-

krzysztof-osiejuk : To ja

Z kamerą wśród zwierząt, czyli ostatni taki rechot

         Wiele lat upłynęło już od tamtych refleksji, ale ja wciąż pamiętam, jak jeszcze zanim wszystko się zmieniło, „Gazeta Wyborcza” zapowiedziała wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Bielsku-Białej i pod ową zapowiedzią wylał się hejt, jakiego świat wcześniej nie widział i już pewnie nie zobaczy. Opisałem to na blogu, powtórzyłem w jednej z książek, a dziś myślę sobie, że dziś sytuacja jest o tyle inna, że, przy zachowaniu oczywiście pewnych proporcji, owa nienawiść przeszła z polityków na ludzi, którzy zwyczajnie zawiedli. Przed pięcioma, sześcioma, czy dziesięcioma laty, ludzie. Z pewnymi znanymi wyjątkami, byli właściwie w porządku, zawodzili jedynie politycy. Dziś politycy sa tacy, jacy są, natomiast raz po raz się okazuje, że ludziom zdecydowanie należy powiedzieć parę słów brutalnej prawdy.

      Oto gdzież na Facebooku ukazał się fotoreportaż z Władysławowa, który, powtarzając tezy znane z przekazu choćby „Newseeka”, pewnie by nawet nas ani szczególnie nie zaskakiwał, ani tym bardziej nie zmuszał do refleksji, gdyby nie setki komentarzy zamieszczonych pod owymi zdjęciami, które wręcz idealnie pokazują stan umysłów tej dziś już zdecydowanej garstki obywateli rozczarowanych sposobem, w jaki rozwinęła się w naszym kraju społeczna, a konsekwentnie i polityczna sytuacja.  

      Stało się mianowicie tak, że na wspomnianym Facebooku ukazał się ów fotoreportaż, sygnowany przez niejakiego – warto jednak, choćby dlatego, że z ilości komentarzy wynika, że to jest jednak nie byle kto, przywołać to nazwisko – Pawła Czarneckiego, gdzie widzimy opalające się na plaży we Władysławowie rodziny, zwykłe rodziny, nie robiące nic szczególnego, dobrane jednak w taki sposób, że kobiety często są grube i brzydkie, mężczyźni na ogół grubi, spoceni i owłosieni, a wszystko to funkcjonuje pod tytułem „Morze parawanów”, czy jakoś tak. I tak naprawdę, jak mówię, wcale nie chodzi o tę nieznośną już propagandę, ani tym bardziej o tego biednego idiotę, którego ona tak bardzo zafascynowała, że postanowił wziąć aparat, pojechać aż do Władysławowa i to wszystko, czego się wcześniej dowiedział z mediów, zapisać, ale wspomnaine setki komentarzy, jakie pod wspomnianymi zdjęciami ukazały.

     Powtórzmy może. Oto mamy zdjęcia opalających się na plaży ludzi, zwykłych ludzi, spedzających czas na plaży tak, jak to ma miejsce w dzisiątkach miejsc na świecie, tyle że wedle znanych nam z kolorowych pism standardów, ludzi nudnych i bylejakich, a pod tymi zdjęciami już tylko tak zwana beka. Popatrzmy może:

      „Świetne zdjęcia, myślę że powinny się ukazać także w formie papierowej!”

      „Mówiłem, że tam same cebule chodzą”

      „Mega robota!”

      „Boska galeria”

      „Januszolandia”

      „Grube spaślaki”

      „Fotki mega, pokazują tylko jak Polacy zachowują się , izolują podczas urlopu. Bravo !!!! Na szczęście za chwilę koniec miesiąca i cały brud/ścierwo wróci do swoich prywatnych betonowych parawanów”

      „Typowy Janusz wakacji. ‘Grażyna zrób mnie to zdjęcie tej baby w kostiumie, no i tego gościa w maytasach, jak na wsi pokaże to wszystkim gały wyjdą!’ (Nie obrażając wsi!)”

      „Polska tandetą stoi”

      „No mam wrażenie, że wiocha coraz większa...”

     „Fenomenalne zdjęcia! Polska rzeczywistość”

      I tak dalej, i tak dalej, w tym samym nastroju.

      Jestem pewien, że nie byłoby najmniejszego sensu, byśmy się dziś zajmowali tym biednym durniem Czarneckim, jego zdjęciami, oraz tymi smutnymi komentarzami, nawet jeśli zauważymy, że popularność tej wrzutki przekracza wszelkie znane nam standardy, gdyby nie jedna, a może dwie, moim zdaniem, ciekawe refleksje. Pierwsza z nich związana jest z moim wczorajszym tekstem o tatuażach. Otóż, o ile czegoś nie przegapiłam, wśród osób przedstawionych na zdjęciach jest zaledwie jedna kobieta z tatuażem, tyle że nie jest to ani smok, ani diabeł, ani nawet twarz jej chłopaka, ale polski orzeł w koronie. Głupio i bezmyślnie? Pewnie. Niemniej jednak to nie tatuaż, ale ów orzeł własnie wywałał taką kupę śmiechu. Druga rzecz, to ta, że po tych wszystkich latach, gdy przedstawieni na opisywanych zdjęciach ludzie znajdowali się w pozornie ostatecznym odwrocie, zmieniło się nie tylko to, że oni nagle podnieśli głowy i zaczęli mówić własnym głosem. Rzecz w tym, i to jest coś naprawdę ważnego, że ci wszyscy, którzy dotychczas żyli w poczuciu wiecznej wygranej, stracili to co ich tak fantastycznie napędzało choćby we wspomnianych przez nas wcześniej dniach, gdy prezydent Kaczyński planował odwiedzić Bielsko-Białą. Gdy czytam komentarze pod zdjęciami wypoczywających nad polskim morzem ludzi, widzę oczywiście tę pogardę, to szyderstwo, słyszę ten rechot, natomiast z całą pewnością nie widać jużw tym wszystkim tego, co ich wszystkich w tamtych czasach utrzymywało w pozycji wyprostowanej, a mianowicie owego życzenia śmierci. Śmierć już była i najwyraźniej nic nie dała. Pozostaje więc już tylko ów głupkowaty rechot. W dodatku – co też już zauważyliśmy – skierowany pod adresem nie polityków, bo oni są najwidoczniej zbyt mocni, by to plucie zauważyć, ale ludzi, zwykłych ludzi. Tyle że o tym, jak bardzo i oni są mocni, tym baranom przyjdzie się dopiero przekonać.

 

Zapraszam wszystkich niezmiennie do księgarni pod adresem www.basnjakniedzwiedz.pl, gdzie są do kupienia książki najlepsze. Naprawdę najlepsze.tagi: polacy  polska  facebook  paweł czarnecki 

krzysztof-osiejuk
22 sierpnia 2017 09:53
8     1056    4 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Jacek-Jarecki @krzysztof-osiejuk
22 sierpnia 2017 12:32

Przywołany przez Ciebie proceder fotograficzny został znakomicie ( i do szczętu ) opisany na stronach 20-24 przez Wiesława Myśliwskiego, w książce "Widnokrąg". 

Tam, fotografem jest gefreiter Hanke, który w czasach okupacji fotografuje polską wieś. Cytacik:

"Bo Hanke nie robił bylejakich zdjęć. Hanke miał swój świat jak prawdziwy artysta., tylko ludzie we wsi tego nie rozumieli. Przede wszystkim wynajdował do swojego świata najgorzej ubranych, bosych, pokracznych, bezzębnych jak korzenie, o twarzach jak kora starych drzew, jak wysuszona słońcem ziemia. O, wtedy gęba mu się rozjaśniała i powtarzał, sehr gut, wunderbar. I pstryk. ....

... Czasem ustawiał przy jakimś starym płocie, walącą się chałupą, pod uschniętym drzewem i pstryk. Czasem kazał się szeroko uśmiechnąć, jak ktoś nie miał zębów, albo czapkę czy kapelusz zdjąć, jak ktoś miał akurat czapkę czy kapelusz, a nawet i buty..."

 

 

 

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-osiejuk @Jacek-Jarecki 22 sierpnia 2017 12:32
22 sierpnia 2017 15:06

I jestem pewien, że to były znakomite zdjęcia. Tu problem jest inny. To są wszystkie jak jedno zdjęcia kompletnie do dupy. Kompletny syf. Tam nie ma nic ciekawego. Nawet ci ludzie nie są jakoś szczególnie inni. Jeśli ci komentatorzy się tak zachwycają, to nie dlatego, że widzą jakąś ponurą wiochę, ale dlatego, że zrozumieli aluzję.

zaloguj się by móc komentować

chlor @krzysztof-osiejuk
22 sierpnia 2017 15:23

Ten idiota myśli, że zwolennicy nowoczesności są chudzi od spożywania suszi, a we Władysławowie nie leżą, bo wolą ciekawsze miasta, typu Barcelona. Czyli jak ktoś leży na plaży i jest tłusty, to napewno pisowiec. Kompletna pomyłka.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @krzysztof-osiejuk
22 sierpnia 2017 17:42

"Tyle że o tym, jak bardzo i oni są mocni, tym baranom przyjdzie się dopiero przekonać."

O ile już powoli się nie przekonują, a ten ostatni rechot to warczenie psa w potrzasku.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @krzysztof-osiejuk 22 sierpnia 2017 15:06
22 sierpnia 2017 18:09

Właśnie tak. Wytresowani do nienawiści jak pies Pawłowa do ślinienia się. Moge się założyć, że jakby tam były zdjęcia plaż w Chorwacji, czy Hiszpanii z podpisem Władysławowo to mielibyśmy taki sam efekt w komentarzach.

Zresztą to, jak słusznie chlor zaznaczył, "Kompletna pomyłka", ja pamiętam że było(może dalej jest) wiele miejscowości nad morzem do których jeździli prawie sami tacy co na dźwięk słowa "Kaczyński" dostawali piany, ze względu na odpowiednią reklame i "sprofilowanie" miejscowych rozrywek pod taki target.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @krzysztof-osiejuk
22 sierpnia 2017 19:18

Korea Płd. nie wyczuła jeszcze obowiązującego trendu w przedstawianiu Polski...

https://www.youtube.com/watch?v=NI4CwCPrXJM

Tych filmików o Polsce jest więcej.

zaloguj się by móc komentować

onyx @DYNAQ 22 sierpnia 2017 19:18
22 sierpnia 2017 22:37

Azjaci mają w nosie wszelkie "trendy". Już linkowany filmik dziewczyny z Chin:

https://www.youtube.com/watch?v=-iSIsIdlOH4&t=3s

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować