-

krzysztof-osiejuk : To ja

Srebrna Brygada, czyli o jeden most za daleko

      Mój zmarły niedawno teść pochodził ze Lwowa i tak jak to się dzieje w przypadku chyba wszystkich tych, którzy się choćby tylko tam urodzili, trzymał w sobie przez całe życie ów słynny lwowski sentyment. Z tego też względu moja żona, gdy tylko się dowiedziała o tym, że tam we Lwowie, z myślą o ludziach między innymi takich jak on, wydawany jest dwutygodnik pod tytułem „Kurier Galicyjski”, pierwsze co zrobiła, to mu tę gazetę zaprenumerowała, no i on ją regularnie otrzymywał, czytał i do samego końca bardzo sobie chwalił. Dziś naszego taty i dziadka z nami nie ma, a ponieważ „Kurier Galicyjski” nadal przychodzi, zwłaszcza moja żona go sobie regularnie przegląda.

      Gdy chodzi o mnie, ja ze Lwowem mam tyle wspólnego, co daje mi moje małżeństwo, no i jedna tam wizyta, a w kwestii sentymentów, to o wiele bardziej jestem przywiązany do Przemyśla, gdzie od dziesiątek lat spędzam jakąś część wakacji, by już nie wspomnieć o mojej wsi, to ona bowiem jest moją prawdziwą miłością.

      No ale mamy ów Lwów, a przy okazji czasy, które już nie wrócą, a ja po tym, wyjątkowo przydługim i jak się za chwilę okaże zupełnie niepotrzebnym wstępie, przejdę do rzeczy, a więc do tekstu, który zamieścił wspomniany „Kurier Galicyjski”, a który mnie aż tak zainspirował, że zacząłem opowiadać o Lwowie i o moim świętej pamięci teściu. Oto więc mamy tam rozmowę z dr. Wojciechem Markertem, pracownikiem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku na temat postaci generała Stanisława Sosabowskiego, którego historię mniej więcej wszyscy znamy i gdyby wszystko sprowadzało się tylko do tego, pewnie bym się dziś zajął czymś innym, natomiast w pewnym momencie ów Markert zaczyna opowiadać o naszej pierwszej, powojennej emigracji do Wielkiej Brytanii i mówi co następuje:

       „To są niestety typowe losy polskich oficerów. Kiedy poznałem Joannę Pieciukiewicz, reżyser ‘Honoru generała’, która chciała zrobić film o powojennych losach dwóch generałów Sosabowskiego i Maczka, podjęła decyzję trochę też pod wpływem moich opowieści, że Maczek był bardziej znany i nie był tak zniesławiany. A jakie to były losy? Sosabowski był magazynierem, Maczek kelnerem… o oficerach mawiano: ‘srebrna brygada’. To byli starzy już ludzie, niewiele prac mogli wykonywać, jedną z tych, które mogli wykonywać, było czyszczenie sreber w hotelach. W eleganckich hotelach byli zatrudnieni jako lokaje. Każdy wariant był zły. Ci, którzy wracali do Polski, byli skazani na represje wojsk komunistycznych. Tych, którzy zdecydowali się pozostać, czekała nędza. Nie mieli emerytur brytyjskich. Byli to na tyle zaawansowani wiekowo ludzie, że już nie mogli nauczyć się angielskiego, więc wykonywali proste prace ‘poza społeczeństwem brytyjskim’. Oni całe życie byli związani z wojskiem i nic innego nie umieli robić. Określenie ‘srebrna brygada’ było przecież ironiczno-pogardliwe. Poznałem panią w Anglii, która mówiła: ‘Przy tym stole siedziałam z Borem-Komorowskim, robiliśmy ozdoby ze sztucznej biżuterii i próbowaliśmy sprzedawać, żeby przeżyć’. To były typowe losy Polaków, którzy znaleźli się na emigracji, wcale nie było im lekko! Wielu z nich bardzo gorzko wspomina postępowanie Brytyjczyków. Na tym tle wyróżniała się Holandia, oni szacunkiem darzyli polskich żołnierzy, mieli trochę wyrzutów sumienia, ale oni ze wszystkich narodów na Zachodzie, najlepiej się odnosili do Polaków. Mieli wyrzuty sumienia, ale tam od dawna stał polski pomnik, od dawna były zadbane cmentarze. Dzieci holenderskie składały tam kwiaty, w porównaniu z innymi, zwłaszcza Brytyjczykami, Holendrzy umieli się zachować!

      A ja nie dość że nie mam już więcej nic do dodania, to tak naprawdę w ogole nie mam nic w tym akurat wypadku do powiedzenia. I myślę, że teraz już każdy wie, skąd się wziął ów bezsensowny wstęp. W końcu głupio jakoś tak zupełnie nic nie napisać od siebie. Zwłaszcza że mamy jeszcze jeden fragment tekstu owego Markerta, który bardzo pięknie komemntuje ostatnią najświęższą debatę na temat słynnego polskiego nazizmu. Posłuchajmy:

      „Udało się przywrócić pamięć i honor Sosabowskiemu. Powiedzieć czego dokonał, z czego zasłynął. A teraz trzeba powiedzieć, skąd on się taki wziął. Kim był, że mógł takich czynów dokonać? Wychował się w Stanisławowie w ciężkich warunkach. Żył w środowisku wielonarodowościowym. To ostatnie, na przykład, miało wpływ na traktowanie przez niego żołnierzy, wśród których nie czynił różnic z powodu przynależności narodowościowej”.

      I tyle. Kto będzie naprawdę zainteresowany, wszystko sobie znajdzie, a kto leń, to kiep.

 

 

Książki są do kupienia w księgarni na stronie www.basnjakniedzwiedz.pl. Polecam. Dalej naprawdę nie trzeba szukać.

      tagi: brytyjskie imperium  stanisław sosabowski  wojciech markert  kurier galicyjski 

krzysztof-osiejuk
28 stycznia 2018 09:11
92     4825    8 zaloguj sie by polubić
komentarze:
krzysztof-osiejuk @valser 28 stycznia 2018 09:48
28 stycznia 2018 09:54

Twój komentarz jest kompletnie nie na temat. Co gorsza Ty tego nawet nie wiesz.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @krzysztof-osiejuk
28 stycznia 2018 10:16

I właśnie o to chodzi. Ty należysz do tego rodzaju komentatorów, którzy potrafią mówić tylko na swój temat. Chociaż i tak się postarałeś.  W końcu równie dobrze mogłeś na ten mój tekst zareagować uwagą, że wszyscy politycy to kurwy i ze Ty nie chodzisz na wybory.

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @valser 28 stycznia 2018 10:37
28 stycznia 2018 11:08

Gdybym Cię nie znał,  pewnie bym był zszokowany.  Ale ponieważ Cię znam to się nawet nie dziwię.

zaloguj się by móc komentować

grudeq @valser 28 stycznia 2018 09:48
28 stycznia 2018 11:15

Powinnes przeczytać pamiętniki generała Sosabowskiego. To że ktoś napisał o tym że jego dzieciństwo było ciężkie...to na pewno nie wziął tego ze wspomnień generała..bo akurat on się na dzieciństwo skarży.

Druga kwestia to on jak wylądował w Anglii to miał prawie 50 lat. Był po 5 letnim wysiłku wojennym...no i Ty oczekujesz od niego, że będzie jak Ty, nauczy sie od razu jezyka i znajdzie super pracę. Co innego jest być po rozwodzie a co innego przez 5 la prowadzić wojnę..wygrać wszystkie bitwy ale przegrać wojnę.. 

W pamiętnikach Sosabowskiego jest o tym że jak znalazł pracę w magazynie..to postanowił wykorzystać swoja wiedzę w zarządzaniu osobami...i został zwolniony...bo szef miał inną wizję. Wniosek jaki wyciągnął generał był taki że już przestał dowodzić a jak chce pracować to musi się słuchać szeefa. 

zaloguj się by móc komentować

Draniu @krzysztof-osiejuk
28 stycznia 2018 11:49

Ale fakt jest faktem, ze byli to etatysci.. Wystarczy wspomnieć zapiski ks. Mariana Tokarzewskiego, jakiego to były typu osobowości..

Generałowie ,którzy nie potrafią założyć i zarządzać zwykłą firmą remontową.. To chyba o czymś również świadczy.. 

Dalej tego wątku nie będę rozwijał, bo zostanę uznany za kogoś kto pluje na bohaterów.. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 28 stycznia 2018 11:04
28 stycznia 2018 12:01

patrzeć a widzieć to jednak różnica

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Draniu 28 stycznia 2018 11:49
28 stycznia 2018 12:05

Dziwnie kombinujesz, a wystarczy zajrzeć choćby do Wiki.

Może ci ułatwi ogarnięcie kwestii,  gdy podpowiem, że gen. St. Sosabowski w roku zakończenia II wojny ukończył 53 lata.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 28 stycznia 2018 11:31
28 stycznia 2018 12:08

Ja Cię naprawdę lubię,  ale przestań mi już trollować ten tekst, dobrze?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 28 stycznia 2018 12:07
28 stycznia 2018 12:10

Częściowa odpowiedź znajduje się w moim komentarzu do Draniu.

Czyli zajrzyj do Wiki pod hasło Stanisław Sosabowski.

Skoro jestes aż tak bardzo  na bakier z historią, to po co silisz się na oceny postaci z innych czasów, miejsc i uwarunkowań polityczno-społecznych.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Draniu @stanislaw-orda 28 stycznia 2018 12:05
28 stycznia 2018 12:21

Zaznaczam to jest  mój ostatni wpis na ten temat.. 

Nie zrozumiemy się, ponieważ niewobrazasz sobie ,ze ludzie nie z takich opresji wychodzi , mając jeszcze więcej lat.. 

I na koniec ,zarządzanie trzema chłopakami np od malowania.. To nie jest wielki wysiłek, a więcej sie zarobi niż np.przy  czyszczeniu srebra.. Zaznaczam malowanie to nie jest skomplikowana czynność..

Tak jak zaznaczył Krzysztof, dalej nie będę rozwijał tematu..

 

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @valser 28 stycznia 2018 12:12
28 stycznia 2018 12:31

To jest ostatnie ostrzeżenie.  Jeśli natychmiast nie przestaniesz się popisywać jaki to z Ciebie szpeniol, to te Twoje dziwne komentarze zacznę usuwać. 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @valser 28 stycznia 2018 12:06
28 stycznia 2018 12:40

Wydaje mi się, że to podstawa, że jak bierzemy się za komentowanie (ocenianie) czegoś, to znamy materiał dowodowy, zarówno jednej jak i drugiej strony. No i nie uważamy, ocenianych za totalnych idiotów, którzy nigdy niczego ciekawego nie powiedzieli, ani nie mieli żadnych ciekawych przemyśleń. Poza tym Sosabowski dobrze pisze i pisze uczciwie. Można się zatem dowiedzieć co robił jak dowodził Pułkiem w Lublinie aby nie było podziału na żołnierzy Polaków i żołnierzy Rusinów. Dlaczego w czasie obrony Warszawy przydał mu się jako kwatermistrz przedwojenny warszawski handlarz gwiźdząccyh kogucików oraz dlaczego musiał powołać żandarmerię do walki z dezercją oraz do walki z mieszkańcami Warszawy nie skorymi do ponoszenia osobistych nakładów w obronie stolicy. 

Oczywiście, że każdy jest kowalem własnego losu. Ale powiedz mi zatem gdzie popełnił błąd Sosabowski, że po wojnie nie mógł wrócić do swojej willi w Warszawie i cieszyć się zapracowaną sławą dowódcy z wojny? Czemu nie mógł napisać książki o zasadach dowodzenia wojskami spadochronowymi, a musiał przekładać gwoździe w magazynie? Gdzie popełnił błąd Sosabowski skoro był kowalem własnego losu.

Dodałbym jeszcze, że mam wrażenie, że twórcy filmu "O jeden most za daleko" znali pamietniki Sosabowskiego i dlatego przedstawili go w filmie jako odpowiedzialengo i rozsadnego dowodcy.

Według mnie nie ma też takiego przełożenia, że jak ktoś dowodzi brygadą to powinien bez problemu ogarnąć sprawy domowe. Gdyby było takie przełożenie, to powinno ono działać także w drugą stronę i np ktoś kto świetnie radzi sobie w domu, bez problemu powinien umieć dowodzić Dywizją. 

Zapewniam Cię też, że Sosabowski nie narzeka. Nigdzie nie uskarża się na swój los. Tylko ja po tej lekturze mam poczucie że został przez los/historię potraktowany niesprawiedliwie. Czy Ty Valser uznajesz pojęcie "niesprawiedliwie"... czy po prostu bezlitośnie stosujesz zasadę "kowal włąsnego losu" i śmierć frajerom (przegranym)?

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @krzysztof-osiejuk
28 stycznia 2018 13:11

Ja chcialem w kwestii nowych gospodarzy gen. S i M.

1. Spoleczenstwo w UK po wojnie mialo maksymalnie 10% obcokrajowcow. Tego nie mozna porownywac z spoleczenstwem zamieszkujacym tereny RP przed wojna.

2. Protestantyzm oznacza uzywanie pojecia rasy.

3. Jest takie powiedzenie w j. ang, w polskim tlumaczeniu to sie wyklada na " j£b@ni obcokrajowcy". Kto byl w UK, to wie o czym mowie.

4. Bez znajomosci jezyka w UK, ludzie sa traktowani jak idioci i do takich prac zsylani.

5. Gen. Maczek dostawal od Holendrow potajemnie emeryture, nie mogli tego placic oficjalnie, bo to bylo wbrew woli Brytyjczykow

6. Budownictwo angielskie rozni sie BARDZO od budownictwa kontynentalnego.

To tyle tak na szybko.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @deszcznocity 28 stycznia 2018 13:11
28 stycznia 2018 13:29

Bardzo dziękuję za pierwszy rzeczowy komentarz.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @deszcznocity 28 stycznia 2018 13:11
28 stycznia 2018 13:44

Temat jest szerszy .. Wspomniałem zapiski ks. Mariana Tokarzewskiego, zachęcam do przeczytania.. Wnioski są proste, większość j sanacyjnej elity to byli etatysci.. Większość wywodziła się z PPS.. Ziuk zmarnował około 15tys hektarów.. Warto wspomnieć,ze w Polsce wowczas instalowano nam socjalizm..

Jeżeli warunki w UK nie pozwalały na godne zycie, mozna było wyjechać do USA.. A USA to jest tygiel narodowosciowy ..

Generalnie myślenie etatystyczne, jest myśleniem roszczeniowym, to jest problem mentalności..

Zastanawiający jest ten paraliż emigracyjny, sądzę że jest wart dokładnegi zbadania, w związku z tym pojawia się wiele pytań..

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @Draniu 28 stycznia 2018 11:49
28 stycznia 2018 13:48

Czyli, gdyby Sosabowski nie był sanacyjnym generałem... to można byłoby się nad jego losem pochylić. Ale że był sanacyjnym etatystą (faszystą) to znaczy, że został słusznie przez brytyjczyków ukarany pracę odpowiadającą jego przekonaniom politycznym? 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Draniu 28 stycznia 2018 12:21
28 stycznia 2018 13:49

" ....dalej nie będę rozwijał tematu."

Tak będzie najlepiej.

zaloguj się by móc komentować

grudeq @Draniu 28 stycznia 2018 13:44
28 stycznia 2018 13:51

"

Zastanawiający jest ten paraliż emigracyjny, sądzę że jest wart dokładnegi zbadania, w związku z tym pojawia się wiele pytań.."

 

Pana ten paraliż dziwi? W 1945 roku... według Pana Polacy na wyspach.. mieli szybciutko pogodzić się z tym, że cała ich praca, wysiłek od 1939 właśnie się spalił... i mieli szybciutko i radośnie podjąć decyzję, albo o powrocie do kraju... albo o emigracji do USA... bo tam tygiel narodowościowy był większy.. i pewnie Sosabowski od razu zamiast sprzątać magazyny w South-Endzie.. został by wykładowcą West-Point? 

Tak.. oczywiście ten paraliż emigracyjny był skutkiem tego, że Maczek i Sosabowski byli przedwojennymi etatystami..

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 28 stycznia 2018 12:24
28 stycznia 2018 13:55

Nie wiem skąd bierze się twoje przekonanie, że wiesz najlepiej, jak kto powinien się zachowywać w każdych okolicznościach, zwlaszcza tych, których nie znasz, a nawet nie jestes sobie w stanie wyobrazic. Dlatego nie będe się starał zgadywać skąd. Po prostu  stwierdzam iż  kontynuowanie   ww. dyskusji utraciło  dla mnie wszelki  sens.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @grudeq 28 stycznia 2018 13:51
28 stycznia 2018 14:28

Ale po co popadasz w skrajności.. Nikt nikogo nie wyzywa od faszystów.. Zastanów się.. 

A jak już o nich wspominasz.. To kto kogo nazywał faszysta.. Wystarczy przypomnieć światopoglądowe konflikty między AK, a NSZ.. W ktorym AK było zdalnie sterowane i finansowane przez rząd na uchodźstwie..

No ale cóż.. Na to wychodzi ,ze generałowie są tylko generałami ,kiedy są finasowani.. Tracą funkcję i są jak dzieci we mgle,które nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości..

I proszę mi nie wmawiać, ze ja nie mam szacunku dla dokonań wojennych owych generałów..

 

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Draniu 28 stycznia 2018 14:28
28 stycznia 2018 14:31

Wąska specjalizacja

.

 

zaloguj się by móc komentować

Draniu @Maryla-Sztajer 28 stycznia 2018 14:31
28 stycznia 2018 15:14

Tak jak już zaznaczam od kilku postów.. Problem jest szerszy i dotyczy elit sancyjnych ..Moim zamiarem nie jest negowanie zasług bojowych owych generałów..

Nikt nie może zrozumieć, że bycie generałem to nie tylko funkcja w wojsku..

Natomiast jeżeli wygrywa się bitwy ,a przegrywa wojnę i w nowej rzeczywistości czyści się np srebrne sztućce albo jest się tapicerem.. To o jakiej mentalności takich ludzi możemy mówić? Czym dla takich osób jest wolność, w szerszym pojmowaniu,gdzie jest honor..

A co moi rozmówcy powiedzą  o honorze oficerskim.. Kiedy bitwy się wygrywa,a  wojnę przegrywa I nie godzi się na nowe uwarunkowania rzeczywistości.. Albo walczę dalej dostępnymi środkami albo.. Honorowo strzelam sobie w łeb.. Ale nigdy nie pozwoiłbym sobie na to abym czyscił sreberka..

Wolność albo śmierć..

Albo ma się mentalność wojownika albo niewolnika.. 

Tylko tyle i aż tyle..

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Draniu 28 stycznia 2018 15:14
28 stycznia 2018 15:20

Berling .... Przepraszam za skojarzenie. Ten honor jakiś dozowany. Od zera...do ...hm...innych poziomów. Tu jakoś nie najgorzej ostatecznie... 

.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Draniu 28 stycznia 2018 15:14
28 stycznia 2018 15:42

nie teoretyzuj, docent.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @stanislaw-orda 28 stycznia 2018 15:42
28 stycznia 2018 15:47

Draniu jest romantykiem;).

.

 

zaloguj się by móc komentować

eska @krzysztof-osiejuk
28 stycznia 2018 15:58

Najpierw w czasie wojny wojsko polskie jako formalna armia polska u boku aliantów, oficjalny rząd polski w Londynie.
Po zakończeniu wojny Brytole uznają rzad lubelski i odmawiają Polakom prawa udziału w defiladzie zwycięstwa. 

W 1948 roku resztki polskiego wojska zostają rozformowane, a oficerowie w tym samym czasie pozbawieni obywatelstwa PRL. Pozostają bezpaństwowcami bez zadnego statusu, odszkodowania, zasiłku itp. I co najważniejasze - nie mają prawa w Anglii do kartek żywnościoqwych bez formalnego zatrudnienia, czyli po prostu nie mają co jeść. Firmy zadnej też załozyć nie mogą bez obywatelstwa. 

Inna jest sytuacja zwykłych zołnierzy - żenią sie z Angielkami, dostaja obywatelstwo, nawet kończą studia. Dla wyższych oficerów pod 60-tkę zostaje tylko albo powrót do Polski i śmierć w kazamatach UB albo przymieranie głodem w Anglii.

Bogu dziękować, żołnierze, ci zwykli, wspierali jakoś tam swoich dowódców. I to by było na tyle, jeśli chodzi o fakty. 
Natomiast co do wiedzy niektórych komentatorów - to pogratulować!  Sieczka GóWna, lekko naruszona coryllusowymi lekturami, efekt zaiście wstrząsający.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @eska 28 stycznia 2018 15:58
28 stycznia 2018 16:07

najbardziej zdumiewa  buta komentatorów-arogantów, że oni by sobie w takiej sytuacji poradzili.

A gdy im sie zwróci uwagę że plotą nonsensa, wówczas odpowiadają, że sterany wojną, złamany psychicznie i  podupadający na zdrowiu sześćdziesięciolatek powinen był nauczyc się angielskiego i zdobyć nowy zawód.
Zupełnie jakze ślepymi o kolorach.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Draniu 28 stycznia 2018 15:14
28 stycznia 2018 16:26

Strolowaliście mi z Valserem ten tekst i miałem dwa wyjścia: albo Was obu stąd wyrzucić, przyznajmniej na tę okazję, albo machnąć na to reką, no ale jest jak jest. Natomiast Twoja uwagą, że na miejscu Sosabowskiego, Ty, zamiast czyscić te srebra, strzeliłbyś sobie w łeb, robi na mnie takie wrażenie, ze od dziś bedę miał Cie na oku. I to się już nie zmieni. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @eska 28 stycznia 2018 15:58
28 stycznia 2018 16:28

Nie tylko. Podobno jeszcze mogli wyjechać do Stanów i tam zobić karierę, albo strzelić sobie honorowo w łeb.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @eska 28 stycznia 2018 15:58
28 stycznia 2018 16:32

Proszę o konkretne dane .. Do kiedy byli bezpanstwowcami?  A polskie obozy przesiedlencze w Wielkiej Brytanii istniały od 1946 do 69 r skąd mozna było ruszyć w dalsza emigrację do USA ,Kanady i Nowej Zelandii.. Warto nadmienic.

Rozmowe z kobietą na temat honoru w wojsku , uważam za bezcelowe.. I tak w tej kwestii się nie zrozumiemy.. 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować


qwerty @valser 28 stycznia 2018 10:37
28 stycznia 2018 16:36

valser, nie zawsze jest wybór;- i wielokroć wybór nie zależy od naszej woli/inteligencji/pracowitości/..; przykład: a jaki będzisz mieć wybór jak zostaniesz oskarżony o czerpanie korzyści w wys. 1 zł/m-c i paszport zostanie ci zabrany na 20/30/.. lat? ja nie mam paszportu od 1997r.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @krzysztof-osiejuk 28 stycznia 2018 16:26
28 stycznia 2018 16:38

ktoś kto nie został wypchnięty na margines życia [za Grzesiukiem "Na marginesie życia."] nigdy nie jest w stanie dokonywać właściwych diagnoz "no bo to nie możliwe", "niewiarygodne", ....

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Draniu 28 stycznia 2018 16:32
28 stycznia 2018 16:41

nie zrozumiemy się, bo nigdy nie stałeś przed problemem wyboru dot. wartości życia

zaloguj się by móc komentować

eska @Draniu 28 stycznia 2018 16:32
28 stycznia 2018 17:09

Po odebraniu im obywatelstwa przez PRL pozostali bezpaństwowcami do końca zycia. Tacy honorowi byli, nie chcieli łaski od Brytoli, którzy ich zdradzili. Dalsza emigracja, synku, to była dla młodych i rokujących, a nie dla starych dziadków, może sobie najpierw coś poczytaj na ten temat.

I nie p...dol mi o wojsku, bo nawet go z bliska nie widziałeś. Mój dziadek był zawodowym żołnierzem, pułkownikiem w GISZ, więc mi tu nie wciskaj swoich głupot. 

zaloguj się by móc komentować


eska @valser 28 stycznia 2018 16:37
28 stycznia 2018 17:13

Poczytaj sobie o statusie bezpaństwowca, ok? W ogóle o sytuacji polskich żołnierzy na Zachodzie po wojnie, po tym, jak alianci uznali rząd lubelski.  Ja tu nie prowadzę korepetycji.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @krzysztof-osiejuk
28 stycznia 2018 17:14

Panie Krzysztofie, Draniu usiłuje wydusić jakąś wiedzę 'ze społeczeństwa'... wreszcie Eska 'się wykazała'...

:).

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gienieral 28 stycznia 2018 17:15
28 stycznia 2018 17:18

Śmiech to zdrowie. Tak więc kuruj się nadal śmiechem.
Może kuracja poskutkuje.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 28 stycznia 2018 17:16
28 stycznia 2018 17:26

Podam dla ułatwienia, bo nie spostzregłes, że tekst Toyaha jest o tym, jak jedni sojusznicy wydymali innych sojuszników.
i tak si e zlozyło, ze tymi wydymanymi byli wybitni polscy dowódcy z okresu II wojny swiatowej, walczący w strukture dówództwa alianckiego.

W moim roumieniu było to działanie  rządu brytyjskiego podobne jak mord katyński. tyle, że nie egzekucja, a dożywocie w upokorzeniu, hańbie i nędzy.

Zresztą Brytole nie tylko Polaków tak wystawili.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Czytelnik @eska 28 stycznia 2018 15:58
28 stycznia 2018 17:49

jak widać na przykładzie targów w Bytomiu

zaloguj się by móc komentować

Draniu @eska 28 stycznia 2018 15:58
28 stycznia 2018 17:57

Taki mieli honor ,że spieprzali do Anglii w 39  i taki mieli honor ze po sprzedaniu Polski zostali w Anglii .. Taki to mieli honor nasi dowódcy.

A epatowanie Dziadkiem,przepraszam z całym szacunkiem dla Dziadka, taka argumentacja mnie nie wzrusza.. Nawet bluzgi w ustach kobiety,też nie.. 

 

zaloguj się by móc komentowaćstanislaw-orda @Draniu 28 stycznia 2018 17:57
28 stycznia 2018 17:59

A tobie co tym razem zaszkodziło?

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-osiejuk
28 stycznia 2018 18:08

To są, niejako przy okazji, dwie bardzo ważne informacje. Zwłaszcza w świetle najnowszej bieżączki.

Nie łudźcie się, że "sojusznik" doceni. I nieważne, co mówią, jesteśmy jednym z najbardziej tolerancyjnych narodów na świecie.

zaloguj się by móc komentować

eska @valser 28 stycznia 2018 17:39
28 stycznia 2018 18:19

Jasne, "ewakuowali się". Ci, co zostali, to skończyłi w dołach katyńskich i innych. Bardzo honorowo.

zaloguj się by móc komentować

eska @valser 28 stycznia 2018 17:19
28 stycznia 2018 18:21

Bez sensu to jest twoje widzenie rzeczywistości wg dzisiejszych standardów.
Przeciez Ty nie masz zielonego pojecia o latach 40/50-tych! 

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @eska 28 stycznia 2018 18:19
28 stycznia 2018 18:33

Skonczyli,... Po bohaterskuej obronie ludnosci przed sowietami prawda? 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @valser 28 stycznia 2018 17:22
28 stycznia 2018 18:40

Szkoda, że za mlodu nie przeczytałeś Antygony... może wtedy byś wiedział, że nie zawsze jest wybór miedzy dobrem a złem. W polityce zaś bardzo często jest wybór między złem a jeszcze większym złem. 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @valser 28 stycznia 2018 18:39
28 stycznia 2018 18:46

i masz tylko malenki wplyw na przebieg katastrofy, przykład: odmówisz łapówki w urzedzie skarbowym to już nic Twoja wolna wola nie znaczy, dokładnie nic, ale cenę odmowy kompromisow wszyscy znamy

zaloguj się by móc komentować

grudeq @Draniu 28 stycznia 2018 14:28
28 stycznia 2018 18:49

właściwie w tym momencie dyskusji z Tobą mam ochotę przypomnieć taki dialog z C.K. Dezerterów...

https://www.youtube.com/watch?v=CENPslQxAOY tak od 5:05

Pan Bredzi od rzeczy.. niech Pan nie robi zgorszenia.

 

Rozumiem, że jakby Pan Bóg dowiedział się, że generał Sosabowski myje filizanki na emeryturze.. to byłby to od razu grzech i zamknięta droga do zbawienia. 

 

"Na to wychodzi ,ze generałowie są tylko generałami ,kiedy są finasowani.. Tracą funkcję i są jak dzieci we mgle,które nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości.."

No Panie kolego trudno jest być nadal generałem, kiedy się nie nosi munduru i nie ma się ludzi pod sobą. A dodatku Państwo, którego armii było się generalem, nagle pozbawiło Cię obywatelstwa. A panstwo, które broniłeś w sojuszu.. ma Tobie do zaoferowania pracę na magazynie. 

Niech Pan i kolega Valser przeczyta sobie jeszcze o tym, że Sosabowski w 1948 sciagnal z Polski do Anglii żonę i ociemniałego w Powstaniu syna. Oczywiście ja wiem, że Valser powie żę to nic... bo gdyby Valser był w Anglii to od razu założyłby nowego marksa i Spencera.. ściągniecie rodziny z Polski to byłaby dla niego pestka... Swoją drogą Sosabowski z faktu stworzenia Dywizji Spadochronowej nie czyni sobie takiego sukcesu, jak Valser z faktu że znalazł sobie robotę u Helwetów i potrafił zorganizować targi w Bytomiu. 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @eska 28 stycznia 2018 18:21
28 stycznia 2018 18:49

przychodzili z rana, kilkuletnie śledztwa [bicie, bicie i jeszcze raz bicie], dowody takie czy owakie i wyroki np. 15 lat za brak aprobaty dla systemu, konfiskaty wszystkiego - i o czym mamy opowiadać? o wolnej woli, prawie wyboru, ..?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @grudeq 28 stycznia 2018 18:40
28 stycznia 2018 18:51

w polityce niewielu ludzi posiada świadomość co i za jaką cene wybierają. w większości to zwykłe ćwoki za flaszkę sprzedadza każdego

zaloguj się by móc komentować

qwerty @valser 28 stycznia 2018 18:39
28 stycznia 2018 18:55

valser, a czy Ty stanąłeś tak na poważnie naprzeciw nonsensom w relacji do ktorych stawką jest życie/mienie/wszystko? czy masz świadomość, że takie wojny z 'nonsensami' trwają nieraz i pokolenia a wygranym nigdy się nie jest? zawsze jesteśmy przegranymi [w takim ludzkim pojęciu]

zaloguj się by móc komentować

qwerty @valser 28 stycznia 2018 18:54
28 stycznia 2018 18:56

masz racje to jest zwykłę oszustwo, prawicowe/lewicowe/... i to jak najdalej od rozumu a jak najbliżej koryta

zaloguj się by móc komentować

eska @parasolnikov 28 stycznia 2018 18:33
28 stycznia 2018 19:09

Niektórzy bronili, choć nie było rozkazu.... 

I znowu - czy Ty w ogóle zdajesz sobie sprawe z tego, jaka byłaby rzeź polskiej ludności cywilnej na Kresach, gdyby to nieszczęsne wojsko spróbowało walczyć na dwa fronty, nie mając żadnych szans? 
Moi dziadkowie (cudem) przezyli I wojnę, rewolucję bolszewicką w głębi Rosji, ucieczkę do Polski, potem sowiecką okupację, niemiecką okupację, ludobójstwo ukraińskie i stalinizm w Polsce. I oni (i ich przyjaciele) opowiadali, a ja słuchałam. 
I powiem jedno - nie masz zielonego pojęcia, o czym piszesz. Wiekszość nie ma zielonego pojęcia, Kresy to Atlantyda, o której opowiadacie dowolne bajki, wyssane z palca i przedwojennych/powojennych narracji politycznych, równie kłamliwych, jak te dzisiejsze.
 

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @eska 28 stycznia 2018 19:09
28 stycznia 2018 19:20

Prosze poodychac ja nic nie mowie o kresach. Mowie o tym ze ta cala armia to kupa gowna. I ze sa dobrzy jak wyplate biora 10tego. A jak co do czego to moga:

A uciec

B dac sie zabic

C waczyc dla innych imperiow

A generalowie to bohaterzy i geniusze tylko my nie rozumiemy. Ciekawe co taki general rozwarzal za strategiczne posuniecia przed 39 rokiem. Ale co ja wiem nue znam realiow. 

zaloguj się by móc komentować

Draniu @qwerty 28 stycznia 2018 18:56
28 stycznia 2018 19:33

A ja może napiszę tak..  I kieruje  to do wszystkich rozmowcow.Uwzględniając wszystkie uwarunkowania ówczesne... Gdybym zył wowczas i walczył.. To autentycznie wolałbym zginąć ,niż miałbym żyć w tym syfie powojennym..A gdybym był starym zolnierzem  na wygnaniu, gdzie "sojusznik" by mnie poniewierał i uniemożliwiłaby mi pracę  lub jakąkolwiek przedsiębiorczość ,to strzeliłbym sobie w łeb.. Wracając do współczesności, do końca życia będę pracował i nie mam zamiaru iść na jałmużnę od państwa.czyli na emeryturę.. A jeżeli nie będę mógł już pracować z różnych względów, to skończę ze sobą..

Piszę o tym,aby potwierdzić to co wcześniej pisałem.. To jest kwestia mentalności i osobowości.. 

Bardzo dobrze,że Valser przypomniał pamiętniki Uskoka..

Dla mnie zycie dla samej egzystencji,żeby tylko przeżyć ,nie jest dla mnie wartością dodatnia.. Możne dlatego nie rozumiemy się w kwestiach honoru i determinacji w życiu, o których tutaj mówimy..

 

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @valser 28 stycznia 2018 19:29
28 stycznia 2018 19:35

Tak ale chodzi o to co tacy genialni stratedzy mysleli sobie np. W marcu 39. I jak mogli patrzec swoim zolnierza w oczy. I jak mogli brac wyplate. To nie jest tak, ze wojna "spadla na nich". To nie jest tak ze ich wybory zyciowe to 39 i 45 rok. Wybrierali te beznadzieje kazdego dnia wstajac na poranny apel. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @grudeq 28 stycznia 2018 18:49
28 stycznia 2018 19:46

Dlatego   wyłączyłem się z dyskusji z valserem i Draniu.

W moim odczuciu  zbyt zdecydowanie  przekroczyli granice dopuszczalnej dezynowltury  w tak  zasadniczych kwestiach.

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @krzysztof-osiejuk
28 stycznia 2018 20:10

Przepraszam, że robię coś takiego, jak reklamowanie własnego tekstu pod cudzą notką, ale już nie mogę czytać większości dzisiejszych komentarzy. Tupet i arogancja to nie jest argument w dyskusji. A ponoć gentelmani o faktach nie dyskutują... Tyle, że najpierw powinni je znać!

Może więc, zanim wrzucę link do mojej notki sprzed 3 miesięcy, zwrócę uwagę niektórym bohaterskim krytykom sanacyjnych generałów (w zaciszu domowym), że we wrześniu 1939 r. ani Stanisław Maczek, ani Stanisław Sosabowski takowymi nie byli, bo zdążyli dochrapać się stopnia ledwie rangi pułkowników. Coryllus sprzedawał nawet kiedyś komiks: Wrzesień pułkownika Maczka.

A teraz link do faktów, czyli co czekało po wojnie tych naszych biednych żołnierzy, którym często dosłownie Ojczyznę zabrano, z rąk i urzędów "sojuszników": 

http://jolanta-gancarz.szkolanawigatorow.pl/o-brytyjskiej-wdziecznosci-w-odpowiedzi-na-wczorajsza-notke-shorka

Uprzedzam, że tekst jest długi i podaje jeszcze linki do bardziej szczegółowych informacji, więc jeśli ktoś przedkłada gnuśność i przekonanie o wyższości swoich wyobrażeń nad faktami, to niech sobie lepiej da spokój. Ale niech przynajmniej nie opluwa bohaterów i nie dziwi się, że nas inni nie szanują.

 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @valser 28 stycznia 2018 18:54
28 stycznia 2018 20:18

Bezpaństwowiec nie zawsze oznacza, że przestajesz być człowiekiem. 

Masz obywatelstwo Szwajcarskie? Zakładam, że nie. Wiec gdyby np. nagle Państwo Polskie pozbawiło Cię obywatelstwa (tak się stało z Sosabowskim, bo na wezwanie władz nie wrócił do kraju) to czy z automatu Szwajcarzy, jako bezpanstwowcowi, zabrali by Tobie firme, zabronili przyjazdu rodziny i znajomych z kraju, oraz deportowali Cię?

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @eska 28 stycznia 2018 19:09
28 stycznia 2018 20:19

Wiesz, kilka lat temu...Idę z psem, pomału, a gdzieś równolegle idą takie chłopki roztropki.... Stare dziadki. Wiocha podkrakowska. Słyszaę tylko fragment rozmowy i nie wiem skąd się wziął temat ( to przed filmem Wołyń).... 

Jeden mówi: wiecie ...tych polskich panów to na ukrainie słusznie rżnęli.... bo oni ich uciskali...

Odeszłam. Tam nie było miejsca na...

.

To chłopo robotnicy, kształtowani przez powojenne broszurki...że polskie pany krzywdziły chłopa...polskiego...a tam to widocznie ukraińskiego.

Nie myśl ze tak tylko starzy...

W grudniu rozmawiam z fachowcem...chłopak, po czterdziestce.... On się żali, że na budowach bloków, gdzie ma jego firma fuchy to już sami Rosjanie pracują... 

Zdumiona mówię : chyba Ukraińcy...NIeee ..rosjanie...po rosyjsku mówią...

Pytam czy zna ukraiński... czy odróżnia.. NIeee .,.jemu obojętne. Może i Ukraińcy . Dla niego - mówią po rusku, to ruskie.

Człek obyty i bywały tak do mnie mówi.

Oczywiście mu objaśniłam ze to nie ruskie..Ktoś się w to włączył.

.

 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @valser 28 stycznia 2018 20:07
28 stycznia 2018 20:23

Valser, w dniu 10 września 1939 roku... nikt z Polskich generałów nie wiedział "na pewno", że 17 września wejda Sowieci, a za dwa dni.. 12 września anglicy i francuzi nieoficjalnie ogloszą, że nie ruszą Polsce na pomoc. Nikt też nie wiedzial, że wojna potrwa do 8 maja 1945.. a ROsjanie z sojusznikow Hitlera.. przemienia się na sojuszników Anglosasów... To, że mogli tak myśleć to jest inna sprawa. A to, że My wiemy, jak to się skończyło, to jeszcze inna sprawa. 

Swoją drogą.. jak Ty tak wszystko wiesz, to powiedz mi jak zakończy się obecna ofensywa Izreala o tą naszą ustawę? 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @jolanta-gancarz 28 stycznia 2018 20:10
28 stycznia 2018 20:24

Ojciec mojej koleżanki wrócił z Anglii do Polski z jednym chlebakiem. Chciał wrócić... Podoficer ale już tam...u Andersa...zaczynał od ucieczki z Polski.

Tobruk, Monte Casino.

Tutaj - Urząd Bezpieczeństwa

.

Jakoś się wykaraskał, ożenił.. Stad i urodziła się moja koleżanka

.

 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @krzysztof-osiejuk
28 stycznia 2018 20:39

No widzisz, a nasza Konstytucja w art 34 ust. 2 mówi jasno, że Państwo Polskie nie może nikogo pozbawić obywatelstwa. Nawet jak przestanie w Polsce mieszkać, albo płacić podatki. No chyba, że się sam obywatelstwa zrzeknie. 

Za Polski Ludowej zaś można było wydać ustawę o pozbawieniu obywatelstwa... i tak Sosabowski został nagle bezpaństwowcem. 

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @jolanta-gancarz 28 stycznia 2018 20:10
28 stycznia 2018 20:40

Pani Szanowna, nie pulkownik to nie jest zaledwie. I wiedzieli dobrze ze nie ma armia zdolnosci obronnej, to byli starzy wyjadacze. 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @parasolnikov 28 stycznia 2018 20:40
28 stycznia 2018 20:46

Zdolność obronną oceniamy ante bellum czy post bellum?

Zdaje się, że żołnierze Leonidasa też nie mieli zdolności obronnej, przy liczebnym porównaniu z Persami. A pod Kłuszynem Polacy nie mieli zdolności zwycięskiej przy porównaniu liczebnym z Moskalami i Szwedami. 

Po czym zatem mogła Polska generalicja poznać, że w 1939 roku nie mamy zdolności obronnej? Po tym, że MY to WIEMY z przebiegu dalszej historii.

I jeżeli to wiedzieli to co powinni byli zrobić? Poddać się bez walki, jak Czesi. Czy kolaborwać jak Petain? 

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @parasolnikov 28 stycznia 2018 20:40
28 stycznia 2018 20:46

Pułkownicy nie podejmują decyzji o wojnie.

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @Maryla-Sztajer 28 stycznia 2018 20:24
28 stycznia 2018 20:47

A dokąd mieli wracać ci zza "lini Curzona"?

zaloguj się by móc komentować

bolek @krzysztof-osiejuk
28 stycznia 2018 20:48

@All

Polecam wszystkim lekturę wspomnień gen. Sosabowskiego, które czyta się jednym tchem.

zaloguj się by móc komentować

bolek @krzysztof-osiejuk
28 stycznia 2018 20:51

@parasolnikov
Nie wiem dlaczego ale nie działa skalowanie obrazków. Tzn po zmianie szerokości i wysokości, wklejany jest obraz w rozmiarze oryginalnym :/

zaloguj się by móc komentować

Draniu @jolanta-gancarz 28 stycznia 2018 20:10
28 stycznia 2018 20:51

Sądzę,że zbyt mocnych Pani używa słów.. Tu nikt nie jest arogantem i nikogo nie opluwa.. Prosze nie popadac w skrajnosci..Jezeli ktos sie poczuł urazony to przepraszam,ale nie bylo to moim zamiarem..Wcześniej zaznaczałem ,w swoich wypowiedziach  ,że szanuje ich dokonania bitewne ,choć o nich mozna długo dyskutować.. Proszę łaskawie doczytać moje wpisy.. Chyba wychodzi na to ,że sie zwyczajnie nie rozumiemy się.

 

 

zaloguj się by móc komentowaćMaryla-Sztajer @Draniu 28 stycznia 2018 20:51
28 stycznia 2018 21:40

Pan jest młody....to trochę tłumaczy. Ale życie to wszystko ureguluje. Zawsze tak jest. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

stopfalszerzom @grudeq 28 stycznia 2018 20:23
28 stycznia 2018 22:30

Izraelski Obóz Zagłady?

Ta sprawa nigdy się nie zakończy Nawet jeśli wycisną z nas 65 miliardów dolarów podatku od głupoty

zaloguj się by móc komentować

Draniu @Maryla-Sztajer 28 stycznia 2018 21:40
28 stycznia 2018 22:36

Staraĺem się rozmawiać i nie tylko ja .. O pewnych postawach,osobowosciach i mentalności dotyczących świata męskiego,może nie tylko męskiego,żeby tym razem nie urazić kobiet.. I to nie tylko dotyczyła tych konkretnych osób o którym Krzysztof pisał.. Valser doskonałym przykładem się posłuży,za co mu serdecznie dziękuję.. Dla mnie autorytatywna postacią ,zaznaczam dla mnie ,jest wlasnie postac Uskoka.. Tak się zastanawiam co to będzie za wrzawa jak Coryllus wyda drugi tom  Socjalizm i Śmierć, a książka będzie dotyczyła również sancyjnych elit.. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Draniu 28 stycznia 2018 22:36
28 stycznia 2018 22:44

Ja patrzę na sanacyjne elity przez pryzmat mojej małej ojczyzny....Więc nie jest najgorzej. Ale rozumiem czym te 'elity' na poziomie Warszawy były...

.

Mi się zdaje, że tu brak umiejętności przedstawiania swojego poglądu...bez agresji w stronę oponenta.. Nooo...Pan trochę 'pojechał' >>>To było ciekawe.

.

Póki Coryllus Pana tu akceptuje, proszę pisać.

Tu nie ma miejsca dla młodszych....a powinno być. Nie na zasadzie siłowego trafiania do młodych...Ale jeśli już Pan tu jest.

Proszę nie odchodzić.

Zdaje się, że 'tutejsi' mają słaby kontakt z realiami polskimi:))

;).

.

 

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @Draniu 28 stycznia 2018 22:36
29 stycznia 2018 00:50

Kiedy Coryllus wyda drugi tom baśni socjalistycznej, Ty z niej zrozumiesz tylko to, co zaspokaja Twoje od dawna już hodowane obsesje.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @krzysztof-osiejuk
29 stycznia 2018 01:07

Jutro Was zniszczę. Szykujecie się na najgorsze.

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @Maryla-Sztajer 28 stycznia 2018 22:44
29 stycznia 2018 07:11

Oj, mają słaby kontakt...przynajmniej niektórzy.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Draniu 28 stycznia 2018 19:33
29 stycznia 2018 08:01

skończysz jak WSumliński z usiłowaniem samobójstwa, i widać, że nie masz pojęcia o czym rozprawiasz, zabijesz się bo Ci stan otoczenia nie odpowiada? bo w gazecie brzydko napisali? bo to i tamto? człowieku, żyjesz iluzjami a jak nadejdzie godzina próby to sie będziesz dziwić, że nie tak miało być

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @grudeq 28 stycznia 2018 20:39
29 stycznia 2018 11:26

Pewności nie mam, ale wydaje mi sie, ze Sosabowski, Maczek i Bór Komorowski w momencie zakończenia wojny, jako urodzeni formalnie w Związku Radzieckim, jedyne co mogli zrobić,  to wrócić tu i aplikować o przyznanie obywatelstwa PRL.Z wiadomych powodów nie chciEli  tego robić,  a ja nie sądzę by w tamtej politycznej atmosferze ich strach przed powrotem miał szansę na zrozumienie. Moim zdaniem władze brytyjskie patrzyły na nich jak na bandę nieudaczników chcących wydębić od nich zasiłek. A więc mniej więcej tak jak widzi ich dziś Valser i ten drugi 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-osiejuk
29 stycznia 2018 11:37

"Sosabowski był magazynierem"

Słowo honoru, że nie wiedziałem. Byłem przekonany że był tylko barmanem. Teraz muszę się mocno trzymać "pełenej spokoju skromności", bo mnie nadęcie uniesie wraz z przeciągiem do sąsiedniego pokoju.

zaloguj się by móc komentować

grudeq @krzysztof-osiejuk 29 stycznia 2018 11:26
29 stycznia 2018 12:12

Aż tak, żle z nimi nie było. Zachowali obywatelstwo Polskie. 

http://kpbc.umk.pl/dlibra/publication?id=8214&tab=3 W numerze 460 z roku 1955 jest takie wspomnienie Sławoja-Składkowskiego "Próbki Baczewskiego", tak trochę od weselszej strony, jak wyglądało przyjęcie w Anglii w P.K.P.R. Ciekawie się czyta.  

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @grudeq 29 stycznia 2018 12:12
29 stycznia 2018 17:50

Maczek dozyl 102 lat. Pracowal jako barman w Hotelu Learmonth w Edynburgu. Wlascicielem hotelu byl Polak Jan Tomasik. Przed praca u Tomasika, general pracowal jako magazynier w sklepie spozywczym sieci Co-operative w miejscowosci Gifford, East Lothian, u podnoza Lammermuirs , gdzie stacjonowali Polacy.

Dopiero jak Maczek dostal honorowe obywatelstwo Bredy, Holendrzy byli w stanie dac mu emeryture.

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @krzysztof-osiejuk
30 stycznia 2018 00:25

Magazynier to jednak ciezsza praca niz barman. Poza tym na barze sa napiwki.

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @valser 28 stycznia 2018 09:48
30 stycznia 2018 13:14

Jeżeli Pan to tak widzi to gratuluję wnikliwości również innych ocen.

Mój stryj po politechnice warszawskiej przeszedł cały szlak z 2 Korpusem (Andersa).

Po wojnie musiał zarabiać  na życie pracując na podrzędnej podlondyńskiej stacji.

Po wyjeździe do USA prowadził budowy na całym świecie.

Nie ma Pan pojęcia o "srebrnej brygadzie" czy o losach młodych  ludzi, których pierwszą pracą było pójście na front (na mojego ojca po ukończeniu w 1939r podchorążówki kawalerii w Grudziądzu czekała mobilizacja)  albo wyjazd na sybir. 

Wojna zwichnęła kariery większości pożądnych Polaków i nie oni wybierali sobie taką a nie inną "robotę" bo im pasowało. Nawiązując do dzisiejszego tekstu coryllusa - oni nie "pieprznęli" wszystko i pojechali w Himalaje bo taką akurat mieli zachcianke.

 

 

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować