-

krzysztof-osiejuk : To ja

O zbawiennej funkcji ławeczki i kamyka

     Daje słowo, że miałem szczere przekonanie, że wczorajszy wypadek z książką wybitnego dziennikarza śledczego Piotra Krysiaka pod tytułem „Dziewczyny z Dubaju” i klaką, jaką jej urządził Onet, „Fakt”, tygodnik „Wprost”, no ale również sieć EMPiK, pozostanie tylko wypadkiem, jednak w momencie gdy zastanawiałem się nad tym, o czym tu by dziś opowiedzieć, zajrzałem na portal tvn24.pl, a tam, absolutnie na samej górze, jako news wieczoru znalazła się informacja, że wywiadu Monice Olejnik udzielił sam Jerzy Stuhr. Wiadomość zatytułowana jest „Jestem wyczulony na to, że mna zarządzaja amatorzy”, a jako ilustracja do niej, załączony jest klip z następującym fragmentem wypowiedzi owego wybitnego intelektualisty:     

      „Mam ciągle poczucie, że… i co mnie najbardziej tak uwiera, to nawet nie to, że ktoś mnie wykorzystuje, tylko ja jestem strasznie uczulony na… na… na to, że mną zarządzają amatorzy. Nie po to jakby zdobywałem ostrogi zawodowe przez całe życie, e… e... żeby  teraz jakby… bo to jest dla mnie są działania amatorskie, czyli pozbawione jakiegokolwiek ruchu do przodu, prawda… hm… eee…. hrrr… Nawet jak ja, pamiętam, piastowałem kierownicze stanowisko na małej naszej szkolnej… po… po… artystycznej uczelni, to zawsze przecież coś przewidywałem, na coś się ubezpieczałem… eee… eee… eee… już nie mówię o dbaniu o dobre imię, o szkoły, swoje….

     Tego, co to takiego owo „swoje”, już się niestety nie dowiemy, bo w tym momencie portal tvn24.pl wypowiedż Jerzego Stuhra uciął, ale domyślać się możemy, że dalej z całą pewnością mogło być już tylko gorzej. W końcu, jeśli oni zdecydowali się wybrać ten akurat fragment, żeby namówić nas na to, byśmy się postawili rządom Prawa i Sprawiedliwości, to ja rozumiem, że to też był fragment wypowiedzi pana Jurka najmocniejszy.

      No i znów, jak sądzę, w tym momencie podniesie się rejwach, że tu w ogóle nie ma o czym gadać, bo Jerzy Stuhr, podobnie jak jego syn i ich koledzy aktorzy, to banda durniów, którzy jedyne co potrafią, to udawać kelnera, kurwę, czy milicjanta, a i to im idzie raczej słabo. Otóż, przepraszam bardzo, ale znów muszę zaprotestować. My tu jesteśmy strasznie przyzwyczajeni do bardzo subtelnych dyskusji na jeszcze bardziej subtelne tematy, wydaje nam się, że to co sobie pomyślimy, a następnie wypowiemy, ma tak wielkie znaczenie dla przyszłości Polski i nas w niej żyjących, że taki Stuhr, czy ten wczorajszy jeszcze Krysiak, nie są w stanie nas choćby dotknąć swym oddechem. Otóż nie. Oni są częścią naszego życia, choćbyśmy się nie wiem jak tego wypierali, a ów atak postępuje z każdej strony sceny. Oto proszę sobie wyobrazić, że własnie telewizja zaczęła pokazywać najnowszy film tak zwanego Vegi, zatytułowany „Botoks”, który, przyznaję, że wyłącznie na podstawie jednego zwiastuna, mieliśmy okazję tu gnoić. A ja, sterroryzowany przez moje dziecko, chcąc nie chcąć, obejrzałem dłuższe jego fragmenty. I proszę sobie wyobrazić, że on jest jeszcze gorszy niż obejrzany przez nas zwiastun. Ten film to wyłącznie ciąg parominutowych epizodów, nie pozwiązanych ze sobą jakąkolwiek fabułą, gdzie albo jakaś kobieta jest dupczona przez psa, albo kobieta w śpiączce karmiona spermą skorumpowanego lekarza, albo wreszcie chore dziecko obrzygane przez nawalongo sanitariusza. Wszystko w dodatku z aktorami, którzy bełkoczą tak, że w większości wypadków nie można zrozumieć jednego słowa. I to jest najlepiej w minionym roku sprzedawany polski film, autorstwa najlepiej sprzedającego się polskiego reżysera, wyprodukowany za pieniądze jednego z najpopularniejszych ogólnopolskich dziennikow.

      Oto zatem mój apel. Nie oszukujmy się, proszę, i dajmy sobie to wreszcie powiedzieć: znaleźliśmy się w pułapce, z której jedyne wyjście to to, co nas ratowało zawsze. Mam na myśli mianowicie naszą tępą, wieśniacką zawziętość, odporną na wszystko, co przychodzi z odległości dalszej niż ów kamyk, który leży przed nami na drodze i w który z odpowiednio umiarkowanym zainteresowaniem wpatrujemy się z naszej ławeczki, a kiedy obok będą przechodzić Jerzy Stuhr z Partykiem Vegą, wystarczy, że lekko kopniemy go w ich stronę, z nadzieją, że się o niego wypieprzą. Wszystko co ponadto, musi nas zaprowadzić do zguby.

      Post Scriptum: Już po napisaniu powyższej notki, otrzymałem od naszego kolegi Onyxa link do całości rozmowy, jaką Monika Olejnik przeprowadziła z Jerzym Stuhrem, i z satysfakcją informuję, że moje podejrzenia, iż zacytowany przeze mnie fragment, to jedyne, co nadaje się do publikacji, były jak najbardziej słuszne. Przy okazji wyjaśniła się zagadka. Otóż "swoje" to już koniec wypowiedzi Mistrza. Nie wiadomo, co "swoje". Tym bardziej apeluję, by nie spuszczać oka z naszego kamyka.

 

Niezmiennie zapraszam do księgarni pod adresem www.basnjakniedzwiedz.pl, gdzie można kupować moje książki. Mam też po kilka egzemplarzy z każdego tytułu tu u siebie, a zatem, jeśli ktoś ma pragnienie otrzymać coś z dedykacją, zapraszam pod adresesm k.osiejuk@gmail.com.   tagi: patryk vega  botoks  jerzy stuhr 

krzysztof-osiejuk
19 kwietnia 2018 09:52
39     2294    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:

krzysztof-osiejuk @parasolnikov 19 kwietnia 2018 10:17
19 kwietnia 2018 10:27

Oczywiście że są. Powiem szczerze, że raczej jest ich więcej, niż mniej.

zaloguj się by móc komentować

JK @krzysztof-osiejuk
19 kwietnia 2018 10:30

Ja sobie wczoraj obejrzałem cały blok seansów nienawiści w wykonaniu TVN włącznie z tym co mówił pan Jerzy zwany przez panią Monikę profesorem. Zresztą wczoraj w TVN wystepowali sami profesorowie.

Na nich już nie jest nawet potrzbny chłopski upór i tepa wieśniacka zawziętość. W oczach profesorów było widać lęk. Oni już chyba wiedzą, że to o czym mówią do nikogo nie jest w stanie trafić.

W sumie to ten wieczór wyszedł optymistycznie.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @parasolnikov 19 kwietnia 2018 10:17
19 kwietnia 2018 10:52

Po koszmarze z Charliem powinni już wiedzieć, jak działać. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @JK 19 kwietnia 2018 10:30
19 kwietnia 2018 10:53

Do nich zaczyna docierać, że nie są potrzebni nowemu suwerenowi.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @krzysztof-osiejuk
19 kwietnia 2018 11:15

Szkoła artystyczna i język miłości :

 

https://9gag.com/gag/a9pqWE6

zaloguj się by móc komentować

glicek @JK 19 kwietnia 2018 10:30
19 kwietnia 2018 11:24

chyba wiedzą, że to o czym mówią do nikogo nie jest w stanie trafić.

1 minutowy blok reklamowy przed wysłuchaniem "pogadanki do młodzieży" w internecie, blokowanie treści na jutubie i innych serwisach + niemożność obejrzenia ich programów poza stronami TVNu na pewno nie pomaga. GazoWnia ma zresztą to samo.

zaloguj się by móc komentować

Godny-Ojciec @Grzeralts 19 kwietnia 2018 10:53
19 kwietnia 2018 12:05

I to o szczurach i botoksie po raz n-ty, jest niby ciekawsze od historii zniszczenia polskiej rodziny z 5 dzieci, przez gang handlarzy żywym towarem, którą podrzuciłem Ci wczoraj?

zaloguj się by móc komentować

Draniu @krzysztof-osiejuk
19 kwietnia 2018 12:51

Zastanwiajace jest to ,ze czlowiek , ktory podobno chorował na raka..  Nie ma dystansu do siebie i do tego swojego jak to on mowi "duzego" doświadczenia.. Nie ma krztyny w nim świadomości przemijania i tego ze zycie ludzkie jest bardzo krótkie.. Jedenak jak go słucham, to coraz bardziej mnie utwierdza w tym ,ze w filmie Wodzirej , on nie grał, tylko zwyczajnie był sobą..

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @JK 19 kwietnia 2018 10:30
19 kwietnia 2018 12:54

Nasi są jeszcze lepsi, bo oni "profesorem" tytułują nawet zwykłych doktorów.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Godny-Ojciec 19 kwietnia 2018 12:05
19 kwietnia 2018 12:54

Posłuchaj, twój problem polega na tym, że chcesz być one of the gang, a o tym kto jest a kto nie jest one of the gang decyduję ja. Moje decyzje są łagodne i ciepłe jak powiew wiatru znad lawendowych pól Prowansji, ty jednak tego nie rozumiesz i uporczywie komunikujesz się z nami w sposób, którego tu nie tolerujemy. Wyraźniej już nie umiem. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @glicek 19 kwietnia 2018 11:24
19 kwietnia 2018 12:55

Gazownia ma gorzej, bo u nich musisz zapłacić, żeby czytać.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Godny-Ojciec 19 kwietnia 2018 12:05
19 kwietnia 2018 12:57

Wszystko co Ty podrzucasz jest mało wiarygodne. A mnie nie stać na to, by relacjonować tu plotki.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Draniu 19 kwietnia 2018 12:51
19 kwietnia 2018 12:58

To że w "Wodzireju" był sobą nie ulega dla mnie wątpliwości od pierwszego razu jak ten film obejrzałem. Dlatego też to jest jego najlepsza rola.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @krzysztof-osiejuk
19 kwietnia 2018 13:04

Film Vegi to taka esencja tych wszystkich infantylnych i głupich seriali branżowych typu detektywi, policjanci, pielęgniarki, itd. itp. które można nazwać w skrócie brudne sprawki (parafrazując tytuł jednej z owych branżowych serii)... Ten fragment wypowiedzi kolejnego ich drogiego "profesora", idealnie pasuje jako recenzja owej twórczości, bo do żadnej innej rzeczywistości (zwłaszcza tej prawdziwej) nie pasuje.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @krzysztof-osiejuk
19 kwietnia 2018 13:09

Nie zgadzam się. "Botoks" to jest coś znacznie, znacznie gorszego. Problemem jest to, że jego filmy są prawdopodobnie najlepiej idącym towarem. Powinniśmy za to dostać jakąś karę.

zaloguj się by móc komentować

Godny-Ojciec @gabriel-maciejewski 19 kwietnia 2018 12:54
19 kwietnia 2018 13:34

I co ja mam ci na to odpowiedzeć?

Nigdy nie aspirowałem do żadnego gangu i jestem z tego dumny.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @krzysztof-osiejuk 19 kwietnia 2018 12:57
19 kwietnia 2018 13:43

wg mnie ten problem jest głębszy, i to nie kwestia wiarygodności - to jest pewnego rodzaju mania o podłożu depresyjnym; mamy na codzień od lat z dziesiątkami przykładów obywateli RP w trakcie lub po traumatycznych przeżyciach i problemy do rozwiązania są zawsze takie same: pępek świata, rozżalenie/rozgoryczenie, że tego typu problemy nikogo nie interesują, brak samooceny, egoizm, brak dowartościowania, brak zdolności do uogólnień, brak układu odniesienia dla emocji i brak 'osobistości' do wewnetrznego naśladowania, itd., itd., itd., ...

a wracając do 'profesorów' to jak baba z brodą na odpuście skrzecząca o .... [wpisać cokolwiek]

zaloguj się by móc komentować

JK @OdysSynLaertesa 19 kwietnia 2018 13:04
19 kwietnia 2018 13:55

Nie martw się nastepnym z cyklu będą księża. Tam już żadnych bluzgów nie będzie, bo Vega stwierdził, że się jakoś ostatnio nawrócił. Poważnie mówił to temu Adamskiemu a ten się go równie poważnie dopytywał o szczegóły

zaloguj się by móc komentować

JK @krzysztof-osiejuk 19 kwietnia 2018 12:54
19 kwietnia 2018 13:59

W sumie racja. Na "naszych" profesorów" też już nikt nie reaguje. A ja myślałem, że tylko matura się deprecjonuje

zaloguj się by móc komentować

Godny-Ojciec @qwerty 19 kwietnia 2018 13:43
19 kwietnia 2018 14:46

Każdy ma prawo posługiwać się błędną teorią w ocenie rzeczywistości, ale błędna teoria (a raczej parapsychologiczny bełkot) w odniesieniu do własnych rojeń to już horendum. Dlaczego uparłeś się żeby akurat spychoanalizować mój obraz w twojej głowie? Bo lepszych obiektów nie masz odwagi? Krzysztof odpisał mi, że nie chce mu się grzebać w temacie który mu wrzuciłem na szalę. I takie jego prawo. Co poza trollingiem wnosi do naszej rozmowy Twoje psychoanalityczne pięć groszy ?

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @krzysztof-osiejuk 19 kwietnia 2018 13:09
19 kwietnia 2018 14:59

To jest tylko kwestia podania i skomasowania jadu... Uważam że film Vegi jest mniej niebezpieczny o tyle, że on się w żadną przaśność nie bawi. Ta produkcja jest tak prosta jak goła dupa po 24. Nie stosuje też sztuczki para reality show (z kamerą wśród prostych ludzi). I kończy się po wyjściu z kina. Te seriale natomiast podają jad zupełnie inaczej i bardziej skutecznie. Wiele ludzi traktuje to co w nich pokazują z równą powagą jak reportaże Jaworowicz. Uważają to co widzą za autentyczne zdarzenia autentycznych ludzi... Film Vegi jest zbyt groteskowy, wulgarny i nachalny pod tym względem... Jest jak pełen przerysowanych postaci komiks. No i targetem nie są zwykli ludzie którzy nie mają czasu chodzić po kinach, za to namiętnie oglądają wspomniane serie. Jedna po drugiej, kiwając przy tym że zrozumieniem głowami, a potem są dyskutowane w rodzinie i po sąsiedzku. Już nie powiem jak nsiąkają tą atmosferą dzieci (one też mają swoje serie)

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @JK 19 kwietnia 2018 13:55
19 kwietnia 2018 15:04

On to wcześniej mówił Rachoniowi. Przy okazji określił Botoks jako film zesłany przez Boga.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Godny-Ojciec 19 kwietnia 2018 14:46
19 kwietnia 2018 15:12

Dobra.  To ja Ci coś powiem. Mam znajomego, który żyje podobnym do Twojego problemem. Oto parę dni temu on mi przysłał list, jaki w swojej - ale też Twojej i innych - sprawie wysłał do Ziobry. Ten list jest długi na ponad 400 tys. znaków,  a więc ma objętość książki.  Czego więc ode mnie oczekujesz? Że ja się przejmę jakimiś słanymi przez Ciebie plotkami? Idź w cholerę i nie zawracaj mi głowy, bo Cię znów zablokuję, tym razem ostatecznie. 

zaloguj się by móc komentować

Godny-Ojciec @krzysztof-osiejuk 19 kwietnia 2018 15:12
19 kwietnia 2018 17:13

Chciałem tylko, w dobrej wierze, żebyś porównał wagę dwóch tematów, obiektywnie i bez żadnych zobowiązań. Chodziło mi o to, że kiedy ja słyszę nazwisto Stuhr to ziewam i do dziś do głowy mi nie przychodziło, że ktoś może reagować inaczej. Do niedawna co prawda jeszcze bałem się otworzyć lodówkę żeby nie nadziać się na starego albo młodego. Dla mnie świeży i ważny społecznie temat to ten o którym Ci wspomniałem, bo nikt o tym nie pisze na forum krajowym a lokalna prasa tak go zakłamała że trzeba by chyba też o tym napisać do Ziobry :)

Co do tych 400tys znaków to chętnie się z nimi zapoznam. Może uda mi się coś doradzić? Zwłaszcza w sprawie jak się z takiego tematu wyzwolić i zacząć znów normalnie żyć. Bo wbrew insynuacjom różnych parapsychologów mnie się to udało.

zaloguj się by móc komentować

JK @krzysztof-osiejuk 19 kwietnia 2018 15:04
19 kwietnia 2018 17:24

Adamskiemu też coś mówił o strumieniach świadomości i że te strumienie to mu pozwalają robić takie fajne filmy. W tych strumieniach jakoś też mu się zahaczyło o boga czy coś w tym rodzaju, ale dalej już nie zrozumiałem. To było dla mnie zbyt skomplikowane.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @JK 19 kwietnia 2018 13:55
19 kwietnia 2018 18:41

Aha... Już przestaję się martwić.

Pamiętam ze serial z Jakobikiem w roli księdza ktoś nakręcił. Nie pamiętam czy to on czy Smarzewski... Szkoda gadać 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Godny-Ojciec 19 kwietnia 2018 17:13
19 kwietnia 2018 18:49

powiem tak: jeszcze Ci się nie udało ale jesteś na dobrej drodze i masz b.dużą możliwość formatowania opowieści o tym co Ciebie i Twoją rodzinę spotkało, i co najważniejsze jeśli będziesz to robić tak aby było to połączeniem instrukcji obrony obywatela RP z aktem oskarżenia to jest b.duże zapotrzebowanie na takie: spokojne i bezemocjonalne materiały; i widać w Tobie żal, że byłeś sam wobec zła, i powiem Ci też, że mimo wielu próśb osób tutaj piszących ja nie dojrzałem do prowadzenia bloga, natomiast na codzień mam do czynienia z obywatelami RP będącymi ofiarami państwowego i nie tylko bezprawia, zatem nie miej za złe, że moje uwagi czy reakcje nie odpowidają Twoim oczekiwaniom, jak 'zaliczysz' dzisiątki interwencji na rzecz krucjaty wobec patologii Państwa to inaczej będziesz na otoczenie patrzeć

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @Godny-Ojciec 19 kwietnia 2018 17:13
19 kwietnia 2018 19:13

Jako znany cham i prostak podpowiem:

Jest tak, że gdy ktoś zaczyna perswadować autorowi o czym ten ma pisać, ten ma święte prawo walić  w ryj i poprawić z kopa. No chyba, że występuje pomiędzy domagającym się a piszącym zależność taka, że ten pierwszy wykłada kasę. Tu nie ma o tym mowy, więc moja sugestia jest taka, żeby Szanowny pan raczył się przymknąć!

zaloguj się by móc komentować

Godny-Ojciec @Jacek-Jarecki 19 kwietnia 2018 19:13
19 kwietnia 2018 21:09

A jak KTOŚ nie zaczyna perswadować autorowi o czym ma pisać, a mu jakiś z boku coś takiego wmawia pochopnie to czy KTOŚ ma święte prawo temu z boku tak samo walnąć w ryj? Z kopa poprawiać już nie będzie potrzeby.  

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Godny-Ojciec 19 kwietnia 2018 17:13
19 kwietnia 2018 21:29

Udało Ci się??? Ty faktycznie masz coś z głową.  Od lat nie piszesz o niczym jak tylko o tym jak źli ludzie chcieli zniszczyc Twoją rodzinę, i nagle masz czelność oferować pomoc ludziom z obsesją?

zaloguj się by móc komentować

Godny-Ojciec @qwerty 19 kwietnia 2018 18:49
19 kwietnia 2018 21:30

Daj już spokój z tym psychologizowaniem. To ślepa uliczka jest i szarlataneria. Widziałem wielu psychologów i żal mi ich bo to piekło jest w czym siedzą.

" widać w Tobie żal, że byłeś sam wobec zła, "

Nigdy nie byłem sam. Zawsze była ze mną żona i dzieci i Opatrzność Boża i babcia Jadzia z różańcem w ręku, i dlatego przetrwaliśmy. Mój sąsiad był sam i dlatego nie żyje. Żal, nienawiść, zemsta :) łatwo jest złapać w pułapkę kogoś kto się takim żywiołom podda - napisałem o tym ze trzy notki.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Godny-Ojciec 19 kwietnia 2018 21:09
19 kwietnia 2018 21:33

Problem w tym, że,  owszem, zaczynasz. Posunąłeś się nawet do tego, by mnie poinformować,  że to o czym ja piszę jest dla Ciebie nieinteresujące.  Dwukrotnie. Myślę że nie do czekasz tu końca dnia.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Godny-Ojciec 19 kwietnia 2018 21:30
19 kwietnia 2018 21:34

Zona? To znaczy ze wzieliscie ostatecznie ślub? 

zaloguj się by móc komentować

Ogrodnik @krzysztof-osiejuk
19 kwietnia 2018 22:53

Chciałem wpierw sens notki zparafrazować ale nie da się. Mogłem tylko dorobić końcówkę treści  biblijnej (F.Koneczny wysiada):

"......",  a Botox na Was i dzieci wasze.

Hm, nie wiem, może aż tak ważni nie jesteśmy.

 

 

zaloguj się by móc komentować

onyx @krzysztof-osiejuk
19 kwietnia 2018 23:29

Oczywiście też nie dałem rady przebrnąć przez ten kolejny wywiad z kolejnym profesorem, który jest załamany i przeprasza, że cała ich wielka praca poszła na marne. A nie tak się umawiali z dyrektorem Czesławem. Miało być "dla nas i dzieci naszych" a tu my już na wymarciu, dzieci jakieś nieogarnięte a ten "polski kołtun" przyszedł i stołek spod tyłka wyrwał i nawet nie przeprasza. "Jak żyć pani Moniko no jak żyć?". Oni przepraszają że utracili kontrolę nad polską duszą choć tak dobrze szło i wszystko było na prostej drodze. Kasa się kończy bo władza skrzydła przycina i co oni wnukom przekażą?

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/aleksander-edelman-musimy-myslec-samodzielnie-a-nie-podpierac-sie-markiem-edelmanem/mjg9crd

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @onyx 19 kwietnia 2018 23:29
19 kwietnia 2018 23:36

Myśleć samodzielnie, a nie podpierać się Markiem Edelmanem? A to kawał! Wczoraj Stuhr, dziś ten pajac, a kto jutro?

zaloguj się by móc komentować

orjan @krzysztof-osiejuk 19 kwietnia 2018 23:36
20 kwietnia 2018 10:01

Od wczoraj M. Edelman jakby tracił w sondażach wyłączności bohaterskiej. Ciekawe, czy i jak szybko wpłynie to na używanie go jako podpórki.

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @onyx 19 kwietnia 2018 23:29
20 kwietnia 2018 10:19

Jeszcze kilka pokoleń i przechulają zdobycze socjalizmu, a potomkowie całkowicie pozbawią ich powagi... Nie mają następców z którymi młodzi mogliby się liczyć, więc są skazani na ogrzewanie starych kotletów i wspominanie trupów...

Gdyby jeszcze nie te długi i kredyty przyszłość byłaby naprawdę nasza 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować