-

krzysztof-osiejuk : To ja

Po ile kiełbasa, po ile prąd, czyli Zmiana Bardzo Zła

      Kiedy moje dzieci były jeszcze małe, któreś z nich pewnego dnia zapytało mnie, co to znaczy że coś jest względne. Odpowiedziałem jemu czy jej najlepiej jak potrafiłem, a więc przypowieścią o dwojgu ludziach, z których jeden jest mądry, a drugi głupi, którzy nagle robią coś równie głupiego, a my mamy za zadanie ocenić, który z nich jest ten gorszy. Moje dziecko przedstawiło swoją ocenę natychmiast. Zły jest ten mądry, bo od niego wymagamy więcej, no i tym sposobem wyjaśniliśmy sobie zagadkę względności.

      Przypomniałem sobie tamtą sytuację w związku z pewnymi bieżącymi wydarzeniami i nie wykluczam, że część z nas już się domyśla, o co może chodzić. Otóż w ostatnich dniach, głównie na terenie Stolicy, Platforma Obywatelska kazała rozwiesić billboardy przedstawiające wykrzywioną w jakimś obłąkanym skurczu twarz Jarosława Kaczyńskiego plus informację zaczynającą się od słów „PiS wziął miliony…”. Dalej jest już różnie.

      Ostatnio, będąc w Warszawie właśnie, trafiłem na billboard, gdzie informacja uzupełniająca brzmiała: „… i chce być bezkarny”. Powiem szczerze, że troszkę mnie ów przekaz zaskoczył, i to mimo tego, że o intelektualnych walorach ludzi Platformy Obywatelskiej mam zdanie jak najgorsze. Chodzi o to, że moim zdaniem ten tekst jest pozbawiony choćby tych resztek sensu, na które tam jeszcze jakoś można liczyć. Ja rozumiem hasło: „PiS wziął miliony i kupił sobie za to eleganckie samochody”, „PiS wziął miliony i wydał na pensje dla ministrów”, „PiS wziął miliony i wszystko zmarnował”. Hasło „PiS wziął miliony i chce być bezkarny” jest równie absurdalne, jak powiedzmy „PiS wziął miliony i się cieszy”, czy „PiS wziął miliony i udaje że nie wziął”. Z logicznego punktu widzenia to jest coś autentycznie kuriozalnego.

      Zobaczyłem jednak ów billboard i pomyślałem, że w sumie to wciąż nic takiego; wszystko się mieści w znanym nam standardzie. Jednak po chwili trafiłem na kolejne, a tam już były informacje inne: „PiS wziął miliony, a ludzi nie stać na leki”, „PiS wziął miliony, a prąd drogi jak nigdy”, „PiS wziął miliony, a tanich mieszkań nie ma”, czy wreszcie „PiS wziął miliony, a wszystko drożeje”. I powiem szczerze, że – przy uwzględnieniu oczywiście tego wszystkiego, co wynika z niegdysiejszej nauki udzielonej mojemu dziecku – to jest coś naprawdę fantastycznego. Oczywiście lepiej by było zastąpić miliony miliardami, ale ponieważ jest prawdopodobne, że owych miliardów przeciętny aktywista KOD-u mógłby nie ogarnąć, biorę pod uwagę, że miliony są lepsze. Tak czy inaczej, owa akcja, moim zdaniem powinna budzić pewien podziw. To jest coś równie wybitnego, jak pamiętne czarne billboardy z przełomu lat 2005 i 2006 zachęcające Polaków do wyjazdu z kraju, czy niesławny Borubar, a mnie się osobiście od razu najbardziej spodobał numer z tymi cenami. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem ów billboard, wiedziałem, że on akurat w pewnych kręgach może okazać się hitem. I nie pomyliłem się.

      Oto przedwczoraj trafiłem na Facebooku na taką oto tabelkę, przygotowaną nie wiadomo gdzie, natomiast wrzuconą przez coś co nosi nazwę Ruchu Emerytów i Rencistów, z komentarzem: „Jedyne co obecnie wzrasta, to ceny w sklepach”. Proszę spojrzeć.

 

 

 

      Mam oczywiście nadzieję, że moi czytelnicy nie przypuszczają, że ja śledzę bieżące poczynania owego ruchu. Stało się jednak tak, że to coś zacytował – zaznaczam, że bez żadnej ironii i z czystej szczerości serca – pewien mój znajomy, człowiek w pewnym sensie naprawdę wybitny i godny szacunku. Po pewnym czasie dowiedziałem się, że nie tylko on. To wyliczenie postanowiło zaprezentować wielu innych szanowanych postaci wszelkich scen, w tym sama nawet Krystyna Janda – aktorka. Po co? No, to jest chyba jasne. Chodziło o to, żeby w ten sposób podeprzeć wspomniany wcześniej billboardowy przekaz, że PiS wziął miliony, a wszystko drożeje.

      I to, jak mówię, uważam za naprawdę znakomite posunięcie. Proszę tylko popatrzeć: w 2015 chleb kosztował 1,50; masło 1,80; kiełbasa 7, a dziś 18 (z czym się, swoją drogą, osobiście nie zgadzam, bo wczoraj kupiłem kiełbasę za 32,00), wędlina (rozumiem, że chodzi o szynkę) 9,50, a dziś 29,50 co do grosza; prąd 150, a dziś całe 300. Czy to nie robi wrażenia? Przecież to jest rozbój w biały dzień.

      I zanim się zaczniemy krztusić ze śmiechu pomyślmy sobie najpierw, że owe dane połknęły z całym dobrodziejstwem inwentarza, kto wie, ilu jeszcze Jandy znajomych aktorów, pisarzy, artystów, prawników, lekarzy, nauczycieli i profesorów uniwersytetów, a następnie zastanówmy się nad pierwszą kwestią, która została tu wspomniana, czyli kwestią względności. Czyż to, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z notorycznymi durniami, którzy uważają, że jeśli odpadającą szybę przykleją biurową taśmą, to tym samym wykażą się nadzwyczajnymi talentami organizacyjnymi, nie jest dowodem na to, że tam jednak są umysły nie byle jakie. Pomyślmy tylko: w roku 2015 prąd kosztował 150 zł. a dziś aż 300. Ja bym jednak na nich uważał.

      Zbliżają się wybory lokalne, potem europejskie, po europejskich parlamentarne, po parlamentarnych prezydenckie i nam się wydaje, że sprawa jest już dawno rozsztrzygnięta. Proszę jednak, nie lekceważmy przeciwnika, zwłaszcza, że tu na naszej części podwórka, też się dzieje, a przy uwzględnieniu praw związanych z teorią względności, mamy powody, by się poczuć niepewnie. Tyle że to jest już temat na osobną notatkę.

 

Moje książki, jak powszechnie wiadomo, są do nabycia w księgarni www.basnjakniedzwiedz.pl i tu u mnie. Zachęcam do kontaktu pod adresem k.osiejuk@gmail.com.  

   tagi: platforma obywatelska  dobra zmiana  ceny 

krzysztof-osiejuk
23 sierpnia 2018 10:02
28     2352    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Jacek-Jarecki @krzysztof-osiejuk
23 sierpnia 2018 10:43

Jednym z dziwactw naszych kampanii politycznych jest podkreślenie wykształcenia kandydata. Mamy tego snującego się dziwnego Trzaskowskiego i za każdym razem czytamy lub słuchamy, że mamy do czynienia z człowiekiem starannie wykształconym. Przecież tego powinien domyślić się odbiorca słuchając i oglądając kandydata. Zamiast tego funduje się elektoratowi tak zwany dysonans poznawczy, bo niby jak wykształcony, skoro brzmi cymbałem?

I masz potem tę kuriozalną tabelkę, wymyśloną i wspieraną przez ludzi, którzy też na każdym kroku podkreślają swą wyjątkowość i wykształcenie. Wynika z tego, że albo ich kontakt z rzeczywistością w ogóle nie istnieje, albo co gorsza świadomie podpierają jawną bzdurę swoim już dawno nadwątlonym autorytetem.

Do kogo ta mowa? - spytam po chuligańsku.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @krzysztof-osiejuk
23 sierpnia 2018 10:49

Znam sporo osób, które z lubością kolportują tego typu "wyliczenia". Ale znam też sporo takich, którzy de facto nie interesują się za bardzo polityką, jednakże siłą rzeczy ta kodziarska propaganda ich infekuje już w formule wielokrotnie przetworzonej. Ostatnio jedna moja znajoma z zaniepokojoną miną oznajmiła mi, że "słyszała, że MAJĄ zlikwidować 500+". Zapytałem, kto chce likwidować. Ona nie potrafiła mi jasno tego wytłumaczyć, ale zrozumiałem ogólnie, że chyba chodzi jej o "aktualny rząd". I tak tam się ta czarna nić przędzie.

Bywają też przypadki naprawdę przerażające. Ostatnio utknąłem w pociągu podmiejskim, walnęły jakieś semafory. Ludzie byli podenerwowani i zmęczeni upałem. Nagle zza któregoś oparcia wychyliła się głowa jakiegoś staruszka, który drżącym z histerii głosem wykrzyczał, że "to jest właśnie państwo PiS-u" i "że te bydlaki zniszczą Polskę". Ja też byłem podenerwowany więc najdelikatniej jak umiałem poprosiłem go o milczenie. Dosiadła się do niego jakaś kobieta, która łagodnie tłumaczyła mu potem, że owszem, ona się z nim zgadza, ale tak nie można, że trzeba grzeczniej itp. On jej nie słuchał tylko coś tam dziamał pod nosem o małych kanaliach, które zamieniają Polskę w III Rzeszę, o tym że na świecie jest tak, że tylko mała ilość ludzi jest inteligentna i potrafi ocenić rzeczywistość. Na koniec jeszcze wyznał tej pani, że odszedł od Boga po tym jak Dziwisz pozwolił na to, żeby małą kanalię pochować na Wawelu, i że generalnie wiara to fikcja, i dlatego on uciekł w naukę. Ta kobieta, mimo że pewnie też ze sprasowaną głową, próbowała go jakoś uspokajać i coś mu tłumaczyć, żeby się tak nie denerwował tym wszystkim.

Może przesadzam, ale ten człowiek skojarzył mi się z Cybą.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Jacek-Jarecki 23 sierpnia 2018 10:43
23 sierpnia 2018 11:05

Wczoraj w telewizji przedstawili Trzaskowskiego jako profesora.

zaloguj się by móc komentować

Vester @krzysztof-osiejuk
23 sierpnia 2018 11:13

To przecież oczywiste, że im bliżej wyborów, tym więcej głupot będzie nas atakować z mediów. Obu stron, mniemam. Nawigatorzy nie powinni się dziwować. A tak przy okazji, czy ktoś, kto lubi PiS, może tu skrócić ich program gospodarczy i jego realizację z ostatnich lat? I nie mówię tu o podatkowym dojonku i ściganiu krętaczy. Chodzi mi o akty stricte budujące, a nie ścierające kurz tudzież rozdające różowe okulary. Bo jeśli nie ma pomysłu na prężną gospodarkę, choćby wirtualnego, to o czym w ogóle mówimy? Wtedy PO może wyskoczyć z takim programem i naprawdę namieszać - nieważne, że będzie lipny. Grunt, żeby brzmiał konkretnie i apetycznie.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Marcin-K 23 sierpnia 2018 10:49
23 sierpnia 2018 11:34

Jak już trafisz na najgorszych, to oni są naprawdę najgorsi.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Vester 23 sierpnia 2018 11:13
23 sierpnia 2018 12:44

Rozumiem, że Platforma z lipnym programem osiągnie sukces, natomiast PiS-owi nie pomoże żaden program: ani lipny, ani jakikolwiek inny.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @krzysztof-osiejuk
23 sierpnia 2018 12:55

We Wrocławiu też te bilboardy widać co chwila, jest ich niemało. Pierwszy raz zobaczyłem je kilka dni temu ten z "a prąd drożeje" i od razu zadałem sobie 2 pytania "cóż to za skończeni durnie to firmują" i nieco ciekawsze "ciekawe, kto za nimi stoi i na to daje pieniądze". I przyznam, że nawet z moim zdaniem na temat partii PO nie przyszło mi od razu to głowy, że to jednak oni.

A teraz mówicie, że jeszcze nasza szlachetna część tubylców to chętnie podłapuje? Sky is the limit. Jak widać w obie strony.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Vester 23 sierpnia 2018 11:13
23 sierpnia 2018 13:22

PiS ma bardzo jasny program gospodarczy i go nie ukrywa. Niektórzy nazywają go socjalistycznym, a sam PiS mówi o solidaryźmie. Chcą generalnie wyrównać redystrybucją nierówności społeczne wynikające z rabunkowej dotychczasowej polityki III Rp wobec swoich obywateli, którym zabrakło szczęścia, by urodzić się w odpowiednich układach. Mówi o tym dużo Jarosław Kaczyński, na You Tubie jest mnóstwo wywiadów z nim, można się zapoznać. Tak samo można na ten pisowski program gospodarczy prychać i narzekać, ale taki on jest, nie jest żadną ukrytą pod korcem enigmą, i ludzie póki co pozwalają tej partii go realizować. Każda inna próba gospodarcza na organizmie zdewastowanego społeczeństwa, w realiach Polski otoczonej wrogimi gospodarkami, skończyłaby się przegraną wyborczą i powrotem do władzy dobrze znanych nam sił, których ja osobiście nie życzę sobie więcej oglądać i chciałbym by to się nigdy nie stało. 

Innymi słowy, PiS-y robią co mogą. A jak coś psują to dlatego, że PiS to byt ziemski, niedoskonały i obarczony wieloma schorzeniami, jak niemal wszystko w III Rp. 

W tej chwili można albo głosować na PiS, albo wrzucać swój głos w liczne, prawicowe kanapowe czarne dziury (w niektórych przypadkach raczej pasowałoby okreslenie sekty) albo też wreszcie zostać w domu. Ja wybieram pierwszą wersję. Jeśli ktoś da mi inne mądrzejsze rozwiązanie, to z chęcią go wysłucham.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @MarcinD 23 sierpnia 2018 12:55
23 sierpnia 2018 13:47

Spotkałem dziś pewną znajomą starszą panią i jej pokazałem ten obrazek. Jej reakcja, odnośnie wzrostu emerytur, była jednoznaczna: "Przecież to jest kłamstwo!"

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @krzysztof-osiejuk 23 sierpnia 2018 13:47
23 sierpnia 2018 14:38

Ten obrazek to już w ogóle dzieło sztuki. Ciekawe czy oni chcą przejąć starsze osoby z wadą wzroku? To też raczej się nie uda. Bo prawie wszyscy durnie i tak już tam są.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @krzysztof-osiejuk
23 sierpnia 2018 14:51

Po zastanowieniu stwierdzam, że jednak coś im się udało osiągnąć tymi plakatami i obrazkiem. W poziomie pogardy dla obywatela przebili czołowych aktywistów TVP.

zaloguj się by móc komentować

bendix @Marcin-K 23 sierpnia 2018 13:22
23 sierpnia 2018 15:35

Nie ma innego rozwiązania. Żadnego.

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @Vester 23 sierpnia 2018 11:13
23 sierpnia 2018 18:07

Wtedy PO może wyskoczyć z takim programem i naprawdę namieszać - nieważne, że będzie lipny. Grunt, żeby brzmiał konkretnie i apetycznie.

Kiedyś wydawało mi się, iż PO ułatwi nieco życie obywatelom - czy przynajmniej ich części np. przedsiębiorcom - ponieważ będzie chciała to zrobić dla siebie, dla swoich ludzi (przy okazji skorzystałaby reszta). Okazało się, iż potrafią to zrobić dla siebie, tak by to nie dotyczyło innych.

Nie przedstawią żadnego programu - chyba, że coś absurdalnego w rodzaju dochód gwarantowany dla każdego w wysokości 3.000 EUR - albo jakieś dziwactwo - bo są zgrani do szczętu - to intelektualna i aksjologiczna mierzwa.

Mogą zaproponować tzw. związki partnerskie - ale kogo to obchodzi poza jakimiś warszawskimi pajacami?

Co mogą zaproponować? Przestrzeganie Konstytucji? Ma to polegać na tym, że wybiorą nowy TK pomijając obowiązujące prawo - przecież raz już tak zrobili - i tylko na to ich stać.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @krzysztof-osiejuk 23 sierpnia 2018 11:05
23 sierpnia 2018 18:23

A jego nadworną myślicielką jest niejaka Mierzyńska specjalizująca się w analizie mediów społecznościowych. Pewnie doktorka, jak to mówią, od głowy. Jeśli masz jeszcze konto na twitterze zaabonuj jej przemyślenia. Uśmiech gwarantowany!

zaloguj się by móc komentować

ApesCornelius @krzysztof-osiejuk
23 sierpnia 2018 18:35

Proszę zwrócić uwagę na drobny szczegół, mianowicie na firmę reklamową STROER która zajmuje się bilbordami.

http://www.stroer.pl/grupa-stroer/na-swiecie

zaloguj się by móc komentować

onyx @krzysztof-osiejuk 23 sierpnia 2018 13:47
23 sierpnia 2018 19:31

Do wyborów nic się nie zmieni, będzie nieustanna walka kłamstwa z propagandą sukcesu i tylko obie strony będą zwiększać obroty. W Bydgoszczy widziałem jeden plakat z cyklu "PiS wziął miliony", swego czasu czarnych plakatów było znacznie więcej więc i tu mają recesję. A tą kiełbasę po 7zł/kg to niech sami żrą pod tymi namiotami w których wódkę piją. W międzyczasie wyszło, że ta pani u której Trzaskowski naprawiał usterkę to skarbniczka KODu z Ursynowa, która z koleżanką "Rudą" atakują Patryka Jakiego na spotkaniach z mieszkańcami. Nawet banalnej wyborczej ustawki nie są już w stanie ogarnąć. Mają za zadanie robić syf i czekać na efekty działań "zagranicy". Jest już "nowa" Platforma i "nowe" PSL i tylko my co roku starsi.

zaloguj się by móc komentować

onyx @Jacek-Jarecki 23 sierpnia 2018 18:23
23 sierpnia 2018 19:41

To, jak owa wykształcona pani rozumie mechanizmy działania portali społecznościowych zasługuje na zemstę na jej wykładowcach. Zakładam jeszcze, że ona trolluje pod taki ograniczony target ale ciężko mi to przyjąć do świadomości.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Jacek-Jarecki 23 sierpnia 2018 18:23
23 sierpnia 2018 21:04

Zajrzałem. Nie uśmiechnąłem się.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @ApesCornelius 23 sierpnia 2018 18:35
23 sierpnia 2018 21:05

Kiedyś Redpill o nich pisał. Znana sprawa.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @onyx 23 sierpnia 2018 19:31
23 sierpnia 2018 21:06

No. To faktycznie robi wrażenie ataku Marsjan.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 23 sierpnia 2018 19:48
23 sierpnia 2018 21:07

Właśnie tego nie rozumiem. Czemu oni nie napisali, że miliardy.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @krzysztof-osiejuk
23 sierpnia 2018 22:16

Dlatego trzeba zrobić wszystko, by się nie podnieśli.

zaloguj się by móc komentować

onyx @krzysztof-osiejuk 23 sierpnia 2018 21:07
23 sierpnia 2018 23:05

Bo chodzi o te miliony, które PiS "wziął" w nagrodach/pensjach itp. Miliardów nie przełkną nawet najtwardsi KODziarze umysłów. Miliardy są już zagospodarowane przez Premiera Morawieckiego w aferach VATowskich z których to m.in. rząd wypłaca 500+ PRowo nie można tego tknąć więc wyszło jak wyszło. To gorsze jak ta szyba na taśmę ale liczy się tylko hasło i nawalanka. Logika i fakty tego targetu odbiorców nie obchodzą.

http://www.tysol.pl/a22966--video-R-Trzaskowski-opowiada-w-TVN-o-akcji-z-szyba-Powiedzialem-ze-kit-to-maja-glownie-konkurenci-

Nie wiedział, że szyba będzie wypadać ale na słowo "kit" zareagował jak pies Pawłowa. A o tym, że zamiast kitu używa się obecnie w takiej sytuacji silikonu to pewnie nawet nie wie. To są ciężkie durnie bez wsparcia fachowej agencji, która za Tuska nakręcała ich by ruszali się tak jak trzeba. To jest ten sam etap co u Komorowskiego tylko poziom trzech metrow mułu niżej.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @onyx 23 sierpnia 2018 23:05
23 sierpnia 2018 23:24

Masz rację. To są mniej więcej trzy metry.

zaloguj się by móc komentować

glicek @onyx 23 sierpnia 2018 23:05
24 sierpnia 2018 01:30

To gorsze jak ta szyba na taśmę ale liczy się tylko hasło i nawalanka.

Jedyne co im chyba pozostaje to - oprócz pokazywania starej willi prezesa i jego wywieszonego prania* - to dorysowanie "faszystowskiego" wyrazu twarzy prezesa. Tam chyba był casting do fotoszopa, kto bardziej nada rysom JarKacza najbardziej paskudnego charakteru. Wygrały czarne usta i białe brwi. PS: Tak, wiem nasi też mają za uszami pokazując przeciwników w mniej korzystny sposób.

* jak się okazuje - stara nieremontowana willa, pranie starych wyblakłych ciuchów jak i chodzenie po gorach w tych samych ciuchach również "świadczą" na niekorzyć prezesa, nawet bardzo... ;)

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Marcin-K 23 sierpnia 2018 13:22
24 sierpnia 2018 05:47

Podpisuję się pod całością, a szczególnie ostatnim akapitem. 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @glicek 24 sierpnia 2018 01:30
24 sierpnia 2018 05:54

Na niekorzyść Prezesa świadczy nawet posiadanie kota, które w innych przypadkach jest niesamowicie słodkie, urocze, poruszające, oryginalne, dowodzące niebanalnej inteligencji właściciela, polotu i niezależności. 

PS Żeby nie było, sam mam kota. Jest najlepszy na świecie :)

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @przemsa 24 sierpnia 2018 05:54
24 sierpnia 2018 10:03

Tobie się udało. Prezes nie miał tyle szczęścia.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować