-

krzysztof-osiejuk : To ja

O dyplomatołach z Komitetu Obrony Demokracji

      Sposób w jaki towarzystwo spod znaku „noża i widelca” – starsi czytelnicy pamiętają słynny swego czasu bon mot autorstwa bodajże Andrzeja Celińskiego, mający na celu opisanie różnicy między europejską kulturą a polskim chamstwem – prowadzi politykę, niezmiennie zachwyca swoją bezmyślnością, a jednocześnie każe się nam zastanawiać, ile lat musi minąć, by oni wreszcie zrozumieli, że metoda „na profesora”, jeśli w ogóle kiedykolwiek działała, dawno już straciła swoją moc. Niedługo minie 30 lat, jak komuniści oddali władze i poszli w biznesy, za rządzenie zabrały się nowe elity, i one to wciąż próbują robić na nas wrażenie, niezmiennie stosując jedną smutną zagrywkę w postaci listu otwartego intelektualistów, ewentualnie byłych dyplomatów. Niedawno mieliśmy okazję czytać apel aktorów, piosenkarzy, literatów i pomniejszych celebrytów do polskich władz z prośbą o przyjęcie przez Polskę współodpowiedzialności za Holocaust, i nie minął tydzień, jak zorganizowało się 17 byłych ambasadorów plus jeden komentator stacji TVN24 i wspólnie wysmażyli oświadczenie zatytułowane „List dyplomatów w obronie polskiej racji stanu”, z pozoru odnośnie kryzysu na linii Polska – Izrael, ale tak naprawdę stanowiace zaledwie przedłużenie tego, co jeszcze nie tak dawno mieliśmy okazję regularnie wysłuchiwać podczas demonstracji niegdysiejszego KOD-u… swoją drogą, czy ktoś jeszcze pamięta co to zwierzę?

      I nie byłoby się nad czym zatrzymywać, gdyby nie wręcz porażający styl, w jakim owo oświadczenie zostało skonstruowane, zarówno pod językowym, jaki ściśle merytorycznym względem. Rzućmy okiem na pierwsze zdanie tego popisu:

     „Przebieg sporu z Izraelem, USA i innymi sojusznikami wokół ustawy o IPN dowodzi, że pozycja międzynarodowa Polski jest najgorsza od odzyskania niepodległości w 1989 roku”.

      Przepraszam bardzo, ale czy ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć logikę kryjąca się za tą myślą? Przede wszystkim, o  jakim to sporze jest mowa? Zgadzamy się wszyscy, że obecny rząd Izraela, w ramach wewnętrznej kampanii politycznej, próbuje się przewieźć na Holocauście, rozumiemy, że amerykańska administracja, w ten czy inny sposób, od zawsze związana politycznymi interesami ze światowym żydostwem, nie może milczeć, ale o jakich to sojusznikach piszą ambasadorowie? O Ukrainie? O Paragwaju? A może chodzi o Francuzów, których dławi moralne oburzenie na to, jak Polska uchyla się od odpowiedzialności za kolaborację z Hitlerem? Czy oni przypadkiem nie upadli na głowę? No i przede wszystkim, o jakiej my rozmawiamy międzynarodowej pozycji Polski gdy chodzi o rok 1989? Czyżby chodziło o pamiętny uścisk premiera Mazowieckiego z kanclerzem Kohlem, a może o niemniej słynny jego taniec ze swoja rzecznik Niezabitowską podczas wizyty w Katyniu?

       A to przecież zaledwie sam początek. Popatrzmy może na to, co tam się wyprawia dalej: „Od 2015 roku polityka zagraniczna PiS kroczy od katastrofy do katastrofy. Polsce odmawia się przyjmowania wizyt wysokich przedstawicieli, regularnie krytykują ją sojusznicy, nasze gwarancje bezpieczeństwa stają się warunkowe”.

     Albo to: „Państwo PiS bojkotuje szansę, jaką jest Polak – przewodniczący Rady Europejskiej i marnuje miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, bo siła polskich argumentów – zwłaszcza w obszarze państwa prawa – jest żadna”. „Państwo PiS”? To jest język polskiej dyplomacji? Przecież tu jeszcze tylko brakuje uwagi na temat Prezesa i jego kota.

      Można by było to wszystko potraktować jako ponury żart, gdyby nie lista nazwisk pod tym apelem. Nie będę ich tu jednak cytował, bo przede wszystkim nie ma na to miejsca, a poza tym – po co? To co ujrzymy to tak naprawdę jedynie Piotra Nowinę Konopkę, swego czasu ochrzczonego przez Lecha Wałęsę ksywą „gnida” plus bandę, najczęściej kompletnie anonimowych, staruszków, którym odebrano te fraczki, te muszki, te perfumy i którzy od tego oszaleli. Oto cała zagadka. Ciekawe tylko, że ci, co ich do tej roboty wynajmują, wierzą, że oni wciąż jeszcze tworzą jakikolwiek atut. 

 

Jak zawsze, zachęcam do odwiedzania ksiegarni pod adresem www.basnjakniedzwiedz.pl, gdzie można kupować również moje książki. Polecam gorąco.tagi: holocaust  dyplomaci  ambasadorzy 

krzysztof-osiejuk
7 lutego 2018 09:50
17     1779    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Artur @krzysztof-osiejuk
7 lutego 2018 10:08

Mam nieodparte wrażenie, że oficerowie prowadzący już nie wierzą w jakiekolwiek atuty. Każą im tak pajacować, bo można to wpisać w notatce służbowej jako "podjęte działanie" i wziąć za to pieniądz.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @krzysztof-osiejuk
7 lutego 2018 10:33

Twoje propozycje z notki ałszwic do berlina  jakby miały poparcie:''

 Tuż po popisaniu jej przez Andrzeja Dudę wiceburmistrz Jerozolimy Yael Antebi wezwała do odwołania wycieczek szkolnych do Polski. Chce też przeniesienia Marszu Żywych do Jerozolimy.''

Popieram.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Artur 7 lutego 2018 10:08
7 lutego 2018 10:42

To jest bardzo możliwe.  W końcu jakieś wytłumaczenie tego wariactwaP być musi. Swoją drogą,  chciałbym się dowiedzieć,  kto im ten test napisał. Poznana na czarnym marszu nauczycielka polskiego?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 7 lutego 2018 10:12
7 lutego 2018 10:45

Ja natomiast jestem ciekawy, czemu ich się udało zebrać tylko 17. I to w dodatku z trzeciego garnituru.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @DYNAQ 7 lutego 2018 10:33
7 lutego 2018 10:45

To by nic nie zmieniło. 

zaloguj się by móc komentować

Artur @krzysztof-osiejuk 7 lutego 2018 10:42
7 lutego 2018 10:47

Zgodnie z zasadami panującymi w korporacjach kłamstwa taką robotę wykonują jednostki o najniższej pozycji w hierarchii. Czyli student-asystent dziennikarza, lub najmocniej uzależniony, najbardziej zdesperowany z podpisanych.

zaloguj się by móc komentować

heniutka @krzysztof-osiejuk
7 lutego 2018 10:51

Wściekli się, bo za ich czasów Polakom szyto te faszystowskie mundurki i teraz pół świata jest zdumione, że jak to? Polacy nie chcą płacić? Ten wrzód, który właśnie pęka to jest ich hodowla. Ich i tej bandy celebrytów ekranu.

 

zaloguj się by móc komentować

chlor @valser 7 lutego 2018 10:51
7 lutego 2018 11:30

Jak wyginą? Mają dzieci, wnuki, siostrzeńców. Kolejne ich pokolenia wprawdzie coraz głupsze, ale niestety żądające coraz lepszego finansowania.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @krzysztof-osiejuk
7 lutego 2018 13:07

Jedni listy piszą inni się przyznają...

'' Włodzimierz Cimoszewicz zapytany, czy Polacy brali udział w Holokauście, odparł "oczywiście"''      

To pewnie on ze szwagrem.

 

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 7 lutego 2018 10:45
7 lutego 2018 17:53

wygląda na to, że podpisali sami emeryci, czyli tacy co już na nic nie liczą od "dobrej zmiany", no i nie muszą sie obawiacć ewentualnych retorsji.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @heniutka 7 lutego 2018 10:51
7 lutego 2018 17:55

dokładnie, to dworzanie z orszaku Geremka.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @stanislaw-orda 7 lutego 2018 17:55
7 lutego 2018 18:38

Ja wciąż mam nadzieję, że zanim umrę, dowiem sie, kim tak naprawde był Geremek. Facet, o którym nawet Michalkiewicz... co ja mówię Michalkiewicz? Nawet sam mistrz Ścios nie odważy się puscić pary.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @krzysztof-osiejuk 7 lutego 2018 18:38
7 lutego 2018 19:54

Na razie to chyba nie wiemy nawet, kim jest Aleksander Ścios :)

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk 7 lutego 2018 18:38
7 lutego 2018 20:14

Był masonerm b.wysokiego stopnia, bodajże drugim od góry.

Taki Jose Manuel Durao Barroso był np. formalnym szefem "Pana Bronisława" w KE, ale w Grand Orient de France miał od niego niższy stopień wtajemniczenia. I nie bardzo wiadomo, który z tych dwóch notabli  był faktycznie ważniejszy.

zaloguj się by móc komentować


tadman @chlor 7 lutego 2018 11:30
7 lutego 2018 20:47

Chlorze, dzietność wśród tej "wyautowanej starej gwardii" jest nikczemna, więc demografia wyraźnie nam sprzyja.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować