem osobiście są głęboko wierzący i bardzo konserwatywni.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 31 lipca 2018 12:41
31 lipca 2018 12:43

Powiedz mi, jak to jest, że niektórzy ludzie tak strasznie sie boją przyznać do błędu? To jest jakiś kompleks, czy kwestia charakteru?

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 31 lipca 2018 12:43
31 lipca 2018 12:54

Powtórzę: mała omega zwykłemu człowiekowi może skojarzyć się wyłącznie z pośladkami. A homilii abp.Skworca nawet nie próbował ten zwykły człowiek słuchać, nie mówiąc o zrozumieniu. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @mniszysko 31 lipca 2018 12:35
31 lipca 2018 22:12

Na prawdę ja myślę o tej tęczy Noego, kiedy widzę tęczę na niebie. Dlatego że ona musiała wtedy pojawić się po raz pierwszy na ziemi. Inaczej autor biblijny by o niej nie wspomniał. I zastanawiam się jak wyglądał świat przed potopem. Z pewnością inaczej niż nasz.

Myślę też o Anabaptystach, którzy przed ostatnią swoją bitwą (oblężenie Munster 1535), zobaczyli tęczę, a był to dla nich najważniejszy symbol religijny i odczytali to jako proroctwo zwycięstwa. Poszli w bój i zostali zmasakrowani. Biorąc pod uwagę teokrację anabaptystów (Jan z Lejdy), terror, poligamię, wystawne uczty w zagłodzonym Munsterze, to faktycznie ta tęcza zwiastowała zwycięstwa, ale samego Boga nad mocami zła, którym niestety Anabaptyści się poddali. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @mniszysko 31 lipca 2018 12:35
31 lipca 2018 22:16

Tęczowe flagi czy te łuki jakieś uliczne to kicz i popelina. Mnie kojarzą się z jeleniem-rogaczem na tle zachodzącego słońca nad brzegiem morza. Oprócz że z aktywistami lgbt. Zresztą skojarzenia te są dość bliskie sobie. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Grzeralts 31 lipca 2018 12:54
31 lipca 2018 22:20

Wydaje mi się, że to nie było adresowane do słuchaczy. Przecież Bp Skworc wie że mało kto tego słuchał. Ja bym też chyba to zignorował. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 31 lipca 2018 12:54
31 lipca 2018 22:31

Zwykły człowiek w ogóle nie słuchał homilii Skworca, bo to, jak wyraźnie napisałem, był Synod. Nie transmitowany przez Internet. Widzę że z Tobą jest coraz gorzej.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Magazynier 31 lipca 2018 22:20
31 lipca 2018 22:32

Wacek, przepraszam, ale co Cię zmusiło do zabrania głosu?

zaloguj się by móc komentować

rac @mniszysko 31 lipca 2018 11:12
1 sierpnia 2018 00:16

Proszę Ojca, niech mnie Ojciec poprawi, jeśli się mylę. Ta alfa i omega jest tłumaczeniem i może być nieco myląca. Pan Jezus nie mówił do uczniów po grecku, więc w Jego ustach były to alef i taw. Alef - w tradycji żydowskiej pierwszy dźwięk kreujący świat (u nas - Logos), taw - symbol rozdroża, końca i początku jedocześnie, to krzyż. To zdanie jest chyba najkrótszym ujęciem historii zbawienia.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 31 lipca 2018 22:31
1 sierpnia 2018 05:43

Dobra, to uściślijmy już tylko jedną rzecz: twórcy flagi DDR kierowali się tymi samymi skojarzeniami, co abp. Skworc?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować