-

krzysztof-osiejuk : To ja

Konstanty Gebert, czyli o tym, jak podłość zalewa mózg

Dziś przeżywamy pierwszy pełny dzień naszego weekendu w Przemyślu, a więc niewykluczone, że jutro spróbuję coś na ten temat napisać, tymczasem jednak proponuję bardzo poważny felieton na bardzo poważny temat, który również dziś ukazuje się w najnowszym wydaniu „Warszawskiej Gazety”. Bardzo proszę.

 

       Wydawałoby się, że od czasu do czasu w publicznej przestrzeni pojawiają sie osoby, zachowania, czy wypowiedzi, które zasługuja wyłącznie na splunięcie i ktokolwiek czuje do siebie choćby minimalny szacunek, widząc to co widzą oczy, czy słysząc to co słyszą uszy zareaguje wyłącznie w ten sposób, a o tym by poświęcać tego typu zdarzeniom jakąkolwiek uwagę, mowy być nie może. Tak się też jednak niekiedy dzieje, że bezczelność tych osób jest tak zjawiskowa, że bez komentarza obyć się nie może. A zatem, jeśli już za chwilę niektórzy z Czytelników z pogardą uznają, że ich ulubiony felietonista postanowił zupełnie bez sensu zaniżyć poziom, przyjmę te ocenę z pokorą, jednak przy tym będę się upierał, że na jakieś zrozumienie jednak zasłużyłem.

      Oto, jak wiemy, skutkiem niezwykle perfidnej, zorganizowanej przez bardzo wpływowe środowiska żydowskie, a zakrojonej na międzynarodową skalę akcji defamacyjnej przeciwko polskiemu państwu oraz narodowi, temat rzekomej odpowiedzialności Polaków za zagładę narodu żydowskiego podczas II Wojny Światowej od wielu tygodni nie schodzi z tak zwanej agendy. Oczywiście, już wcześniej wielokrotnie to tu to tam Polska była oskarżana o przeróżne podłości, czy to podczas okupacji, czy też już później, pod komunistyczną władzą, jednak były to zawsze incydenty, które nie miały wpływu na ogólną atmosferę wokół naszego kraju. Dziś, jak się zdaje, ów atak ma charakter jak najbardziej frontalny, a co ciekawe, również po raz pierwszy, udział w nim bierze część polskich polityków, dziennikarzy, a nawet przedstawicieli tak zwanego świata kultury. Oni wszyscy, jakby na zawołanie, stają na środku sceny i ogłaszają swój wstyd z tej racji, że są Polakami. Czasem owe głosy robia wrażenie autentycznego obłędu.

     Oto własnie udział w tej przedziwnej debacie zabrał Konstanty Gebert i nie byłby dziwny ani sam fakt tego występu, ani nawet jego przesłanie, gdyby nie fakt, że mówimy o wypowiedzi czołowego dziennikarza „Gazety Wyborczej”, nagłośnionej w dodatku przez oficjalnie ukazujący się tygodnik „Newsweek”. Oto ów Gebert w wypowiedzi dla wspomnianego tygodnika stwierdził co następuje:

     „Powodem, dla którego boimy się ruszyć tego tematu, jest to, że boimy się, że w końcu wyjdzie, co dziadek robił podczas wojny”.

     Gdyby ktoś nie wiedział, jaki temat Gebert ma na myśli, wyjaśniam: chodzi o polską odpowiedzialność za Holokaust. Przy okazji wyjaśniam coś jeszcze. Otóż, gdy chodzi nawet nie o dziadków, ale o rodziców, Konstanty Gebert to syn Bolesława Geberta, współzałożyciela Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych , oraz agenta sowieckiego NKWD. I ten oto człowiek, w wywiadzie dla jednego z ważnych polskich tygodników ogłasza, że Polacy nie chcą poruszać tematu współpracy z niemieckim okupantem w obawie o dobre imię swoich dziadków?

     Przepraszam bardzo, ale ten rodzaj bezczelności może świadczyć o tym tylko, że oni albo się już niczego nie boją, albo zwariowali. Mam nadzieję, że prawdą jest to drugie.

 

Nasze ksiażki jak zawsze są do kupienia w księgarni na stronie www.basnjakniedzwiedz.pl. Bardzo polecam. Zamówienia na moje książki składane pod adresem toyah@toyah.pl będę realizował dopiero w poniedziałek.tagi: polska  pamięć  konstanty gebert  bolesław gebert 

krzysztof-osiejuk
9 marca 2018 09:18
41     2469    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
jolanta-gancarz @krzysztof-osiejuk
9 marca 2018 10:11

Też mam taką nadzieję. I że jest to właśnie ten przypadek, o którym mówi przysłowie: Jeśli Pan Bóg chce kogoś ukarać, to mu rozum odbiera. Grzechy wołające o pomstę do nieba czasem taki skutek dla grzeszników wywołują...

zaloguj się by móc komentować

JK @krzysztof-osiejuk
9 marca 2018 10:27

Chyba jest też tak, że ów atak na Polskę wywołał w Polsce skutek odwrotny. Ludzie przestają się bać mówić m. in. o rodzicach Geberta. Władza zaś wbrew swoim planom musi stanąć po stronie - jak to mówią - suwerena.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @krzysztof-osiejuk
9 marca 2018 10:59

> Przepraszam bardzo, ale ten rodzaj bezczelności może świadczyć o tym tylko,
> że oni albo się już niczego nie boją, albo zwariowali. Mam nadzieję, że prawdą
> jest to drugie.

Myślę, że owa bezczelność wynika stąd, że czują się w stu procentach chronieni tym, że wszelki próby powiedzenia "i kto to mówi" zakończą się oskarżeniem o antysemityzm. 

zaloguj się by móc komentować

onyx @krzysztof-osiejuk
9 marca 2018 11:16

Ciężko powiedzieć w którą to stronę idzie bo to co mówią ci staliniści jeży włosy na głowie. Niestety doszliśmy do takiego etapu, że w mediach można już bezkarnie powiedzieć i zrobić wszystko. Jest na to lekarstwo ale czy zostanie użyte to myślę, że wątpię.

https://twitter.com/a_hrechorowicz/status/971869828754694145

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @krzysztof-osiejuk
9 marca 2018 11:39

''Powodem, dla którego boimy się ruszyć tego tematu, jest to, że boimy się, że w końcu wyjdzie, co dziadek robił podczas wojny''

On to mówi o sobie i swoich,ja do jakiegokolwiek ''my'' z nim się nie poczuwam.A mój Dziadek w czasie wojny przechowywał znalezione brudne,głodne i zawszone ,4-letnie dziecko żydowskie,dziewczynkę.Mieszkał 300 metrów od muru getta. W kamienicy było 57 mieszkań,wszyscy wiedzieli,nie wydał nikt...

w pyski zakłamane pluć gebertom.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @krzysztof-osiejuk
9 marca 2018 11:43

Widzę dwa poziomy, jeden to testowanie władz, na ile można sobie pozwolić w obrażaniu Polaków a drugi poziom to walenie kijem w klatkę, w której siedzi etnos, który - wobec braku narzędzi prawnych - może sobie coś tam pogadać pod nosem, bo żadnej realnej i władczej siły  nie ma, by na przykład zmusić władze, by te pana Geberta ciupasem odstawiły do Izraela, pozbawiając go uprzednio obywatelstwa polskiego. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @ewa-rembikowska 9 marca 2018 11:43
9 marca 2018 13:01

przykład oficjalnej narracji przyjetej do celebrowania obchodów 50-cio lecia tzw. wydarzeń marca '68, świadczy bez ządnej wątpliwosci, że suweren zażądał od rządzących w Polsce publicznej i pełnowymiarowej ekspiacji .

I rządzący czołgaja się w pyle i prochu, przepraszając za wyimaginowane winy.

PS

Niekonsekwecja władz warszawskich bije po oczach. Bo, skoro np. gen. W. Jaruzelski był  sowieckim namiestnikiem, to oznacza że o jego stanowisku i stopniu decydowanio na Kremlu bądx Łubiance i Polacy nic do tego nie mieli. Skoro zatem jego awanse na kolejne stopnie generalskie nie były decyzja władz suwerennej POlski, to dlaczego obecne włądze roszczą sobie prawo do obierania tytułow i stopni, ktorych nie nadały?

I SKORO NAGONKA ANTYSEMICKA W MARCU 1968 BYŁA INSPIROWANA PRZEZ KGB, TO KOGO I ZA CO PREZYDENT DUDA PRZEPRASZA?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @jolanta-gancarz 9 marca 2018 10:11
9 marca 2018 13:20

No tak. Jeśli idzie o Gebertów, oni się tu mieszczą idealnie.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @JK 9 marca 2018 10:27
9 marca 2018 13:21

Nie sądzę,  żeby władza miała inne zamiary.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 9 marca 2018 10:47
9 marca 2018 13:23

Oczywiście. Pochodzenie nie ma tu nic do rzeczy.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @przemsa 9 marca 2018 10:59
9 marca 2018 13:25

Myślę że nawet oni wiedzą,  że to już nie działa.  To już jest wyłącznie kwestia charakteru.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @onyx 9 marca 2018 11:16
9 marca 2018 13:28

Też wątpię. Tyle że ja się tym nie przejmuję. Co mam wiedzieć,  to wiem.

zaloguj się by móc komentować

JSC @krzysztof-osiejuk
9 marca 2018 13:42

(...)''Powodem, dla którego boimy się ruszyć tego tematu, jest to, że boimy się, że w końcu wyjdzie, co dziadek robił podczas wojny''(...)

A ja ma to gdzieś co robił mój, bo wyznaję zasadę odpowiedzialności... inaczej idąc paraleli nazwiska Theodora co Unabomber go zwą musiałbym uznać, że mamy ustrój rodem z Nowororosji.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @ewa-rembikowska 9 marca 2018 11:43
9 marca 2018 13:42

Na to nie ma szans. Nawet w 1968, kiedy komunistom wydawało się, że sobie poradzili,  tak naprawdę wyjechali wylacznie ci najmniej podejrzani.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 9 marca 2018 13:01
9 marca 2018 13:44

Zwracam uwagę,  że Prezydent przepraszał za "tamtą Polskę". On to bardzo wyraźnie zaznaczył. 

zaloguj się by móc komentować

JSC @krzysztof-osiejuk 9 marca 2018 13:44
9 marca 2018 13:48

Jeśli o to chodzi to w II RP rzeczywiście był jawny aparthaid... np. getto ławkowe.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @JSC 9 marca 2018 13:48
9 marca 2018 14:15

No i co z tego? W Stanach jeszcze w latach 60 polcjant zupełnie bezkarnie sprał Miles Davisa tylko dlatego, że ten był czarny.

zaloguj się by móc komentować

JSC @krzysztof-osiejuk 9 marca 2018 14:15
9 marca 2018 14:25

A teraz mam tam wojnę rasową... A co z tego? Może to, że dowodzi, że jesteśmy hipokrytami?

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @valser 9 marca 2018 14:23
9 marca 2018 16:04

Ty, Piotrek, jesteś chuligan.  I to jest pierwsza rzecz, której Ci zazdroszczę od dnia, w którym Cię poznałem.

zaloguj się by móc komentować

JK @krzysztof-osiejuk 9 marca 2018 13:21
9 marca 2018 17:09

Aczkolwiek jest trochę niekonsekwentna. "Przeprosiny" pana Prezydenta, tolerowanie ambasador Izraela, jakieś zepoły polsko - izraelskie.

zaloguj się by móc komentować

JK @krzysztof-osiejuk 9 marca 2018 13:44
9 marca 2018 17:14

Ale to co wygnało różnych ludzi pochodzenia żydowskiego to nie była Polska ani współczesna ani "tamta". "Tamta" to była jaczejka ruskich i żydowskich komunistów.

Takie są skutki uznania okresu '45 - '89 jako ciągłość państwa polskiego.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 9 marca 2018 16:53
9 marca 2018 18:26

Fajnie. A skoro pojawił się temat Zielonego Oczka, to powiedz mi, proszę,  czy tam był pod spodem osobny lokal. Mnie zawsze zastanawiało,  jak to jest, że parking wypełniony jest czarnymi limuzynami,  a w knajpie puściusieńko.

zaloguj się by móc komentować


JSC @valser 9 marca 2018 16:53
9 marca 2018 18:47

(...)Oni na ulicy odzyskali animusz zaczeli znowu prowokowac i zadawac glupie pytania - w stylu "dlaczego zescie nas pobili?" Kuba nie mial zadnych skrupulow i litosci, i rzucil im w mordy - to proste, dlatego, ze jestescie czarni.(...)

Ciekawe cy będą z was takie chojraki jak "nachodżcy" i "banderowcy" naprawdę ruszą na Polskę... Do póki nie ma jeszcze czasu honoru udawadniajcie dalej jacy z nas to faszyści.

zaloguj się by móc komentować


glicek @przemsa 9 marca 2018 10:59
9 marca 2018 20:41

wszelki próby powiedzenia "i kto to mówi" zakończą się oskarżeniem o antysemityzm

Stawiam na to, że to już nie działa. Po prostu ściera do okładania swoich przeciwników po głowie jest coraz bardziej zużyta, pruje się i traci swoją moc. Podobnie jak inne ściery np. "rasizm", "mizoginia", "homofobia", "islamofobia" itp.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 9 marca 2018 13:44
9 marca 2018 21:08

Tamta Polska była sowieckim protektoratem i tutejsi namiestnicy wykonywali dyspozycje z Moskwy i Łubianki.

Na europejska geopolitykę Kremla nałożyła się w Warszawie walka tzw. "moczarowców" z Gomułką, której elementem były wydarzenia marcowe, inspirowane w calości przez bezpiekę.

Nadal nie wiem za co i dlaczego, a także kogo prezydent A. Duda raczył przepraszać.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 9 marca 2018 21:08
9 marca 2018 21:52

Z tego co usłyszałem, on nie przepraszał, tylko prosił Żydów, żeby nas nie kojarzyli z tamtymi wydarzeniami, bo to nie byliśmy ani my, ani nawet Polska. On najbardziej otwartym tekstem powiedział, że my nie mamy za co przepraszać. Naprawdę nie rozumiem, czemu tak prosty komunikat stał sie nagle aż tak niezrozumiały.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk
9 marca 2018 22:14

cytuję:

"Wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce. Za to, że dokonano tego haniebnego aktu. Proszę o wybaczenie dla Polski, dla Rzeczypospolitej, dla tych, którzy wtedy to sprawili. Proszę, żeby tę prośbę o wybaczenie przekazali także swoim rodzicom, jak kto może. Polska moimi ustami o to wybaczenie prosi, dla tamtych, żeby zechcieli zapomnieć i zechcieli przyjąć, że Polska tak bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma. Cześć i chwała bohaterom 68. roku."

To mówi historyk (ponoć).

Szkoda jedynie , że nie wymienił bodaj paru nazwisk, których najbardziej powinnismy  żałować.

Z puli np. tych poniżej:

"Wyjechali głównie młodzi Żydzi, w tym prawie 1000 studentów wyższych uczelni polskich. Wyjechało także 18 wysokiej rangi dygnitarzy partyjnych, aż 729 innych wyższych urzędników partyjnych i rządowych (w tym jeden minister – Fryderyk Topolski, kilku wiceministów, szereg dyrektorów departamentów ministerialnych), 28 dyplomatów, 176 UB-owców, 55 oficerów (politycznych) Ludowego Wojska Polskiego, 28 sędziów, ponad 200 dziennikarzy prasowych (w tym 15 redaktorów naczelnych) i 61 redaktorów i wyższych urzędników komunistycznego radia i telewizji.

Niejeden z tych żydowskich komunistów, ubeków i oficerów w każdym państwie prawa nie otrzymałby prawa wyjazdu z kraju, a tylko stanął by przed sądem za popełnione zbrodnie na narodzie polskim. Chyba nikt z patriotów polskich nie opłakiwał czy nie opłakuje ich wyjazdu z Polski! Np. wyjazdu Heleny Wolińskiej, która w 1953 roku brała udział w zamordowaniu gen. Emila Fieldorfa czy brata Adama Michnika Stefana – także stalinowskiego prokuratora, którego ręce są zbroczone w polskiej krwi. Dzisiaj o ekstradycję Wolińskiej z Anglii stara się polski wymiar sprawiedliwości. [Zmarła w 2008 roku – admin]

Czy Polacy mieli i mają płakać, że wyjechało z Polski setki stalinistów – agentów Kremla i izraelskiego Mosadu (Victor Ostrovsky „By way of deception” London 1991) i np. aż 261 dziennikarzy żydowskich, którzy byli na usługach propagandy PZPR i rządu komunistycznego? Wszak z tego okresu pochodził antykomunistyczny slogan: „Prasa kłamie!”"

cytuję za :

https://forumemjot.wordpress.com/2018/03/08/prawda-o-marcu-1968/

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 9 marca 2018 22:14
9 marca 2018 22:48

Z tego co wiemy, po 1968 roku z Polski wyjechało, jakieś 13 tysięcy Żydów. Z Twoich wyliczeń wynika, że z truden ponad 1200 to byli ubecy i tacy czy inni partyjni aktywiści. Skąd Ci przyszło do głowy, że Morawiecki prosił o wybaczenie akurat te dziesięć procent? Swoją drogą, to bardzo ciekawe, że i Urban i Passent i Toeplitz i Michnik i Skalski i Broniatowski i Geremek i Kuroń, no i choćby, żeby już dalej nie wymieniać, wspomniany wyżej Bolesław Gebert, zostali i sobie tu zupełnie dobrze radzili. Czy myślisz, że to możliwe, że ci najgorsi ten eksodus jednak przeżyli? 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @krzysztof-osiejuk 9 marca 2018 13:44
9 marca 2018 22:48

A po co przepraszal za "tamta Polske"? Czy on ma cos z nia wspolnego, poczuwa sie do winy?

To tak jakby Angela Merkel wystapila i przeprosila za "Noc dlugich nozy".

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @krzysztof-osiejuk 9 marca 2018 22:48
9 marca 2018 22:53

"Swoją drogą, to bardzo ciekawe, że i Urban i Passent i Toeplitz i Michnik i Skalski i Broniatowski i Geremek i Kuroń, no i choćby, żeby już dalej nie wymieniać, wspomniany wyżej Bolesław Gebert, zostali i sobie tu zupełnie dobrze radzili."

Widac mieli bardzo dobre zamocowanie.

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @Szczodrocha33 9 marca 2018 22:48
9 marca 2018 22:59

Powtarzam: nie przepraszał. Powiedział jasno, że my Polacy nie mamy za co przepraszać, wręcz powinniśmy być dumni z naszej postawy. Ty w ogóle zanalazłeś czas, by przeczytać całe to wystąpienie?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Szczodrocha33 9 marca 2018 22:53
9 marca 2018 23:01

Czyli wyjechali ci, którzy "zamocowania" nie mieli, tak? Jakieś wnioski?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @DYNAQ 9 marca 2018 22:58
9 marca 2018 23:07

I to jest cała Twoja refleksja? Więcej się nie dało? Przecież to wyraźnie pokazuje, że tak zwany "Żyd" był jedynie pretekstem. POlacy nie mają za co Żydów przepraszać. I jedyne o co apelował Morawiecki, to to, żeby Żydzi nie mieli pretensji do Polski, bo Polska z tym nie miała nic wspólnego. Trzeba być naprawdę zaślepionym, by tego nie rozumieć.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 9 marca 2018 22:48
9 marca 2018 23:23

Swoje zdanie na ten temat zawarłem w komentarzach pod notką E. Fedorowicza o Marcu '68.

Kto zechce, może się zapoznać.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk 9 marca 2018 23:07
10 marca 2018 07:40

Trzeba tego nie chcieć zrozumieć.

I właśnie o to toczy się teraz kampania - rozpoznanie walką, jak dużo jest w Polsce ludzi, którzy zechcą to zrozumieć i czy w związku z tym opłaca się kontynuować dotychczasowy kierunek, czy jednak lepiej powrócić do spuścizny Platformy Obywatelskiej. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 9 marca 2018 23:23
10 marca 2018 08:54

Zapoznałem się. To bardzo interesujące.  Dokładnie to samo Morawiecki przekazał w trzech zdaniach.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować