-

krzysztof-osiejuk : To ja

Jak zwariować od słuchania zagranicznych piosenek

      Miało być o Paddingtonie, ale niestety przed kolejkę wrył się Axl Rose z kolegami. A zatem…

      Przedwczoraj na Stadionie Śląskim wystąpił pop rockowy zespół Guns’n’Roses, który, jeśli mnie interesuje, to wyłącznie jako socjologiczna zagadka, jak to możliwe, że tak wiele, pozornie interesujących się rock and rollem osób, dało się uwieść czemuś tak okropnie tandetnemu, a jednocześnie nawet nie próbującego udawać, że mamy do czynienia z czymś więcej niż kreacją na miarę naszego Sławomira. Poczynając od tej kiczowatej, jak cały ten okres, który miała symbolizować, nazwy, przez ten głupkowaty kapelusik Slasha i bandanę Rose’a, aż po ich największy przebój „November Rain”, od którego gorsze jest już chyba tylko „Goniąc Kormorany” Piotra Szczepanika, to jest coś tak strasznego, że ja zwyczajnie nie mam słów.

       Wbrew jednak podejrzeniom, że oto właśnie przygotowuję się do wydania drugiej części swojej książki o rock and rollu, dzisiejszy tekst nie jest o muzyce, lecz wręcz przeciwnie, a więc o polityce. Otóż stało się tak, że wspomniany zespół Guns’n’Roses, promując swoją światową tegoroczną trasę, od samego jej początku zamieszcza w Sieci jednakowo brzmiące komunikaty „What the fuck is going on in Chicago”, „What the fuck is going on in London”, „What the fuck is going on in Stockholm”, i tak dalej w tej poetyce. Pomysł jak pomysł, a pomysł taki sam jak tamte idiotyczne róże wtykane przez bandę ćpunów w lecie 1968 roku w Chicago w lufy policyjnej broni, i pewnie nie byłoby w ogóle o czym mówić, gdyby nie wspomniana wizyta na chorzowskim stadionie i odpowiednio wcześniejsza zapowiedź: „What the fuck is going on in Poland”.

       I oto, proszę sobie wyobrazić, ledwo pojawiło się to pytanie, w Internecie polskie media głównego ścieku zawrzały i ogłosiły, że po Micku Jaggerze, który wezwał do tego, by nie skracać wieku emerytalnego prezes Gersdorf, oraz Eddiem Vedderze, który po raz sto osiemdziesiąty szósty od wydania swojego pierwszego albumu „Ten”, zaapelował o wolną aborcję w Polsce, do KOD-u również zapisał się zespół Guns’n’Roses i zadał kluczowe pytanie, co się kurwa w tej Polsce wyprawia.

       Jeśli ktoś myśli że ja sobie strugam żarty, to może wystarczy, że przytoczę fragment tekstu opublikowanego przez portal interia.pl:

       „Jeszcze przed koncertem na odnowionym Śląskim na Twitterze pojawił się poniższy wpis, który można zinterpretować jako kolejny głos z zagranicy w sprawie głośno komentowanego sporu o Sąd Najwyższy. ‘Polsko, co się do cholery dzieje?’ - czytamy, a pod wpisem rozgorzała polityczna dyskusja wśród fanów (ponad 170 komentarzy, ponad 1,8 tys. polubień)”.

       Interia jest mało poważna? Proszę bardzo, więc, oto Wirtualna Polska:

       „Kilka godzin przed poniedziałkowym koncertem Guns N' Roses na Stadionie Śląskim w Chorzowie zespół z przerażeniem spytał na Twitterze o obecną sytuację polityczną w naszym kraju. "Co się kur... wyprawia w Polsce?".

       I mógłbym w ten sposób cytować słowa całej kupy innych dziennikarzy od „Newsweeka” aż po „Wyborczą”, gdyby nie coś równie fascynującego. Otóż chwilę wcześniej oni wszyscy strasznie się podniecili występem na Opener Festival w Gdyni zespołu Massive Attack, który rzekomo miał zaapelować o „wolne polskie sądy”. Jak donosi czołowy przedstawiciel wspomnianego wcześniej ścieku, portal natemat.pl, „Kiedy Massive Attack grał na Open'er Festival piosenkę ‘Intertia Creeps’, publiczność zobaczyła tytuły z polskich gazet i portali internetowych. A wśród nich ‘Wolne sądy’, czy ‘Unio Europejska, ratuj polskie sądy’. Wśród widzów rozległ się głośny aplauz, gdy na ekranie wyświetlił się napis: ‘Kaczyński abdykuje za rok’. Były też bardziej egzystencjalne treści”.

      I tu znów to samo. Tegoroczna trasa zespołu Massive Attack oprawiona jest scenicznie w ten sposób, że na wielkim ekranie pojawiają się wycinki z lokalnych gazet z kompletnie przypadkowo wybranymi tytułami, od wolnych niedziel handlowych, przez prognozę pogody, po informacje na temat sytuacji na drogach. Opowiadał mi o tym mój syn, który był na tym koncercie i powiedział, że to były dziesiątki migających i zmieniających się w błyskawicznym tempie, dobranych kompletnie przypadkowo i zupełnie ze sobą niezwiązanych, prasowych nagłówków i rzeczywiście tam w pewnym momencie mignęła informacja o wolnych sądach (tej o Kaczyńskim on akurat nie zauważył). Tymczasem, jak widzimy, ci dziwni państwo nagle dostrzegli w tym swoją szansę i uznali, że należy zakomunikować, że oto, jak to gdzie indziej określił jeden z redaktorów „Newsweeka” odnosząc się do „demonstracji” Guns’n’Roses, „tego nie da się już zatrzymać”.

      W tej sytuacji nie pozostaje mi już nic innego, jak przedstawić pewną anegdotę. Oto rozmawiałem wczoraj chwilę z pewnym kolegą, który opowiedział mi, jak to pewnego dnia spędził bite 6 godzin w samochodzie z pewnym swoim znajomym, jak się okazało, nastawionym bardzo radykalnie antypisowsko do obecnej rzeczywistości. Przez pełne sześć godzin ów znajomy ani na moment nie potrafił się zamknąć, przekazując mojemu koledze kolejne informacje, jakie usłyszał ostatnio w telewizji na temat tego, jak to PiS prowadzi Polskę do ruiny. Kolega oczywiście próbował dyskutować, przedstawiał kontrargumenty, wyjaśniał sytuację, tłumaczył różne polityczne zawiłości, znajomy jednak natychmiast zmieniał temat i wyrzucał z siebie swoje kolejne smutki. Po sześciu godzinach owego równoległego dialogu, kiedy trzeba się było pożegnać, znajomy kolegi zadał mu nagle pytanie: „ALE TY CHYBA NIE JESTEŚ PISIAKIEM?”.

       I teraz coś absolutnie najlepszego. Kolega mój na zadanie pytanie odpowiedział jak najbardziej uczciwie: „A nie było tego widać?”, na co znajomy się rozchmurzył, pożegnał się i szczęśliwy wrócił do swojego codziennego piekła, w przekonaniu, że na szczęście owe pisiaki się zabetonowały w podrzeszowskich lepiankach.

       Ktoś się być może zapyta, co z tego wynika dla nas tu się spotykających? Nic. Zwyczajnie nic poza tym jednym. Góra stoi.

 

Zapraszam wszystkich do kupowania swoich ksiażek, które są do kupienia, albo w księgarni pod adresem www.basnjakniedzwiedz.pl, albo tu u mnie, gdzie wystarczy napisać mail na adres k.osiejuk@gmail.com, no i jeśli ktoś mieszka w Warszawie, to też u Michała w sklepie Foto-Mag, który, tak na marginesie, chyba akurat ma przerwę urlopową. Jak na dziś, nakład licha oraz listonosza jest wyczerpany, a więc zostają listy od Zyty, biustonosz, rock and roll i 39 wypraw. U siebie mam jeszcze 6 egzemplarzy listonosza. Proszę się więc spieszyć.tagi: totalna opozycja  guns'n'roses  massive attack  pearl jam 

krzysztof-osiejuk
11 lipca 2018 09:55
23     1906    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Grzeralts @krzysztof-osiejuk
11 lipca 2018 11:02

Marks się nie mylił: byt określa świadomość, przynajmniej niektórym. 

zaloguj się by móc komentować

wafelki @krzysztof-osiejuk
11 lipca 2018 11:35

Co by sie działo jakby Ozzy na swoim koncercie w Krakowie dla jaj odgryzł glowę(niekoniecznie żywej) kaczki

zaloguj się by móc komentować

beczka @krzysztof-osiejuk
11 lipca 2018 11:42

Ja mam takie wspomnienia z dzieciństwa: mtv i starsza, nastoletnia siostra lubiąca słuchać G&R utworu "Crazy" na full z telewizora. Ja też nie wiem co ona w nich widziała, może to byli ładni chłopcy.
Teraz jak się nad tym zastanawiam, to jedyne co mi przychodzi do głowy to kanały dystrybucji. Na początku lat 90 było to MTV, niemiecka VIVA, kolorowa, niemiecka prasa muzyczna. Niewiele tego było, przede wszystkim nie było wszędzie Internetu, więc łatwiej można było to kontrolować.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @wafelki 11 lipca 2018 11:35
11 lipca 2018 11:45

No. Albo gdyby krzyknął "precz z PiS-em!". Dziękuję za ciekawy komentarz.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @beczka 11 lipca 2018 11:42
11 lipca 2018 11:46

Moim zdaniem chodziło o to, że oni byli naprawdę dobrzy muzycznie i część z nas potraktowała ich jak swoich. Ten cały kicz nie miał juz znaczenia.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @wafelki 11 lipca 2018 11:35
11 lipca 2018 12:01

A jeśli to byłby Kaczor Donald? Byłoby jeszcze śmieszniej. 

zaloguj się by móc komentować

wafelki @krzysztof-osiejuk
11 lipca 2018 12:23

Nie sądzę żeby autorzy tych komentarzy w gazetach byli na tyle głupi żeby wierzyć, że taki Axel, Mick, albo ktokolwiek kto wpada na 10 godzin na "gig" do Polski wiedział co tu się dzieje. Chcą to wmówić ludziom, żeby potem zamęczali znajomych opowieściami jaki to ten Kaczyński zły. 

Ja mam taki pomysł żeby na troche jednak wprowadzić kijek w szprychy systemu. Na najbliższy konwent pis powinien wynająć Metallice. Piona z Jamesem i opad szczeny gwarantowany.

 

zaloguj się by móc komentować

wafelki @Grzeralts 11 lipca 2018 12:01
11 lipca 2018 12:23

Byłby fatal error :-)

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @wafelki 11 lipca 2018 12:23
11 lipca 2018 13:07

Czy oni wierzą, czy nie, to jest bez znaczenia. Dziękuję za kolejny fascynujący komentarz.

zaloguj się by móc komentować

onyx @krzysztof-osiejuk 11 lipca 2018 11:46
11 lipca 2018 14:41

Tak było, Gunsi to była chyba jedyna kapela z tego lżejszego nurtu który się przebijał jakością w inne rejony.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @wafelki 11 lipca 2018 12:23
11 lipca 2018 14:49

Bardzo dobry pomysł :)

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @Grzeralts 11 lipca 2018 14:52
11 lipca 2018 15:05

kudy pytonowi do "złotego pociągu", którego poszukiwano całe poprzednie wakacje.

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @krzysztof-laskowski 11 lipca 2018 22:39
11 lipca 2018 23:27

Przepraszam, ale nagle sobie wyobraziłem, że tam jest znak zapytania. Oczywiście że mamy.

zaloguj się by móc komentowaćglicek @onyx 11 lipca 2018 14:41
12 lipca 2018 06:32

Po "hevimetalowych" grupach typu Europe, BonJovi albo Cinderella przyszło coś świeżego i ożywczego. Dla bardziej zaawansowanych był Iron Maiden, Motorhead, Metalika i ew. Kiss, ktorym fascynowal się mój znajomy z podwórka. Tzn. nie puscił nam z Grundiga żadnego ich utworu, ale słyszeliśmy, że "na koncertach piją krew". Nie wiem tylko czyją. ;) A gorszy sort słuchał "italo disco" czy w ogóle "disco" a więc coś czego nie puszczała owczesna Trójka i Rozgłośnia Harcerska.

zaloguj się by móc komentować

wafelki @Grzeralts 11 lipca 2018 14:52
12 lipca 2018 09:13

Może jeszcze Gerssssssdor :-) nie mogłem sie powstrzymać. Pyton w deche bez dwóch zadań no i Lech Skywalker też. 

Chodzi mi po głowie takie pytanie: Czy łatwość w tworzeniu prawdziwie śmiesznych memów ukazuje wagę wydarzenia? 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować