-

krzysztof-osiejuk : To ja

O ośmiu szóstkach i Polsce w pomarańczowej czapeczce

      Szczerze powiedziawszy, nie wiem, ilu z czytelników tego bloga ma w ogóle pojęcie, kto to taki Major Frydrych, a tym bardziej Waldemar Frydrych, poza tym, że od zeszłego roku Telewizja Republika nadaje program satyryczny pod nazwą Frydrych Krysztopa i że może to chodzi o tę nędzę. Otóż w rzeczy samej, to jest właśnie ta nędza, której postanowiłem poświęcić dzisiejszą notkę, czyli Waledemar „Major” Frydrych we własnej osobie.  Gdyby jednak ktoś chciał się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego dziwnego człowieka, może oczywiście zajrzeć do Wikipedii i przeczytać tam, że chodzi o „happenera, artystę i pisarza”, który od czasu PRL-u, kiedy to przebrany za krasnoludka urządzał we Wrocławiu zabawne uliczne happeningi, z pozoru całkowicie apolityczne, jednak powszechnie traktowane jako gest antyreżimowy, próbuje z żałosnym wręcz uporem powrócić na scenę i jeszcze do niedawna jedynym jego sukcesem był wspomniany na początku program w Telewizji Republika, no i ta notka w Wikipedii, gdzie, jak sądzę, on sam tytułuje się „artystą”.

      I nie mam najmniejszej wątpliwości, że ów Waldemar Frydrych nie zostałby do końca naszego wspólnego życia zaszczycony umieszczeniem go przeze mnie wśród, jak sądzę, dziś już tysięcy mniej lub bardziej pustych haseł, gdyby nie fakt, że ów wydawałoby się kompletnie pozbawiony znaczenia motyw z krasnoludkiem, ni stąd ni z owąd pozwolił mu zaliczyć jeszcze jeden, tym razem już, autentyczny sukces. Oto albo sam w swojej przebiegłości, albo z inspiracji kogoś od niego sprytniejszego, Waldemar Frydrych uznał, że te wszystkie krasnoludki, które zamieszkują współczesny Wrocław i stanowią niejako jego symbol, to w rzeczywistości jego zasługa, a dokładnie rysunku, który on kiedyś wykonał i który przedstawiał krasnoludka, wprawdzie bez czapeczki, ale podobno jednak krasnoludka. A zatem, uznając, że nie może być tak, by i na niego coś z tego interesu nie spłynęło, jeszcze w roku 2010 zażądał od Miasta 900 tys. zł. odszkodowania, a kiedy miasto jego gest uznało zaledwie za kolejny happening, wytoczył prezydentowi Dutkiewiczowi sprawę o naruszenie jego intelektualnej własności, no i ruszył wieloletni proces, który właśnie zakończył się ugodą i Miasto zgodziło się zapłacić Frydrychowi za wyrządzone szkody… uwaga, uwaga – 666 666 złotych plus 66 groszy.

      Ja oczywiście mam świadomość tego, że niektórzy czytelnicy w tym momencie sobie pomyślą, że ja już dosczętnie oszalałem, jeśli zwykły happeningowy żart słynnego Majora interpretuję, jako niebezpieczna zabawę. Wiadomo, że świat schodzi na psy, w wielu swoich przejawach prezentuje wręcz najczystsze zło, a kto wie, czy nie jest nawet tak, że dalej będzie już tylko gorzej, no ale nie przesadzajmy.  W końcu Pomarańczowa Alternatywa, której Frydrych jest pomysłodawca, twórcą i właścicielem, nie takie grepsy nam fundowała jeszcze w czasach swojej świetnosci. A kiedy ów figlarz dwukrotnie kandydaował w wyborach na Prezydenta Warszawa, to co to było, jak nie figiel właśnie? Otóż tym razem nie zamierzam się tej narracji podporządkować. Oczywiście rozumiem, że kiedy ktoś taki jak Waldemar Frydrych walczy o było nie było poważne pieniądze, a więc być może po raz pierwszy i jedyny raz w życiu nie zamierza żartować, on nie może zapominać o wizerunku i musi to wszystko próbowac przykryć jakimś cyrkiem. No ale przecież możliwości jest naprawdę wiele i zupełnie szczerze uważam, że numer z tymi szóstkami wcale nie jest najśmieszniejszy, nawet z punktu widzenia prostego durnia. Mógłby on na przykład zażyczyć sobie okrągły milion, plus złotówkę na nowy kapturek, albo 999 tysięcy 999 złotych i 99 dziewięc groszy, żeby wykpić to co znamy pod nazwą „cena Baty” i co skądinąd faktycznie robi dość zabawne wrażenie, można by było wreszcie zażądać od miasta miliard złotych, z tym zastrzeżniem, że z całej sumy, 999 milionów ma zostać przyznaczone na stypendia dla dzieci ubogich krasnoludków. Jak mówię, możliwości była cała kupa. Tymczasem Frydrych, lub, jak głosi oficjalny komunikat, wyznacząny przez sąd rzeczoznawca, uznał, że poczynione przez Miasto szkody warte są ni mniej ni więcej, jak równe 666 tysięcy 666 złotych i 66 groszy, i w tym momencie zarówno wrocławski sąd, jak i pozwany prezydent Dutkiewicz z radością tę propozycję przyjmują. A mówię, że z radościa, bo z tego co wiem, nikt nawet jednym stęknięciem nie zapytał owego rzeczoznawcy, czy to przypadkiem nie jest jakaś kpina z urzędu, sądu, prawa, oraz przyjętego powszechnie obyczaju.

      Zastanówmy się więc na końcu, czemu tak. Jak to jest, że coś tak nieprawdopodobnie skandalicznego mogło się wydarzyć w, że tak powiem, świetle reflektorów, i jedyne co widzimy, to wzruszenie ramion, zupełnie jakby faktycznie chodziło tylko o to, że jakiś zapomniany śmieszek postanowił nagle przypomnieć o sobie i mu nie bardzo wyszło. Otóż moim zdaniem tu nie chodzi o Frydrycha, który prawdopodobnie jest tylko głupi. Nie chodzi też nawet o tego rzeczoznawcę, który również uznał, że bierze udział w happeningu. To co nas powinno tu zainteresować to postawa prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który najwyraźniej poczuł krew i uznał, że oto przed nim otwiera się jakaś szansa. Ktoś się zapyta, jaka szansa, a ja już odpowiadam: Nie mam pojęcia. To absolutnie nie jest coś, co ja mógłbym rozpoznać. Jedyne co wiem, to to, że proces, o którym mówimy, toczył się kilka dobrych lat i kiedy wydawało się, że on nie ma końca, nagle padła ta czarna liczba i wszyscy zaangażowani w sprawę, zareagowali entuzjazmem.

      Żeby jednak nie kończyć tych rozważań w ponurym nastroju, powiem coś, co, moim zdaniem, daje nam nieco nadziei. Otóż niewykluczone, że ten Frydrych to, owszem, cwany, choć w gruncie rzeczy porządny człowiek, tyle że on widząc, że na te pieniądze nie ma szans, nagle bardzo sprytnie wymyślił, że gdyby tak do Dutkiewicza uderzyć z tymi szóstkami, to ten w jednej chwili zmięknie, a sędzia też ani nie mrugnie.  No i Dutkiewicz, jak widzimy, zmiękł, dalej już poszło z górki, a Frydrych już niedługo będzie miał na tyle dużo pieniędzy, by nie musiał się dłużej kompromitować z Krysztopą w Telewizji Republika. I to by była wiadomość naprawdę dobra.

 

Informuję z przyjemnością, że już jutro, czyli 11 kwietnia o godzinie 17.30, będę na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach opowiadał o nauce języka angielskiego i nie tylko. Zapraszam każdego, kto ma te Kielce bardziej pod ręką. Będę ja, będą książki, a jeśli ktoś nie da rady, to może już 14 i 15 uda nam się spotkać w Warszawie na Targach Wydawców Katolickich.

 tagi: satanizm  waldemar frydrych  rafał dutkiewicz 

krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 10:40
93     4899    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 10:57

To jest próba zwrócenia na siebie uwagi

zaloguj się by móc komentować

eska @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 11:01

O ile znałam ciut tamto środowisko wrocławskie (a były to piękne czasy uganiania się z ZOMO), to ten numer z szóstkami jest dokładnie taki, jak w Twoim ostatnim zdaniu - Major znowu ich zrobił w durnia :)

Tu cudne zupełnie zdjęciez akcji PA, bodajże z 1989 roku, wojsko ludowe i plakacik > 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @gabriel-maciejewski 10 kwietnia 2018 10:57
10 kwietnia 2018 11:36

No tak. Gdy chodzi o Frydrycha, to pewnie tak. No ale czemu i sąd i miasto zareagowali z takim entuzjazmem?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @eska 10 kwietnia 2018 11:01
10 kwietnia 2018 11:38

Rozumiem, że ci milicjanci to przebrani performerzy.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 11:46

Owszem, świat schodzi na psy.

A te psy to kundle.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @stanislaw-orda 10 kwietnia 2018 11:46
10 kwietnia 2018 11:55

Proszę nie obrażać kundli.. Bo to najwierniejsze psy i najmądrzejszy, momdrzejsze od tych rasowych ,tych z hodowli  wspobnych.. :) .. Ale genrealanie wiadomo o co chodzi.. 

Ciekawe czy Frydrych opatentował wcześniej wizerunek krasnala.. Bo to chyba jedyna podstawa prawna ,która mogłaby wskazywać na to aby mogłby sie ubiegac o tzw. odszkodowanie.. 

Zaiste decyzja sądu skandaliczna..Czyli wychodzi na to ,że wszystkie krasnale są Frydrycha.. :)

zaloguj się by móc komentować

eska @krzysztof-osiejuk 10 kwietnia 2018 11:38
10 kwietnia 2018 12:05

A skąd - absolutnie prawdziwi - i to był właśnie numer :)

zaloguj się by móc komentować

Przecinek @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 12:11

Bardzo proszę szanownego autora by się na mnie nie pogniewał za mój komentarz. Postanowiłem go napisać, ponieważ od dawna irytuje mnie pewna maniera wynikająca z kompletnej nieznajomości zasad interpunkcji. Lubię czytać Pana blog, ale ta nieznajomość mi coraz bardziej przeszkadza. Autor kiedyś pisał, że język angielski zna tak samo dobrze jak polski, ale myślę, że powodowany skromnością nie wyraził całej prawdy. Otóz wydaje mi się, że język angielski zna on lepiej od polskiego (a przynajmniej zasady pisowni). 

Nie chcąc być gołosłownym podam przykłady tylko z dzisiejszego wpisu. Juz pierwsze zdanie masakruje. Cytat: "Szczerze powiedziawszy, nie wiem, ilu z czytelników tego bloga ma w ogóle pojęcie, kto to taki Major Frydrych..." Wszystkie przecinki niepotrzebne. Dalszej części zdania nie cytuję, gdyż akurat kolejne przecinki są uzasadnione. Albo przecinki przed słowami "jako" , "jeśli", "jak" ("... że ja już dosczętnie oszalałem, jeśli zwykły happeningowy żart słynnego Majora interpretuję, jako niebezpieczna zabawę"). To jest masakra!

Nie podaję więcej przykładów, kto ma wrażliwość ten widzi, jest tego pełno. Panie Krzysztofie, proszę to przemyśleć, jest Pan nauczycielem! W ogóle zauważam takie błędy u coraz większej liczby blogerów. Chyba wynika to z faktu, iż uznają oni długie i wielokrotnie złożone zdania za zbyt trudne w odbiorze dla przeciętnego Polaka. Stąd na siłę przedzielają frazy przecinkami w nadziei, że to komuś ułatwi zrozumienie. Niestety jest inaczej. Proszę nie potraktować moich uwag jako złośliwe. Pozdrawiam serdecznie.

zaloguj się by móc komentować

eska @krzysztof-osiejuk 10 kwietnia 2018 11:36
10 kwietnia 2018 12:14

Może Frydrych wie/podejrzewa, że oni są opętani i nie mogą się oprzeć tym szóstkom?

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @eska 10 kwietnia 2018 12:05
10 kwietnia 2018 12:24

No to faktycznie numer nie byle jaki.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Przecinek 10 kwietnia 2018 12:11
10 kwietnia 2018 12:33

Proszę spać spokojnie. Ja swoją interpunkcję mam skonsultowaną z zaprzyjaźnionym profesorem językoznawcą, który mi powiedział, że on się nie moze nadziwić, jak ja w sposób całkowicie naturalny stosuję zasady znane z polskiego piśmiennictwa sprzed wieków.  Gdyby Pan dalej nie rozumiał, o co chodzi, ów profesor zasugerował mi, że tak mam trzymać. 

Swoja drogą, jeszcze parę lat temu starałem się trzymać zasad obowiązujęcych w języku angielskim i unikać niepotrzebnego stawiania przecinków, no ale wówczas również przychodzili tu Pańscy poprzednicy, tyle że oni mi tłumaczyli, że mam mam się trzymać polskiej interpunkcji.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @eska 10 kwietnia 2018 12:14
10 kwietnia 2018 12:34

No właśnie to chciałem zasugerować.

zaloguj się by móc komentować

Przecinek @krzysztof-osiejuk 10 kwietnia 2018 12:33
10 kwietnia 2018 12:40

Ech... Jak pan uważa. Wiem, że nikt nie lubi krytyki. Ale nawet najbardziej liberalny profesor nie zniósłby przecinka w frazie "Gdyby Pan dalej nie rozumiał, o co chodzi...". No cóż, Pan po prostu uwielbia przecinki w każdej ilości i nic na to nie poradzę. Czytać Pana nie przestanę, zacisnę zęby i ku chwale ojczyzny... W każdym razie pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 12:43

Ja piszę tak jak mówię i to juz się nie zmieni.Inaczej nie potrafię. A za komentarz oczywiście dziękuję. 

zaloguj się by móc komentować

orjan @Przecinek 10 kwietnia 2018 12:40
10 kwietnia 2018 13:00

Znany jest mi przypadek (dowody z dokumentów pisemnych są zachowane, a je je dokłądnie przestudiowałem), że w latach 70-tych, gdy ortogrfię jeszcze poważnie traktowano, pewien próbny maturzysta śpieszył się na piwo. W związku z tym imperatywem, w nieco ponad godzinę pośpiesznie napisał obszerną pracę z języka polskiego (godzina oddania odnotowana).

W rezultacie, na tej pracy maturalnej z polskiego znalazła się adnotacja od egzaminatora, cytuję:  Według czasu oddania pracy zostało go dość sporo, aby uzupełnić interpunkcję; 27 przecinków brakuje! Jednak poziom pracy uzasadnia ocenę dostateczną plus."

Od siebie dodam wyjaśnienie, że wówczas brak 3 przecinków = błąd ortograficzny, 3 błędy ortograficzne = bezapelacyjnej ocenie niedostatecznej. A jednak!

Za co ten "plus"? Tego nie wiadomo. Najpoważniejsza hipoteza prowadzi w stronę poczucia bluesa u egzaminatora.

Proponuję zatem skoncentrowac sie na stronie merytorycznej. Może być także strona emocjonalna tego, o czym autor i jego komentatorzy tutaj piszą.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @Przecinek 10 kwietnia 2018 12:40
10 kwietnia 2018 13:04

A wie Pan co to jest rytm , nie wspominając o nutach.. ? :)  Np w pańskiej pisowni odczuwam nudę i jednostajnosc fraz.. Ten niby problem z przecinkami ,to chyba chodzi o styl.. Pan ma taki,a ktoś inny.. Chyba mamy wolność :) A styl pisowni nie jest błędem.. Generalnie ,styl czy też formę wypowiedzi możemy stosować różną ,zależnie od treści jaką chcemy przekazywać.. A tak na marginesie ,daj Boże każdemu,aby miał tak "nabitą rękę" ja Szanowny Toyah..

zaloguj się by móc komentować

orjan @Przecinek 10 kwietnia 2018 12:40
10 kwietnia 2018 13:04

Zapomniałem dodać, że opisane zdarzenie miało miejsce we Wrocławiu, lecz mjr Frydrych i inni, to są historie znacznie późniejsze i słabiej udokumentowane.

zaloguj się by móc komentować

joannaew @Przecinek 10 kwietnia 2018 12:11
10 kwietnia 2018 13:05

Dziekuję, że Pan zwrócił na to uwagę. Też lubię czytać "felietony" Pana Krzysztofa  :). Też zastosowana w nich interpunkcja mnie męczy. A może to taka belferska przypadłość? Uczniom trzeba podawać wiedzę w "kawałkach".

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 13:07

Może myśleli że krasnal się przestraszy i po taką cyfrę nie sięgnie? Ciekawe co na to prawdziwe krasnale i czy nie zaczną im od tej pory pod czapeczkami rogi rosnąć. Albo nie wystawią majorowi rachunku za zdemaskowanie.

A jeszcze ciekawsze kto to faktycznie tak policzył i w jaki sposób.

zaloguj się by móc komentować

orjan @OdysSynLaertesa 10 kwietnia 2018 13:07
10 kwietnia 2018 13:17

Gabriel ma rację, to jest próba zwrócenia na siebie uwagi. Dodam: desperacka próba.

Do ustalenia pozostaje, który próbował, Frydrych, czy Dutkiewicz? Drugiego miałby bowiem za kretyna.

Gdyby zaś próbowali obaj (wespół w zespół), to chcieli widać zwrócić uwagę na sędziego kretyna (zakładam tu, że ugodę sądową zatwierdzał sędzia).

Ktokolwiek by to nie był, przyczyna jest taka, iż fortepian da się podnieść z bruku, ale nastroić już nie.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @joannaew 10 kwietnia 2018 13:05
10 kwietnia 2018 13:27

A tak na marginesie .. To ta rozmowa o przecinkach to taki specyficzny troling,tak ? ..:)  Gdybym ja miał tego rodzaju uwagi , osobiście napisałbym do Toyaha ..A w szczególności kiedy sam upublicznił swój email.. 

Rozmawiam o Tym ,że " wszystkie krasnale we Wrocławiu są Frydrycha ,a kto tego nie rozumie to musi zapłacić 666.666.66 PLN .. ":)

zaloguj się by móc komentować

dziad-kalwaryjski @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 13:35

"Krasnale wybierają Dutki-"

Wybory samorządowe niedaleko.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @orjan 10 kwietnia 2018 13:00
10 kwietnia 2018 13:38

Pamiętam jak, oczywiście lata temu, Bob Dylan na którejś z pytań zareagował nerwowo, rzucając uwagę: "Czy zadałby pan  to pytanie Beatlesom?" Rzecz w tym, skoro już mówimy o pośpiechu,  że jeśli się przyjrzeć temu jak pisze Coryllus, tam niekiedy przecinki pojawiają się według jakichkolwiek zasad nieznanych. Nigdy mi się jednak nie zdarzyło,  żeby ktokolwiek zgłaszał się do niego z tego typu uwagami. Dlaczego. Moim zdaniem ze strachu, ale możliwe jest też to, że on jest po prostu traktowany poważniej. Na zasadzie: jemu wolno.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @joannaew 10 kwietnia 2018 13:05
10 kwietnia 2018 13:41

To nie chodzi o uczniów. Uczniowie sobie radzą. W kawałkach trzeba podawać wiedzę internautom. Jak widać, wciąż nie ma tylu kawałków, żeby odczuć efekt.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 13:43

Onegdaj ogromny baner z pomarańczowym Frydrychem wisiał na Rynku krakowskim.  Na kamienicy Międzynarodowego Centrum Kultury. 

Kilka kąt temu zrobili mu wystawę. 

S to Centrum to nie byle co.

Sam Mazowiecki w Paryżu,  zanim został premierem, wymyślił to miejsce. 

I powierzył realizację Jackowi Purchli, dziś profesorowi,  chyba poza tum ze dyrektoruje tej placówce do dziś,  to i komitet ratowania zabytków. .itd..

.

Dużo by...Ale nie o tum notka. .

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @orjan 10 kwietnia 2018 13:17
10 kwietnia 2018 13:46

Można zbudować replikę. ..nawet lepszą od oryginału.  Wszystko przed nami 

.

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @orjan 10 kwietnia 2018 13:17
10 kwietnia 2018 13:47

Oczywiście... Dlatego w pierwszej części napisałem o tych krasnoludkach, ale oddzielnie (i na poważnie) postawiłem pytanie kto konkretnie tak to sobie wymyślił i policzył... Oni wszyscy zwietrzyli dobrą okazję dla siebie by zaistnieć raz jeszcze. Puszczają do siebie i widzów oko, kpiąc sobie jednocześnie z podatników, z których pieniędzy ta cyfra zostanie wypłacona... Ale jeśli myślą że diabeł nie wystawi im rachunku za to pośrednictwo to się grubo mylą.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @OdysSynLaertesa 10 kwietnia 2018 13:47
10 kwietnia 2018 13:48

By dostać pieniądze. 

Bo metody. .W nocy na cmentarzu trochę się zrobiły. .passe..

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 13:51

Czy za Frydrychem nie stoi czasem młodsze pokolenie  ? ? ?

Które się nam objawi jak tylko na konto wpłyną pieniądze? 

.

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 10 kwietnia 2018 13:48
10 kwietnia 2018 13:56

Na cmentarzu robią interesy ci co się tylko duchów nie boją... A ci tutaj twierdzą że z diabłem będą sobie tańczyć... Cóż za odwaga i jaki rozmach... Ciekawe co na to Darski 

zaloguj się by móc komentować

Danae @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 13:57

 "Mógłby on na przykład zażyczyć sobie okrągły milion, plus złotówkę na nowy kapturek, albo 999 tysięcy 999 złotych i 99 dziewięc groszy".

W rzeczywistości w pozwie Frydrych wyznaczył sumę 900 000 PLN jako koszt swoich praw autorskich. (http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-miasto-wroclaw-musi-zaplacic-666-tysiecy-zlotych-za-krasnala,nId,2566443). 

Biegli w procesie w pierwszej instancji wycenili prawa autorskie Frydrycha na 333 333, 33. W procesie apelacyjnym sąd podwoił tę kwotę. 

Przez siedem lat my, podatnicy, płaciliśmy za tę farsę, postępowanie sądowe, za "sprytnych" biegłych, za bitą pianę. Jak zwykle, farsa odbyła się na nasz koszt.

zaloguj się by móc komentować

dziad-kalwaryjski @OdysSynLaertesa 10 kwietnia 2018 13:47
10 kwietnia 2018 13:58

"kpienie z podatników" - to właśnie. Gdyby to było 600tys, to Dutkiewicz byłby "wspólnik cwaniaka, który to cwaniak za chwilę będzie robił kampanię Dutki-ewiczowi". A jak coś ma same 6-tki,  to Dutki-ewicz jest "sprytny performer który czuje klimat alternatywy, wrocławskiej tradycji.."

zaloguj się by móc komentować

Danae @Danae 10 kwietnia 2018 13:57
10 kwietnia 2018 13:59

"wyznacząny przez sąd rzeczoznawca, uznał, że poczynione przez Miasto szkody warte są ni mniej ni więcej, jak równe 666 tysięcy 666 złotych i 66 groszy"

Patrz wyżej. Nie chodzi o szkody!

zaloguj się by móc komentować

Danae @Draniu 10 kwietnia 2018 11:55
10 kwietnia 2018 14:03

"Ciekawe czy Frydrych opatentował wcześniej wizerunek krasnala."

Praw autorskich się nie patentuje. Można je zastrzec. Ale można też ich dowieść. Tak uczynił to Frydrych.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Danae 10 kwietnia 2018 13:57
10 kwietnia 2018 14:05

Dokładnie tak... Wspaniała impreza z wybuchowym finałem, godnym samego "mistrza"... Aż mi się ich szkoda zrobiło, a najbardziej tego durnia krasnala który będzie te pieniądze wydawał.

zaloguj się by móc komentować

Danae @Danae 10 kwietnia 2018 13:59
10 kwietnia 2018 14:11

To było to @Autora.

zaloguj się by móc komentować


Maryla-Sztajer @OdysSynLaertesa 10 kwietnia 2018 13:56
10 kwietnia 2018 14:28

Nie wiem:))

Myśleć mogą, to ich sprawa

.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @OdysSynLaertesa 10 kwietnia 2018 13:07
10 kwietnia 2018 14:29

Oficjalna wiadomość jest taka ze biegły sądowy. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @joannaew 10 kwietnia 2018 13:05
10 kwietnia 2018 14:30

Jestem pełna podziwu

.

 

zaloguj się by móc komentować

Draniu @Danae 10 kwietnia 2018 14:11
10 kwietnia 2018 14:30

Ta ugoda ich demaskuje szmondakow.. Nie wiem jak to wyglada od strony prawnej .. Sąd może odrzucić taka ugodę , tym bardziej ,że wszystko odbywa się na koszt podatników? W takich sytuacjach ,gdyby sąd orzekł na korzyść Frydrycha , Dudkiewicz powinien odwoływać się do samego końca ,łącznie z kasacja.. Wszystkie możliwości winny być wykorzystane..

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Draniu 10 kwietnia 2018 14:30
10 kwietnia 2018 14:33

Tak jak z oddawaniem kamienic w Krakowie...Prez. Majchrowski odwoływał się do sadu...teraz się nie boi , jak sam mówi.

A krakowski sąd już głównie siedzi w areszcie...choć nie za kamienice.'

 

Dudkiewicz się nie nauczył..

.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Danae 10 kwietnia 2018 13:57
10 kwietnia 2018 14:42

To co jest napisane w zalinkownym tekście to jakiś bełkot.  Biegli zdecydowali że Frydrychowi należy się 333,333,33 zł. jednak sąd zdecydował,  że te sumę należy podwoić. W tym momencie zarówno Ratusz jak i Frydrych zaskarżyli ten wyrok uznając ze te szóstki to zbyt dużo.  Jednak sąd wyrok podtrzymał? Przecież to nie ma sensu.

zaloguj się by móc komentować

syringa @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 14:44

musi ci on być z etrusków -inaczej by nie dostał. Jak ta "świeża imigrantka" z ZSRR do USA w latach 90. ktora dostała gigantyczne odszkodowanie od Mc Donaldsa bo kawa którą kupiła "była za gorąca" i "sie poparzyła".

Gdyby kawa była za zimna -tez by dostała.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Maryla-Sztajer 10 kwietnia 2018 14:27
10 kwietnia 2018 14:47

Rozumiem ze się przyłączasz.  To ja się wytłumaczę.  To przez słaby wzrok, wiesz? Kiedy chce wcisnąć spację, trafiam w przecinek. Wciąż jest śmiesznie? 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @krzysztof-osiejuk 10 kwietnia 2018 14:29
10 kwietnia 2018 14:50

Ktokolwiek to był nie mógł nie wiedzieć co mu wyszło, podobnie jak cała ta banda. Ale ten konkretny człowiek to musi być ciekawa postać... Stworzyć taki dokument, podpisać się pod nim. Przecież to nadanie życia/rzeczywistości konkretnemu zamysłowi... Ani o grosz się nie pomylił... Ani o przecinek (jakkolwiek to nie zabrzmi)

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @syringa 10 kwietnia 2018 14:44
10 kwietnia 2018 14:51

Ona jechała samochodem i postawiła sobie kubeczek na kolanie.

zaloguj się by móc komentować

Danae @krzysztof-osiejuk 10 kwietnia 2018 14:42
10 kwietnia 2018 14:56

" Biegli zdecydowali że Frydrychowi należy się 333,333,33 zł. jednak sąd zdecydował,  że te sumę należy podwoić. "

Biegli, których powołał sąd pierwszej instancji określili koszt praw na 333 333, 33.

Ani Ratusz, ani Frydrych nie zaakceptowali tego wyroku. I jedna i druga strona odwołała się od wyroku - do sądu  drugiej instancji. To ten ostatni podwoił sumę.

Tak ja rozumiem przebieg tego procesu. Ma to sens jedynie jeśli Ratusz zaskarżył wyrok, bo uznał, że jest za wysoki, a Frydrych wniósł apelację, bo zunał, że wyrok jest za niski.

W zalinkowanym tekście dziennikarz napisał, że obie strony zaskarzyły wyrok, bo uznały, że jest za wysoki, ale podejrzewam, że to błąd "dziennikarza".

Może jest prawnik na sali?

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @krzysztof-osiejuk 10 kwietnia 2018 14:47
10 kwietnia 2018 14:56

Krzysztof,  ja się śmiałam z siebie samej...przecież jestem pół ślepa. 

Wcale nie powinnam pisać.  I jak widzę nie tylko dlatego ze lekarz się wkurza. .

Czytelnicy pewnie też. .

.

Taki los,  dla mnue na wszystko za późno. 

Za wcześnie się urodziłam. Ale wolę się śmiać niż płakać 

.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Maryla-Sztajer 10 kwietnia 2018 14:56
10 kwietnia 2018 15:08

Jasna sprawa. Przecinek napisał komentarz, w którym poinformował mnie, że ja "masakruję" polską interpunkcję i w tym momencie Ty wybuchnęłaś śmiechem. Okazuje się,  że śmiała się z siebie. Przepraszam.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Draniu 10 kwietnia 2018 14:30
10 kwietnia 2018 15:09

z tym kosztem podatników to nie przesadzaj; wartości niematerialne i prawne to piękny obszar stosowania prawa i zagadnienie zadośćuczynienia za krzywdę lub zwrot uzyskanych korzyści lub odszkodowanie za wyrządzona szkodę .. to jest oczywistość w świecie; problem zatwierdzania ugod przez sądy jest precyzowany prawnie i nie wymga komentarzy; istota tkwi w tym, czy major wykazal, że to jego prawa do dzieła/utoru sa realne i że zostały naruszone; - tylko komuniści uważali że prawa niematerialne w komunizmie nie mają racji bytu

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Danae 10 kwietnia 2018 14:56
10 kwietnia 2018 15:10

W linku który dołączyłaś jest inna informacja.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @qwerty 10 kwietnia 2018 15:09
10 kwietnia 2018 15:12

Problem polega na czymś zupełnie innym.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @krzysztof-osiejuk 10 kwietnia 2018 15:08
10 kwietnia 2018 15:17

Przecież te 'przecinku ' to ...wątek pobocznych. ..

Miałam pisać dokument nie ze ja też itd...

.

 

.

Chyba naprawdę powinnam posłuchać lekarza. .I tzw życzliwych. .

I przestać pisać całkiem. 

Tym bardziej ze będzie czego słychać i oglądać. 

.

Już znikam. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Danae @Danae 10 kwietnia 2018 14:56
10 kwietnia 2018 15:17

CORRECTION:

Czytam, to i czytam, i widzę bełkot u siebie też. Jeszcze raz spróbuję.

Sąd apelacyjny, czyli drugiej instancji, podtrzymal wyrok sądu pierwszej instancji (666 666,66).

Uprzednio, sąd pierwszej instancji powołał biegłych, którzy określili odszkodowanie dla Frydrycha na 333 333, 33. Ten sam sąd rozważył opinię biegłych i podwoił tę sumę. Wygląda na to,  że to sąd pierwszej instancji chciał być dowcipny...

W każdym razie, jak by na to nie patrzeć, przychylam się do opinii OdysaSynaLaertesa, że to TKNPŻO maczał w tym palce.

zaloguj się by móc komentować


Danae @qwerty 10 kwietnia 2018 15:09
10 kwietnia 2018 15:27

"tylko komuniści uważali że prawa niematerialne w komunizmie nie mają racji bytu".

Komuniści, Dutkiewicz, Chińczycy. 

W komunie nikt nikomu nie płacił np. za wynalazki racjonalizatorskie. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Maryla-Sztajer 10 kwietnia 2018 15:17
10 kwietnia 2018 15:32

Nie martw się.  Tys nic nie napisałaś.  Tylko wrzuciłaś roześmianą buźkę. Myślę że o to lekarz nie będzie miał pretensji. 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 10 kwietnia 2018 14:56
10 kwietnia 2018 16:16

Mnie to nie przeszkadza, wiem o Pani oczach i załapałem do czego ta buźka :)

Interpunkcja też nie bo w dobrych tekstach moją uwagę przykuwa coś zupełnie innego. Ktoś może powiedzieć że to brak szacunku dla języka, trudno. Mogę z tym żyć i nie przeszkadza mi to w czytaniu :)

Pozdrawiam Panią i Toyaha

zaloguj się by móc komentować

Draniu @OdysSynLaertesa 10 kwietnia 2018 16:16
10 kwietnia 2018 17:10

Przecinek chciał  tak,tak.. Bardzo uprzejmie zwrócić uwagę i to publicznie.. No i oczywiście nagle zaraz znalazła się jakś Pani ,która to podchwyciła.. A ja sadze ,że Toyah trafił komuś w czuły punkt.. A tak na marginesie tych przeciwników co to inni się  ich czepiają..Jak mawia stare przysłowie.. Złej baletnicy rąbek u spódnicy.. :)

A szmondaki niech wiedzą, że ich szwindle będą tutaj na SN zawsze omawiane.. I niech nareszcie zaczną się bać.. Bo kiedyś sprawiedliwość ich dopadnie, nie tu na ziemi ,to po śmierci...

zaloguj się by móc komentować

Draniu @Draniu 10 kwietnia 2018 17:10
10 kwietnia 2018 17:14

tych przecinkow,a nie tych przeciwników.. :) * Masakra z tymi automatycznymi edytormi.. 

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @Maryla-Sztajer 10 kwietnia 2018 13:51
10 kwietnia 2018 18:40

Właśnie,  nie trzeba będzie załatwiać sprawy jak np. posłanka Sawicka, a potem płakać przed kamerami. Przyda się czysta magiczna kaska na opłacenie kampanii wyborczej... Hipoteza badawcza. 

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 18:57

A`propos przecinków, krytyki i przyjmowania krytyki. Jajako zła kobieta, świadomie narażam autora bloga na koszta, umieszczając tu krasnala.  Hłe, hłe... 

zaloguj się by móc komentować

Godny-Ojciec @krzysztof-osiejuk 10 kwietnia 2018 15:32
10 kwietnia 2018 19:26

Uśmiechniet buźka może oznaczać bezinteresowną bezaluzyjną życzliwość. Chyba jeszcze nigdy nie postawiłem tego emotika jako naśmiewanie się...

zaloguj się by móc komentować

Przecinek @Draniu 10 kwietnia 2018 13:04
10 kwietnia 2018 19:58

Owszem, wiem co to rytm, a nawet nuty. Nie przeczę, że moje pisanie może być nudne w odbiorze. Niestety, nie jestem pisarzem, nie mam talentu w tym kierunku. Natomiast nie można się zgodzić odnośnie do stylu z tym, że "Pan ma taki,a ktoś inny.. Chyba mamy wolność". Jednak zasady pisowni obowiązują, proszę powiedzieć podczas dyktanda w szkole, że Pan jest wolny i będzie pisał "słuh" a nie "słuch"... Znaki interpunkcyjne również trzeba stosować według prawideł. Napisał o tym Orjan. U mnie w szkole też było tak, że 3 niepostawione przecinki to błąd ortograficzny. Nie pamietam dokładnie czy dotyczyło to także ich nadmiaru, ale myślę, że też. Inaczej nie miałby to sensu.

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @Danae 10 kwietnia 2018 15:17
10 kwietnia 2018 20:57

i Toyah

Wygląda na to, że od każdej ze stron tego dziwnego procesu (z rzeczoznawcą włącznie) zalatuje siarką. Fydrycha można by wytłumaczyć kolejnym happeningiem, gdyby nie taka informacja gazownianej laurki dla niego i PA, dokładnie sprzed roku:

"Bo Polska, obwieszona papieskimi żółtymi flagami i czerwonymi sztandarami komunistycznej władzy, mogła mieć tylko jedną alternatywę – pomarańczową." (http://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,21566929,pomaranczowa-alternatywa-rewolucja-krasnali.html)

To jedno z wyjaśnień, skąd się wzięła Pomarańczowa Alternatywa. Podane jako pierwsze. A dalej to już o tym, jaka ta komuna głupia była i pozwalała jaja z siebie robić Majorowi i innym żartownisiom bez stałego miejsca pracy, za to bardzo mobilnym...

Nie powiem, wtedy i mnie to bawiło, bo student głupi jest. A przecież wiedzieliśmy i o Przemyku i o księdzu Popiełuszce. A potem także o ks. Zychu, Suchowolcu... Tylko jakoś nam się to nie chciało w mózgownicy w całość ułożyć z tymi krasnalami, Jarocinami etc...

Swoją drogą pamiętam małe krasnale (takie wlepki) w różnych miejscach Krakowa, m.in. przy Alei Mickiewicza, na murze naprzeciwko MNK, ale gigantów 1,5 - metrowych na Brackiej jakoś nie zauważyłam, mimo że chodziłam tamtędy niemal codzień na zajęcia. Widać gazownia ma lepsze informacje;-)

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @Przecinek 10 kwietnia 2018 19:58
10 kwietnia 2018 21:50

Szanowny Panie, proszę o spokój, za chwilę udowodnią Panu, że zasady języka polskiego to jakaś ramota. Nawet ktoś wspomni o nutach. One też tak lądują bezwładnie.

PS Odpowiedz o tym, że przecinek i spacja sie miesza warta szerszej analizy. Mnie się myli moja żona z sąsiadką! No, ale w końcu co to za różnica. Szanowny Gospodarz pisze książki. Spacja przecinek ... małostkowość i zazdrość. To tak samo jak z muzyką. Też grają.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @Przecinek 10 kwietnia 2018 19:58
10 kwietnia 2018 22:07

Ale ja już napisałem wcześniej ,gdyby Pan kierował się dobrym intencjami.. To na ten temat mógłby Pan porozmawiać pisząc na publiczny email Toyaha .. On zaprasza hejterow i tych którzy trolluja.. A moze w przyszłości, jak Pan się pojawi to zwróci Pan uwagę ,czy powinno sie pisać tę czy tą, albo na tzw. literowki:) ?.Co do szkoły znam takich nauczycieli ,którzy np nie zgadzają się ze swiatopogladem ucznia i potrafią uwalić za jego źle postawiony przecinek.. Mało tego ,znam takich policjantów, którzy potrafią zabrać dowód rejestracyjny właścicielowi, stwierdzając ,że samochód jest niesprawny bo tablica rejestracyjna nie jest oświetlona..  :) A swoją drogą proszę mi podać nazwiska pisarzy ,którzy Pana zdaniem stawiają dobrze przecinki ,może Pan łaskawie wymienić swoje autorytety w tej kwestii ?  :)

MY TU ROZMAWIAMY O BANDZIE KRASNALI Z WROCŁAWIA.. I CYFRACH 666.666.66 .. 

zaloguj się by móc komentować

Ogrodnik @Przecinek 10 kwietnia 2018 12:40
10 kwietnia 2018 22:22

Dokładnie ku chwale ojczyzny.

Przecinki cechują wielkich mówców.

zaloguj się by móc komentować

Przecinek @Draniu 10 kwietnia 2018 22:07
10 kwietnia 2018 22:27

Co do tych nazwisk pisarzy, którzy dobrze stawiają przecinki to niestety dotknął Pan przykrego tematu... Ze zgrozą zauważam, że jest coraz gorzej. Nie tylko w internecie, ale i w słowie drukowanym. Ostatnio wypożyczyłem sobie "Królewicza i minstrela" Waldemara Łysiaka i cóż... Była taka scena w Alternatywach 4 gdy do prof. Rozwadowskiego (który pisał na maszynie) wszedł gospodarz Anioł i powiedział mu, że napisał już wszystko i maszyna nie jest mu więcej potrzebna. I ja mam takie wrażenie, że Łysiak napisał już wszystko i teraz tylko niepotrzebnie się wysila. Dotyczy to nie tylko treści, ale i tych nieszczęsnych przecinków. Pisarz tego formatu powinien jednak znać zasady. Myślę, że to jest jakaś ogólna tendencja i że nic się nie da zrobić. Nagminne jest u wykształconych ludzi pisanie typu "Raz, czy dwa" czy też "Nie wiem, jak mam...", "Lepsze to, niż..." itd. Tak więc nie odpowiem na Pańskie pytanie o autorytety w tej kwestii. Nie widzę ich. Zapewne za kilkanaście lat zostanie to uznane za poprawne, ale dziś jeszcze razi straszliwie. Przynajmniej mnie.

PS. Wiem że trwa tu rozmowa o bandzie krasnali, ale odpowiadam tylko na Pana pytanie.

zaloguj się by móc komentować

Przecinek @krzysztof-osiejuk
10 kwietnia 2018 22:28

W post scriptum zjadłem przecinek po "wiem" :-)

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Autobus117 10 kwietnia 2018 21:50
10 kwietnia 2018 22:45

A mnie się podoba anegdota opowiedziana przez  Stefana hr.  Badeni  herbu Bończa (1885-1961),  historyka i pisarza, ostatniego właściciela dóbr Koropiec nad Dniestrem i Zaburze koło Tarnopola oraz Znosicze na Polesiu.

O tym mianowicie, że znany z puryzmu ubraniowego jeden z jego znajomych polskich dziedziców sporych majętności w Galicji w takich oto słowach zwrócił się do aspiranta do jakiegoś stanowiska urzędniczego w rządzie galicyjskim, czy moze nawet na dworze wiedeńskim ( C.K. Austrii).

- Szanowny (zapomniałem godności aspiranta), tutaj nie wystarczy być  odzianym, tutaj trzeba przychodzić ubranym .

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @stanislaw-orda 10 kwietnia 2018 22:45
10 kwietnia 2018 22:48

Anegdota kapitalna. Niestety pasuje do odpowiedzi sekty.  Proponuję szklankę wody. Może wtedy nie będzie trzeba prosić o datki.

Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @Danae 10 kwietnia 2018 15:17
10 kwietnia 2018 23:24

Jeżeli faktycznie biegły "wyliczył" taką kwotę - to mogło mieć to miejsce tylko w jednym przypadku - iż podzielił milion dokładnie na trzy - tj. wziął żądanie z pozwu doliczył 100 tys. założonych kosztów - i zaproponował jedną trzecią - stąd taka dziwna liczba.

Tzn. wyliczenie nie wynikło z podstawy faktycznej (tj. z tego ile miasto zarobiło na używaniu krasnali czy też ile muisałoby zapłacić za coś z czego korzystało, a nie płaciło) - a z szacowania, opartego na "cenach rynkowych" i to bardzo swobodnie interpretowanych. Tzn. biegły pewnie stwierdził, że powód chce w sumie milion - ale według najlepszej wiedzy biegłego należy się co najwyżej jedna trzecia. I już. Mógł to podeprzeć jakimiś przykładowymi wyliczeniami odniesionymi do ewentualnych cen  z pozwu. Tzn. nie dowód - a opinia. Tak to się zresztą nazywa - opinia biegłego.

W innym przypadku - gdyby to było faktycznie wyliczone i podane jako wynikające z rachunków, opartych na dowodach rzeczowych - to biegły kwalifikowałby się do badabia specjalistycznego i usunięcia z zawodu - a sąd, który by to "klepnął" na postępowanie dyscyplinarne (uchybienie godności urzędu). Z żadnych realnych gospodarczych wyliczeń nie może wyjść taka kwota - chyba, że biegły powie, że wie to od Czarta - i nie potrafi wytłumaczyć dlaczego.

Prawdopodobnie tajemnica tkwi w słowie "ugoda" - w ugodzie można zawrzeć dowolną kwotę, na którą godzą się obie strony - i tu pan Frydrych miał kaprys, by z ugody uczynić kolejny happening. Pomnożył kwotę 1/3 miliona od biegłego przez dwa - i wyszło co wyszło - wiadomo jak się kojarzą szóstki zestawione po trzy. Biorąc pod uwagę - iż jest to dorozumiana czy też konkludentna kpina z postępowania sądowego - to normalny ludź dostałby w kły grzywną - bo sąd to nie jest cyrk.

Mnie zaciekawiło jeszcze co innego. Wprawdzie nie dochodziłem roszczenia z praw autorskich - i być może czegoś nie wiem, ale w normalnym biegu rzeczy wpis od pozwu to 5% (limit górny 100 tysięcy) - więc pan Frydrych musiałby położyć na wjazd, by proces się zaczął - 45 000 zł. Ryzykując, że jak przegra - co jak widać przez wiele lat było wielce prawopodobne - kwoty tej nie odzyska.

Z tego co doczytałem, to najpierw chciał, by miasto go [tylko] przeprosiło za naruszenie praw autorskich (pierwszy proces zakończony również ugodą w II instancji) - a o pieniądze upomniał się dopiero [drugi pozew], jak sąd uznał prawa autorskie (zaakceptował ugodę) - więc, to, co piszą o Frydrychu - że nie umiał się odnaleźć w nowej rzeczywistości - nie do końca jest prawdą.

Kwota, w mojej opinii rażąco nieadekwatna - no, ale to nie sąd, a strony zawarły taką ugodę - To jest kwota, jaką dostałby za odsiadywanie 2 lat z dożywocia będąc niewinnym, z czego połowę w N-ce - o czym, jak można przypuszczać nie ma pojęcia, co to jest siedzenie ciurkiem 12 lat z czego 5 lat w N-ce za nic i z perspektywą dożywocia. Życie człowieka - z punktu widzenia realiów ubezpieczeniowych to tak ca 100 tys. złotych - a tu naruszenie dobra w postaci użycia krasnala z kwiatkiem - taka kwota, z diabelskim podtekstem.

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @jolanta-gancarz 10 kwietnia 2018 20:57
10 kwietnia 2018 23:39

Z perspektywy czasu wiele spraw wygląda zupełnie inaczej - dzięki za cenny komentarz. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Godny-Ojciec 10 kwietnia 2018 19:26
11 kwietnia 2018 02:23

To co Ty zrobiłeś, lub nie, nie ma najmniejszego znaczenia.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @jolanta-gancarz 10 kwietnia 2018 20:57
11 kwietnia 2018 02:26

To niestety nas atakuje do dziś. Przekaz, że cała ta polityka to gówno, a jedyne co pozostaje to jaja.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Draniu 10 kwietnia 2018 22:07
11 kwietnia 2018 02:29

Powiem szczerze, że ja Cię ostatnio nie za bardzo lubię, ale ten apel o to, by on posprawdzał tak zwanych "pisarzy" zrobił na mnie wrażenie. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Przecinek 10 kwietnia 2018 22:27
11 kwietnia 2018 02:35

Język angielski przyjmuje jako zasadę, że przecinki się stawia tak, jak kto sobie życzy, kiedy mówi, a nie pisze. Ja, powiem szczerze, wciąż sie waham, ponieważ nieustannie jestem atakowany przez tak zwanych specjalistów. Tak jak już Panu wyjaśniałem, jestem po konsultacjach ze specjalistą językoznawcą ze stopniem profesora, i ten mi powiedział, że przecinki stawiam w sposób bardziej niż poprawny. A zatem prosze się ode mnie łaskawie odtranżolić ze swoimi problemami.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Autobus117 10 kwietnia 2018 22:48
11 kwietnia 2018 02:36

Aaaa, w tej sytuacji z panem Autobusem się już pożegnamy.

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @Przecinek 10 kwietnia 2018 22:27
11 kwietnia 2018 06:33

Ale te przykłady, choć niepoprawne formalnie, są dopuszczalne. Mogą wyrażać np. zawahanie mówiącego. 

zaloguj się by móc komentować


qwerty @Wolfram 10 kwietnia 2018 23:24
11 kwietnia 2018 08:21

calkowita racja w wywodzie

zaloguj się by móc komentować

Przecinek @krzysztof-osiejuk 11 kwietnia 2018 02:35
11 kwietnia 2018 08:54

Ale przecież ja już się "odtranżoliłem", cokolwiek to znaczy. Tylko odpowiadałem na pytania innych komentatorów. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Grzeralts 11 kwietnia 2018 06:34
11 kwietnia 2018 11:06

Nie znam się.  Uważam że padłem ofiarą braku asertywności.  Ja zawsze starałem się pisać tak jak mówię, jednak kiedy wciąż mi ktoś zwracał uwagę na te przecinki, zacząłem je stawiać w nadmiarze i teraz z kolei się okazuje ze mam pisać tak jak mówię. 

zaloguj się by móc komentować

Danae @Wolfram 10 kwietnia 2018 23:24
11 kwietnia 2018 13:42

Bardzo dziękuję:) Ja też skłaniałam się do tego miliona, ot, 900 000 + 10% na podatek (bo należałoby naliczyć podatek od tzw. praw auotrskich, z uwzględnieniem 50% kosztów uzyskania), czyli 999 999. 

Co do dalszego ciągu komentarza, dziękuję i też podzielam opinię Pana, że powód nie był "naiwnie" roszczeniowy, lecz miał doradcę (ów).

A że wyszło jak wyszło (diabelskimi szóstkami) to zacytuję klasyka: "nie ma przypadków, są znaki". 

zaloguj się by móc komentować

Danae @Danae 11 kwietnia 2018 13:42
11 kwietnia 2018 13:49

CORRECTION: milion, nie 999 999. 

zaloguj się by móc komentować

Danae @Wolfram 10 kwietnia 2018 23:24
11 kwietnia 2018 13:55

"Życie człowieka - z punktu widzenia realiów ubezpieczeniowych to tak ca 100 tys. złotych"

W Polsce. 

zaloguj się by móc komentować

Danae @jolanta-gancarz 10 kwietnia 2018 20:57
11 kwietnia 2018 14:01

A tu chodziło o ugruntowanie nihilistycznego tumiwisizmu: że Polska to najweselszy barak...
No, ale ci panowie, co to tak lubili "jaja", nadal "żartują": Ziemkiewicz i Wolski w "wtylewizji", Lisiewicz i Frydrych w tv Republika. Zero poczucia odpowiedzialności.

zaloguj się by móc komentować

Godny-Ojciec @krzysztof-osiejuk
11 kwietnia 2018 14:05

Chciałem dobrze. Ale masz rację...

Zupełnie niepotrzebnie wtrąciłem swoje 5 groszy w wasze z Marylą podjazdowe wojenki

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @krzysztof-osiejuk
11 kwietnia 2018 14:14

To nie są podjazdowe wojenki. Z tego natomiast co zdążyłem zaobserwować,  podjazdowymi wojenkami zajmujesz się Ty.

zaloguj się by móc komentować

Godny-Ojciec @krzysztof-osiejuk 11 kwietnia 2018 14:14
11 kwietnia 2018 14:33

Dziwne...

Zwykle Twoje obserwacje i wnioski wydają mi się raczej trzeźwe. Albo więc wkraczając na moje podwórko zmieniasz sie nie do poznania, albo po prostu przypadków spoza mojego ogródka nie mam możliwości weryfikacji.

Tak czy siak "nie ma to najmniejszego znaczenia"

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować