-

krzysztof-osiejuk : To ja

Gdy uszkodzony płód otrzymuje prawo do życia

      Ponieważ od czasu kiedy już robić tego nie muszę, oglądania stacji TVN24 unikam wręcz systemowo, nie umiem powiedzieć do jakiego stopnia ci państwo grzeją temat okupacyjnego strajku, jaki z podpuszczenia posłanki Scheuring-Wielgus grupa kilku pań zorganizowała ze swoimi dziećmi w jednym z sejmowych korytarzy. Wczoraj jednak trafiłem na informację, że oto w którymś z ostatnich wydań „Szkła Kontaktowego” znana nam skądinąd aktorka, Maja Komorowska, odczytała tekst zatytułowany jako „List matki niepełnosprawnego syna” i pomyślałem sobie, że tam muszą już działać wszystkie tłoki. Patrzę na Komorowską, jak siedzi gdzieś na ławeczce na tle drzew, w ręku trzyma tabliczkę z logo stacji, i drżącym ze wzruszenia głosem ogłasza, że „jest mi wstyd za nasze państwo, że próbuje walczyć z [niepełnosprawnymi] i stawia im poprzeczkę”, i już wiem, że oni muszą widzieć ten protest, jako swoją ostatnią już szansę na takie przynajniej obniżenie notowań Prawa i Sprawiedliwości, by w przyszłorocznych wyborach zachować odpowiednio destrukcyjny wpływ na państwo. A muszę przyznać, że z pijarowego punktu widzenia, no ale też pod względem wykonania, owo zagranie z niepełnosprawnymi robi wrażenie prawdziwego majstersztyku, przynajniej w tym sensie, że strona rządowa nie ma żadnego praktycznie sposobu, by podjąć z przeciwnikiem uczciwą i otwartą rozmowę. Ja tu, pisząc to co piszę, jestem oczywiście w sytuacji bez porównania łatwiejszej, bo nawet jeśli ktoś się na mnie obrazi za to, że na przykład w swojej podłości jestem pełen pogardy dla ludzi dotkniętych ciężką niepełnosprawnością, stać mnie na to, by na tego rodzaju zarzuty wzruszyć ramionami i swoje słowa powtórzyć drugi, trzeci, a nawet czwarty raz. Taka minister Rachwalska natomiast musi ważyć nie tylko słowa, ale i każdy gest, wiedząc, że jedna nieuwaga może oznaczać dla niej wręcz polityczny koniec. Z niepełnosprawnymi bowiem żartów, jak wiemy, nie ma.

      W czym rzecz? Otóż miałem okazję obejrzeć wczoraj obejrzeć fragment spotkania pani minister z protestującymi i to co mnie uderzyło, to fakt, że oni wszyscy, a więc zarówno obie matki, jak i ci dwaj chłopcy na wózkach, w sposób ewidentny zostali bardzo starannie wybrani do tego, by robić na nas wrażenie.  Matki są oczywiście odpowiednio pyskate, tak jakby nie robiły w życiu nic innego, jak się gdzie tylko jest okazja awanturowały, no ale tych protestów było już tyle, że do tego iż na pierwszy plan zawsze się wysuwa najlepszych, akurat zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na tych dwóch chłopaków. Oni obaj, Kuba i Adrian, owszem, cierpią na ciężki brak koordynacji ruchowej, mają duże problemy z mową, natomiast poza tym są nadzwyczaj elokwentni, wybitnie inteligentni, a przy tym mocno, naprawdę mocno, pewni siebie. Wystarczy ich posłuchać przez minutę, czy dwie, by widzieć, że choroba naprawdę nauczyła ich, jak się prowadzi walkę o swoje interesy.

      Oglądałem to spotkanie i zwróciłem uwagę na dwa momenty, kiedy to autentycznie znieruchomiałem. Pierwszy, kiedy ów Adrian, zachowując się jak się zachowuje, mówiąc jak mówi, dwukrotnie przeprosił minister Rafalską za to, że choroba nie pozwala mu patrzeć jej prosto w oczy, a drugi raz, kiedy wręcz błagając ją, by się nad nim ulitowała i dała mu te pięć stów na „bochenek chleba, buty i żeby raz na jakiś czas mógł sobie pójść do kina”, powiedział co następuje: „A teraz panią dotknę” i złapał ją za rękę, i to był taki numer, że nawet ona, kobieta z pewnością twardza, na chwilę zgłupiała. Przepraszam bardzo, ale przy całym szacunku dla losu Adriana, nie mam najmniejszych watpliwości, że mamy do czynienia z kutym na cztery nogi cwaniakiem.

      No dobra, ktoś powie, to są zaledwie metody negocjacyjne – zdarza się w każdym, nawet najlepszym, towarzystwie. Problem bowiem polega na tym, że niepełnosprawnym w Polsce naprawdę nie jest łatwo i te 500 złotych by im się z pewnością przydały, a budżetowi nie zaszkodziły. Otóż nie. Oczywiście, że sytucja kiedy człowiek nie może pracować i jest na utrzymaniu rodziny lub opieki społecznej jest wręcz nie do zniesienia, tym bardziej jednak 500 złotych dla kogoś takiego jak Kuba czy Adrian to jest nic, a w najlepszym wypadku prawie nic. Mówi Rafalskiej Adrian, że on ostatnio z tego co dostaje od państwa opłacił czynsz za mieszkanie, kupił wspomniany „bochenek chleba”, a na buty i kino już mu nie starczyło. A ja się pytam, o co tu do cholery chodzi? O te buty i jakąś rozrywkę, tak? Wtedy dopiero życie Adriana stanie się w miarę znośne? Przecież to jest jakaś kpina.

       Ale to i tak wciąż nie wszystko. Tłumaczy Rafalska Adrianowi i Kubie, że ludzi w mniejszym lub większym stopniu niepełnosprawnych, którym te pieniądze trzeba by było dać, jest w Polsce grubo ponad milion, a w tej chwili budżetu na taki wydatek nie stać, na co ci mówią, że wcale nie, bo takich jak oni jest niespełna 272 tysięce, a cała reszta z tym co mają świetnie sobie poradzi. Tłumaczy im więc Rafalska, że Konstytucja nie pozwala tu nikogo wyróżniać, na co Kuba odpowiada, że niech ona się nie martwi, bo Trybunał na pewno za „te małe pieniążki” nie będzie się jej czepiał, obie matki drą się tak, że z trudem można usłyszeć, co kto mówi, a Adrian łapie Rafalską za rękę i cały ledwo żywy z wysiłku, niemal płacze: „Błagam, niech pani da mi te pieniążki”.

      No i jeszcze rzecz ostatnia. Jak wiemy, Parlament przyjął ustawę o bezpłatnym dostępie do wszelkich koniecznych sprzętów, środków potrzebnych do opieki nad ludźmi niepełnosprawnymi, oraz na rehabilitantów i innych opiekunów, na co Kuba i Adrian mówią, że oni nie potrzebują ani wózków, ani pieluch, ani materacy, ani w ogóle niczego, chcą tylko te pięć stów, bo oni najlepiej wiedzą, czego im potrzeba, a żeby moc tych słów podkreślić, jedna z matek rzuca obecnemu tam wiceministrowi w twarz paczką pieluch, każąc mu się nimi wypchać. No a w tej sytuacji, to ja już mam tylko jedno pytanie. Otóż jeśli mianowicie rząd się ostatecznie ugnie pod tymi żądaniami, wycofa się z tych wózków, pieluch i rehabilitantów i da Adrianowi i Kubie pieniądze, jak na to zareagują wszyscy ci, którzy mają na ten temat inne zdanie, niż osoby protestujący w Sejmie? Jednak kogo to obchodzi? Rzecz w tym, że tu się gra o coś zupełnie innego.

       Na koniec muszę wrócić do kwestii, którą poruszyłem na początku, a mianowicie ewentualnych zarzutów, że ja nie czuję empatii wobec ludzi tak bardzo pokrzywdzonych przez los. Otóż tak się złożyło, że ja w swoim życiu miałem okazję spotkać ich całkiem wielu. A więc znałem ludzi niewidomych, ludzi głuchoniemych, ludzi wiecznie przykutych do wózka, ludzi bardzo opóźnionych w rozwoju psychicznym, ale też mocno zdeformowanych fizycznie. I proszę sobie wyobrazić, że oni wszyscy, jak jeden mąż, nie byli ani mniej ani bardziej szczęśliwi od każdego z nas, a ostatnią rzeczą, jakiej od nas oczekiwali, było współczucie... no, z wyjątkiem może sytuacji, kiedy owo współczucie było im potrzebne do tego, by coś dla siebie załatwić. I daję słowo, że każdy z nich potrafił je wykorzystywać wręcz znakomicie. Dlaczego tak? Otóż dokładnie na takiej samej zasadzie jak to ma miejsce w przypadku ludzi zdrowych, silnych, sprawnych i szybkich pod każdym możliwym względem. Rzecz bowiem w tym, że oni tak naprawdę są dokładnie tacy sami jak my, z naszymi smutkami i radościami, ale też ze wszystkimi naszymi wadami i zaletami. A jeśli jest tu coś obrzydliwego, to to, że najbardziej się nad nimi dziś pochylają ci, którzy w innych sytuacjach odmawiają im prawa do tego by się choćby urodzić.

 

 

Zapraszam wszystkich do kupowania moich książek, które można zamawiać albo w księgarni pod adresem www.basnjakniedzwiedz.pl, albo, częściowo, tu u mnie, pisząc na adres mailowy k.osiejuk@gmail.com.

     tagi: polityka  media  protest niepełnosprawnych 

krzysztof-osiejuk
12 maja 2018 09:59
55     3585    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Grzeralts @krzysztof-osiejuk
12 maja 2018 10:09

Kiedyś w końcu opozycja musiała zmądrzeć...

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 12 maja 2018 10:09
12 maja 2018 10:13

Nie jestem pewien, czy numer z czynszem za mieszkanie, butami i bochenkiem chleba jest taki mądry. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 12 maja 2018 10:13
12 maja 2018 10:37

Mądry może nie, ale bardziej skuteczny niż to, co robili dotychczas.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @krzysztof-osiejuk
12 maja 2018 11:51

..."Jak wiemy, Parlament przyjął ustawę o bezpłatnym dostępie do wszelkich koniecznych sprzętów, środków potrzebnych do opieki nad ludźmi niepełnosprawnymi, oraz na rehabilitantów i innych opiekunów, na co Kuba i Adrian mówią, że oni nie potrzebują ani wózków, ani pieluch, ani materacy, ani w ogóle niczego, chcą tylko te pięć stów"...

 

Według mnie oni się tym demaskują! Ja tutaj nie chcę narzucać się ze swoimi ograniczeniami. Od zamierzchłego dzieciństwa noszę aparaty słuchowe. Gdyby mi rząd dał do wyboru bezpłatny dostęp do sprzętu do protezowania ubytków słuchowych a jakąś tam dopłatą na bateryjki i sprzęt konserwujący nie zastanawiam się nawet pół minuty! Biorę bezpłatny dostęp i jeszcze się modlę, aby tej decyzji nie zmienili.

Ja się dziwię, że nie zorganizowała się inna grupa niepełnosprawnych, która też chce rozmawiać z rządem i jednocześnie odbiera im monopol na reprezentowanie ich wszystkich i monopol na epatowanie cierpieniem.

Ktoś tutaj tego bardzo pilnuje!

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk
12 maja 2018 12:05

w swojej karierze zawodowej zajmowałem sie instytucja o nazwioe PFRON i jej relacjami z rozmaitymi związkami osób niepełnosprawnych. Do dzisiaj jestem pełen podziwu dla skuteczności "negocjacyjnej" tychze środwowisk, gdzie tzw. szantaz emocjonalny nalezał do podstawowych techni negochacyjnych. Od zawsze, czyli od kiedy pamietam, a pamiętam zdarzenai z ostatnich 25  lat. Jesli zdarzało się, że wchodzic miało kakies rozwiązanie legislacyje, które miało racjonalizować dystrybucję środkami budżetowymi z pominięciem pośrednictwa zarządu owych związków odsób niepełnosptawnych, pod centralę PFRON (przy rondzie ONZ w Warszawie) przywożono  niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich z możliwei medialnym stadium niepełnosprawności, zawiadomiiano media (stacje tv) i zaczynano spektakl. Oglądałem popłoch urzednikow z centrali tegoż funduszu i obiecywanie wszystkiego, co działącze tychcże zwioązkó sobie zażyczyli. Jesli trzeba b było podobne demontracje organizowane były pod siedzibą Ministerstwa Pracy .(z rozmaitymi odmianami tej nazwy w minionych latach) przy  ul. Nowogrodzkiej w Warszawie (nieopodal Palcu Trzech Krzyży). A jesli trzeba to i przed gmachem Sejmu.

Nowościajest jedynie wejście do gmachu Sejmu wyselekcjonowanej bojówki, bo nie mam watpliwosci, że aranzacja tego protestu jest profesjonalna, czyli z suflowana animacją teatralną (aktorską) włacznie.

I jak napisał Autor notki

"Rzecz w tym, że tu się gra o coś zupełnie innego."

zaloguj się by móc komentować

przemsa @mniszysko 12 maja 2018 11:51
12 maja 2018 12:08

Ktoś tutaj tego bardzo pilnuje!

W tym rzecz. Nie sądzę, by te protestujące w Sejmi miały jakiś szerszy mandat od swojego środowiska. Jeżeli w ogóle o jakimś środowisku możemy w tym przypadku mówić.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @mniszysko 12 maja 2018 11:51
12 maja 2018 12:30

A ja się nie dziwię.  Ludzie cierpiący i chorzy są najczęściej skromni w poczuciu własnej godności.  Oni nie muszą niczego demonstrować, a tym bardziej urządzać awantur by wzbudzać współczucie.  Dlatego moim zdaniem tej Wielgus udało się tam ściągnąć tak niewielką grupę osób w gruncie rzeczy ciężko zdemoralizowanych.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 12 maja 2018 12:05
12 maja 2018 13:06

Jeden z rozdziałów mojej książki "Marki, dolary..." poświęciłem mojemu dziś już niestety zmarłemu koledze Czesiowi, cierpiącemu na postępujący zanik mięśni. Z tego co wiem, on tylko dwa raz zwracał się o pomoc do PFRON-u, raz po o to, by mu zakupili wózek, a drugi, by zamontowali podjazd tak, by go ciocia z babcią nie musiały wnosić po schodach. Po dwukrotnej odmowie, on się już nie zwracał do nich o nic, bo mu było zwyczajnie wstyd. Tak więc, moim zdaniem ów PFRON zasługuje wyłącznie na to, by go puścić z dymem. A więc demonstracje, o których piszesz, ja uważam wręcz za nieskuteczne w swojej łagodności. Do tych matek i ich synów-cwaniaczków mam pretensje nie o to, że oni prostestują, ale że uprawiają podłą politykę.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @przemsa 12 maja 2018 12:08
12 maja 2018 13:09

Tu w mojej okolicy spotykam regularnie pięć matek opiekujących się dorosłymi, niepełnosprawnymi dziećmi. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że one nie chciałyby mieć nic wspólnego z tym Kubą, Adrianem i ich mamami. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 12 maja 2018 13:06
12 maja 2018 13:16

One były skuteczne dla utrzymania monopolu pośrednictwa w dystrybucji srodków budżetowycvh przez działaczy z zarządu owych związków osób niepełnosprawnych, Niepełnosprawni byli, jak i w obecnym przypadku, traktowani wyłącznie instrumentalnie, jako element nacisku, czyli jako szantaż emocjonalny rozgrywany zawsze  przy współudziale mediów. Różnica jest jedynie taka, że dzisiaj demonstracja w gmachu Sejmu ma  wyłącznie charakter polityczny i jest wykorzystywana w tym celu przez tzw. opozycję i w jej interesie , a nie, jak uprzednio bywało,  w interesie wspomnianych działaczy związkowych .

zaloguj się by móc komentować

glicek @stanislaw-orda 12 maja 2018 12:05
12 maja 2018 13:33

gdzie tzw. szantaz emocjonalny nalezał do podstawowych techni negocjacyjnych

Może się nie znam, ale kiedy jedna z matek ze łzami "prosi" o eutanazję dla siebie i jej dorosłego dziecka, a druga chce żeby minister wysłał je ze swoim dzieckiem do gazu mieści się w ramach technik negocjacyjnych?

w 1:11

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 12 maja 2018 12:30
12 maja 2018 13:36

Cięźka choroba nie wyklucza ciężkiej demoralizacji, jakby nie patrzeć.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @glicek 12 maja 2018 13:33
12 maja 2018 13:58

Gdyby to nie był skuteczny zabieg negocjacyjny TVN by tego nie nagłaśniał.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 12 maja 2018 13:36
12 maja 2018 14:00

Powiedziałbym że jest odwrotnie. Cieżka choroba i cierpienie chroni przed demoralizacją. Te kobiety to patologia.

zaloguj się by móc komentować


JK @krzysztof-osiejuk
12 maja 2018 14:16

Spędziłem jako dziecko około pięciu lat w szpitalach. Na szczęście z dosyć dobrym skutkiem. Napatrzyłem się na rówieśników z przeróżnymi schorzeniami. Ale pozostało mi po tych latach wspomnienie ludzi szczęśliwych z życia. Chwytających każdą chwilę, by się cieszyć pomimo niepełnosprawności czasem cierpienia, posiadających róznorodne ograniczenia czy to ruchowe czy też mentalne ( z tych drugich dzieci i tak ne zdają sobie sprawy). Później już nie miałem do czynienia z niepełnosprawnymi, ale to co widzę w TV jakoś mi nie pasuje do obrazu osoby niepełnosprawnej wyniesionego z dzieciństwa.

Pewnie każdy z nas ma jakieś doświadczenia z osobami niepełnosprawnymi. Myślę, że ci macherzy od manipulacji niepełnosprawnością przegrzeją atmosferę i skutecznie zniechęcą wobec siebie opinię publiczną nawet jeśli Monika Olejnik raze Kolendą Zalewską obetną sobie po jednej nodze i po jednej ręce by okazać solidarność z protestującymi. Choć lepiej dla nich byłoby by sobie języki poobcinały. Dla nas zresztą też.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Grzeralts 12 maja 2018 13:36
12 maja 2018 14:18

oczywiście.

Teksty wygłaszane "pod publikę" mogą być wcześniej profesjonalnie zaaranzowane i przygotowane (podsuflowane), aby zrobiiły jak największe tzw. wrażenie.

zaloguj się by móc komentować

onyx @krzysztof-osiejuk
12 maja 2018 14:43

Opozycji czas ucieka i będą tak podnosić emocje do wyborów. O tym jaka to hucpa medialna najlepiej świadczy zachowanie TVN24 i polityków PO z 2014r. kiedy oni próbowali rozwiązać ten problem.

https://twitter.com/d48__/status/995009633147375617

https://twitter.com/d48__/status/995045469666660357

A co do tych butów to internauci zauważyli że ten chłopak nosi markę New Balance, gdzie wybór w cenie do 300zl jest bardzo niewielki, więc tak może być, że kino + chleb i buty z tych 500zł to na styk albo i nie. Wiadomo, że rozumiemy ciężką sytuację i stan pomocy państwowej w Polsce. Oceniamy mechanikę propagandy i walki o kawałek władzy.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @onyx 12 maja 2018 14:43
12 maja 2018 14:47

Bardzo to dobre z tymi butami. Ale mnie się spodobała też dzisiejsza wiadomość, że podczas dzisiejszego Marszu Wolności (właśnie się dowiedziałaniem, że coś takiego dziś idzie przez Warszawę) oni zamierzają wyświetlić specjalny film skierowany do protestujących.

zaloguj się by móc komentować


onyx @krzysztof-osiejuk 12 maja 2018 14:47
12 maja 2018 16:00

Jest dobrze, wytoczyli figurę Daniela, jest i Pszoniak jak za dawnych lat na pochodzie pierwszomajowym. Przemawiał też Rzepliński. Zawęża im się sytuacja z miesiąca na miesiąc. Jak skończy się protest w Sejmie to już faktycznie może im zostać goły Sobieniowski. Choć ostatnio narodowcy od Winnickiego razem z Międlarem agitowali rolników do blokad. Idzie odsiecz z prawej strony.

https://twitter.com/BratWodza/status/995270398345347072?s=19

zaloguj się by móc komentować

przemsa @onyx 12 maja 2018 16:00
12 maja 2018 16:01

Kukiz też zdaje się czekać w blokach startowych. 

 

zaloguj się by móc komentować

glicek @krzysztof-osiejuk 12 maja 2018 14:47
12 maja 2018 16:02

właśnie się dowiedziałaniem, że coś takiego dziś idzie przez Warszawę

Wcześniej odbył się Marsz św. Huberta z myśliwymi, leśniczymi, z przedsiębiorcami z branży futrzarskiej, z min. Szyszko, ojcem Rydzykiem i ludźmi z Młodzieży Wszechpolskiej. GazoWnia określiła go jako "nuda, nic się nie dzieje", ale...

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/pojda-w-marszu-sw-huberta-z-o-tadeuszem-rydzykiem-wyleca-z-pis/1mj1fcq

– To byłby sabotaż! – tak Fakt24.pl mówi jeden z posłów Zjednoczonej Prawicy o ewentualnym udziale posłów PiS w Marszu Św. Huberta, który w sobotę organizuje ojciec Tadeusz Rydzyk. Podczas posiedzenia klubu w Sejmie kierownictwo ogłosiło zakaz udziału. Tym, którzy się nie podporządkują, grożą surowe konsekwencje, z wydaleniem z klubu włącznie.

Coś się dzieje na prawej stronie...

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Grzeralts 12 maja 2018 10:09
12 maja 2018 16:37

To jest spryt... Który tą notką  właśnie został sprawnie zdemaskowany 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @stanislaw-orda 12 maja 2018 12:05
12 maja 2018 16:44

To podobnie jak z protestem "pielęgniarek" w 2007r. wtedy jak Kopacz "chodziła z prowiantem". Prawdziwe pielęgniarki nie chciały mieć z tym nic wspólnego bo wiedziały, że to lipa.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @mniszysko 12 maja 2018 11:51
12 maja 2018 16:46

"... Ja się dziwię, że nie zorganizowała się inna grupa niepełnosprawnych, która też chce rozmawiać z rządem i jednocześnie odbiera im monopol na reprezentowanie ich wszystkich i monopol na epatowanie cierpieniem." 

Nie każdego stać na tego rodzaju tupet. A poczucie własnej godności i wartości bywa dla niektórych bezcenne. Jest tak jak to napisał autor. Są tacy niepełnosprawni którzy wręcz nie życzą sobie obchodzenia jak z jajkiem. Nie chcą żadnych przywilejów. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @onyx 12 maja 2018 16:00
12 maja 2018 16:47

Mnie się bardzo podobalo jak dziś TVN24 poinformowal, że wystąpienie na marszu miał Rafał Olbrychski. Piękny jest ten upadek.

zaloguj się by móc komentować
mniszysko @OdysSynLaertesa 12 maja 2018 16:46
12 maja 2018 17:50

Proszę zwrócił uwagę, że napisałem "nie zorganizowała się". Ktoś, kto rozumie, o co chodzi tym cwaniakom mógłby "zainspirować" inną grupę. Ja bym nawet wpuścił ich na korytarz Kancelarii Urzędu Ministrów. A nawet jeszcze inną grupę do Pałacu Prezydenckiego. A rozmawiać trzeba z wszystkimi ... i te cwaniaki tracą monopol na bycie proletariuszami wszystkich niepełnosprawnych, byliby głosem jednym z wielu.

Jakbym się z dwoma grupami dogadał i ładnie to światu potem obwieścił, to te pyskate mamuśki tracą rację bytu.

TVN zaś miałaby zgryz kogo pokazywać ... :-\ 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @krzysztof-osiejuk
12 maja 2018 18:10

jeżeli jedyną artykułowaną potrzebą są tylko pieniądze w  gotówce i zazdrość wobec 500+ dla wszystkich co posiadają dzieci to z tego pociągu wysiadamy;- obecny stan wsparcia 'zeruje' wydatki [pampersy, ...] i jest faktem, że potrzeby środowisk opiekujących sie osobami upośledzonymi są bez granic, ale to wymaga modelowania roli państwa [np. wizja opieki po śmierci jedynych opiekunów] oraz wsparcia także pozafinansowego, - skala pretensji do losu/.. jest niewyobrażalna dla każdego kto nie zetknął sie z realnymi i codziennymi problemami takich osób [np. bez zdolności do samodzielnego funkcjonowania z powodów neurologicznych] i nie chodzi o chodzenie do kina czy inne pierdoły;- problemem jest wielokroć samotność opiekunów oraz stany lękowe/depresyjne/obsesyjne/... i żadne pieniądze tego nie załatwią, bo poczucie skrzywdzenia przez los jest niewyobrażalne i nie do stonowania żadnymi środkami

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @qwerty 12 maja 2018 18:10
12 maja 2018 19:12

Co się, do cholery, z Tobą dzieje? Czy Ty naprawdę nie potrafisz napisać kilku prostych zdań, tak, by się zaczynały od dużej litery i kończyły na kropce?  Przecież tego co tu wrzuciłeś zwyczajnie nie da się czytać i świadczy wyłącznie o tym, że nie masz do mnie szacunku.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @krzysztof-osiejuk 12 maja 2018 19:12
12 maja 2018 19:29

dobry Człowieku, co Ty łączysz z szacunkiem do własnej osoby? - nie potrafisz czytać? czy też nigdy za rękę nie prowadziałeś osoby upośledzonej? co Ciebie tak 'wnerwia'? - mam wrażenie, ze wielokroć pisujesz na tematy o których nie masz pojęcia i chcesz byc mentorem lub 'coachem' na podstawie zasłyszanych opinii/informacji/... 

;- i nie potrafię napisać prostych, kilku zdań...; a kiedy Ty ostatnio rozmawiałeś z opiekunem osoby upośledzonej? kiedy osobę małoletnią lub pełnoletnią co ma inny ogląd świata za ręke przez ulice przeprowadzałeś? ...;- masz pojęcie co to jest bełkot na tematy nieznane? - idź i poświęć choć godzinę z własnego życia dla potrzeby osoby, która świat inaczej postrzega - może wtedy otrzeźwiejesz

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 12 maja 2018 14:00
12 maja 2018 19:45

Niewątpliwie, bo normalny człowiek bałby się robić politykę na swoim chorym dziecku.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-osiejuk
12 maja 2018 20:09

Plus. Zwłaszcza za pointę. Świetna klamra: tytuł-pointa. Napięcie, takie podświadome, do ostatniego zdania. 

Odnośnie tego pytania: "jeśli mianowicie rząd się ostatecznie ugnie pod tymi żądaniami, wycofa się z tych wózków, pieluch i rehabilitantów i da Adrianowi i Kubie pieniądze, jak na to zareagują wszyscy ci, którzy mają na ten temat inne zdanie, niż osoby protestujący w Sejmie?"

Śmiem twierdzić, że jest ich nie dużo i ich zdanie zostanie przemilczane. Za to totalna musiałaby wyprodukować kolejnego samospaleńca, czy coś w tym stylu. Pewnie już mają kolejną aferę w rękawie. 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Magazynier 12 maja 2018 20:09
12 maja 2018 20:39

problem tkwi w nierozeznaniu obszarow potrzeb opiekunów osób niepełnosprawnych [intelektualnie, fizycznie, ..] z uzwględnieniem podziału na beneficjentow pełnoletnich i niepełnoletnich. W tle są zagadnienia z innych obszarów, ktore sie nakładaja np. brak alimentacji [pełnoletnia osoba musi byc ubezwlasnowolniona aby jej opiekun mógł skutecznie dysontować alimenty, w tle sa literalne zapisy ustaw odczytywane jak komu wygodnie, itd., itd., ..]  to jest ogrom problemów i umowne pampresy nie są przedmiotem sporów

zaloguj się by móc komentować

BINOKLE @glicek 12 maja 2018 13:33
12 maja 2018 21:22

Zwracam uwage na paznokcie protestujących mam.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @telok 12 maja 2018 20:51
12 maja 2018 21:32

Odpowiedziałem i jeszcze raz zapewniam że pana wpis bardzo mi się podoba. Przepraszam za przesadne hiperboliczne używanie pewnych słówek. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @qwerty 12 maja 2018 19:29
12 maja 2018 21:52

Nie dość że nie potrafisz pisać,  to jeszcze nie rozumiesz tego co się do Ciebie mówi. Mam nadzieje ze to Ty jesteś ta osobą uposledzoną. W tej sytuacji rozumiem i przepraszam

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @qwerty 12 maja 2018 20:39
12 maja 2018 22:54

Jesteśmy jako społeczeństwo odpowiedzialni za "produkcję" niepełnosprawnych, bo współfinansujemy publiczną opiekę zdrowotną - bez niej by nie przeżywali. Dlatego naszym psim obowiązkiem jest zapewnić im dalsze godne życie oraz wsparcie ich bliskim. I nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego kolejne rządy od prawie 30 lat zdają się nie widzieć problemu, mimo, że przecież każdy polityk mógłyby się na tym polansować. Zwłaszcza, że budżetowe koszty finansowania opieki nad niepełnosprawnymi przez ich bliskich, zamiast przez podmioty publiczne byłyby raczej niższe.

Tymczasem lansują się na tym różne panie spoza głównego nurtu polityki. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 12 maja 2018 22:54
12 maja 2018 23:40

Przepraszam Cię bardzo, ale co Ty pieprzysz? Podobnego steku idiotyzmów dawno nie słyszałem.

zaloguj się by móc komentować

onyx @krzysztof-osiejuk 12 maja 2018 16:47
13 maja 2018 00:10

Pomylili siekierowego syna z ojcem?

https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/rafal-o-syn-daniela-olbrychskiego-odpowie-za-grozenie-siekiera/tf8wrj4

Ale poziom ewentu to już zima po pas, nawet na Onecie już wisi z boku a jutro nie będzie śladu.

https://warszawa.onet.pl/marsz-wolnosci-przeszedl-ulicami-warszawy/6wblecl

A pan Daniel to już chodzi nawalony od rana do wieczora, wygląda jak figura woskowa na baterie. Ciekawa jest sama końcówka filmiku:

https://twitter.com/batmar14/status/995340210010550272

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @onyx 13 maja 2018 00:10
13 maja 2018 00:34

Z nim faktycznie jest już bardzo źle.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 12 maja 2018 23:40
13 maja 2018 06:02

Uważasz? Ale chodzi Ci o to, że nie jesteśmy odpowiedzialni, czy że nie będzie taniej?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 13 maja 2018 06:02
13 maja 2018 10:19

Idiotyzm nr 1: "Jesteśmy jako społeczeństwo odpowiedzialni za 'produkcję' niepełnosprawnych, bo współfinansujemy publiczną opiekę zdrowotną - bez niej by nie przeżywali"

Idiotyzm nr 2: "I nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego kolejne rządy od prawie 30 lat zdają się nie widzieć problemu, mimo, że przecież każdy polityk mógłyby się na tym polansować".

Idiotyzm nr 3: "Zwłaszcza, że budżetowe koszty finansowania opieki nad niepełnosprawnymi przez ich bliskich, zamiast przez podmioty publiczne byłyby raczej niższe".

Idiotyzm nr 4: "Tymczasem lansują się na tym różne panie spoza głównego nurtu polityki".

Ad 1: Niepełnosprawnych nie 'produkuje' publiczna opieka zdrowotna. Publiczna opieka zdrowotna, czy jakakolwiek opieka, nie 'produkuje niepełnosprawnych.

Ad 2: Jak wszyscy widzimy, lansować się można na niepełnosprawnych nie wydając na to ani grosza.

Ad 3: Nie ma takiej możlwości, by budżet skutecznie delegował opiekę nad niepełnosprawnymi na ich bliskich, nawet gdyby im dał 5 tysięcy złotych, a nie te głupie 5.

Ad 4: Te panie (i panowie) siedzą w najbardziej głównym nurcie polityki.

Ad 3:

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 13 maja 2018 10:19
13 maja 2018 14:01

Ad.1 niestety, "produkuje". Codziennie i w sporych ilościach. Efektem leczenia co cięższych chorób nierzadko jest trwała niepełnosprawność i uzależnienie od opieki. Także dzieci, takie jak Adrian nie żyłyby gdyby nie publiczna, bezpłatna służba zdrowia.

Co do reszty zgoda. 

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 13 maja 2018 14:01
13 maja 2018 15:39

No ale skoro tak na to patrzysz, to, powiem szczerze, jestem zaszokowany, bo z Twojego komentarza wynikało jednoznacznie, że o tej "produkcji" pisałeś w sensie negatywnym.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 13 maja 2018 15:39
13 maja 2018 17:25

A to nieporozumienie. Chodziło mi o to, że nieludzkie i nieetyczne jest ludzi leczyć, a po wypisaniu że szpitala zostawiać samych siebie.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 13 maja 2018 17:25
13 maja 2018 18:32

No to nieporozumienie. To zdanie Ci jednak mocno nie wyszło.

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @krzysztof-osiejuk
17 maja 2018 15:29

Uwaga, uwaga! Kuba i Adrian ostatecznie skradli show. Mamy mogą się udać na zakupy, a tato, normalnie, na piwo do baru obok.

https://www.tvn24.pl/protestujacy-marszalek-zakazal-kubie-i-adrianowi-wychodzenia-z-sejmu,837854,s.html

 

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @Grzeralts 17 maja 2018 15:45
17 maja 2018 16:33

Myślę że na czas prowadzenia protestu zostali odcięci od wszelkich używek. I to jest nasza jedyna dziś nadzieja, że nie wytrzymają i w końcu pękną.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować